Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Ses hızı nedir? Ses hızının özellikleri nelerdir?

Ses hızı nedir? Ses hızının özellikleri nelerdir?
  • 19.09.2015

Ses hızının tanımı genel itibarıyla sesin havada yapmış olduğu veya kat etmiş olduğu hız olarak biliniyor ise de tam olarak ses hızının tanımı şöyledir;

Sesin havada deniz seviyesindeki yükseklikte ve hava sıcaklığının 21 santigrat derecede olduğu durumda 1 saniyede yapmış olduğu hız olarak ifade edilmektedir. Bu nedenden dolayıdır ki ses hızı saniyede 343,2 metre olarak bilinmektedir.

Ses hızının tanımından da gösteriyor ki sesin havada yapmış olduğu hız, havanın durumuna göre değişiklik göstermektedir, yani havanın sıcaklığı bulunulan yerin yüksekliği en önemli faktörlerdir. Hatta bulunulan yerdeki rüzgârın rotası yine ses hızına etki eden önemli faktörlerden bir tanesidir.

Ses hızı-2Ses hızının özellikleri nelerdir?

Ses hızı yukarda değinmiş olduğumuz kıstas alınan koşullarda saniye de 343,2 metre mesafe kat etmektedir. Bunu mesafelerde ve hız hesaplarında genel olarak kullanılan kilometre/saat cinsinden verecek olur isek saatteki ses hızı 1235,52 kilometredir. (Saatte 1235 kilometre hızını aşan uçaklara veya taşıtlara sesten hızlı denmektedir. Yani sesten hızlı deyimi kullanılan bütün uçakların saatte yapmış olduğu hız 1235 kilometrenin üstünde olan hızlardır)

Ses hızı havanın sıcaklığı ile de doğrudan orantılıdır. Soğuk havalarda sesin yapmış olduğu hız azalmakta sıcak havalarda artmaktadır.

Ses hızı aynı zamanda rüzgârın yönüne göre de değişiklik göstermektedir. Eğer rüzgâr arka taraftan eser ise ses zemine doğru yönelikten, rüzgâr karşıdan eserse yukarıya doğru yönelmektedir. Bu yönelmeden dolayı geceleyin ses aşağıya doğru yöneleceğinden ses hızında artış gözlenir.

Ses hızıSes hızı bütün frekanslarda aynı düzeyde bir hızla hareket etmektedir. Yani frekans ses hızına etki eden bir durum değildir.

Ayrıca deniz üzerinde bir noktada yapılan ses hızı denemesinde ses hızının daha hızlı hareket ettiği görülmüştür. Bunun sebebi ise deniz suyunun yansıtıcı etkisinden kaynaklandığı sonucuna varılmıştır.

Ses hızı en hızlı katı maddelerde, daha sonra sıvı maddelerde en yavaş ise gaz maddelerde olmaktadır.

Ses boşlukta yayılmaz. Yani sesin boşluktaki hızı 0’dır. 0 olduğu için bir hızdan bahsedilemez.

Bazı ortamlarda ve durumlarda ses hızı ne şekilde değişiklik göstermektedir?

1-Sıcaklığın ses üzerinde ki etkisi nasıldır?

Sıcaklık yukarda değinmiş olduğumuz gibi ses üzerinde etki eden faktörlerden bir tanesidir. Bu sebeple belirli sıcaklıklarda ses hızı sıcaklığa göre değişiklik gösterir.

Sıfır (0) santigrat derecede ses hızı saniyede 330 ila 331 metre arasındadır.

15 santigrat derece de ses hızı saniyede yaklaşık 340 metredir.

21 santigrat derece de ses hızı saniyede 343,2 metredir.

25 santigrat derece de ses hızı yaklaşık olarak saniyede 345 metredir.

Suda sesin yayılması2-Sıvı içerisinde ses hızı ne kadardır?

Ses hızı yukarda değinmiş olduğumuz gibi en hızlı katı maddeler içerisinde daha yavaş sıvı maddeler içerisinde en yavaş ise gaz halindeki maddeler içerisinde olmaktadır. Şimdi ses hızının su içerisindeki hızı ne kadardır. Bakalım.

Ses hızı gitmiş olduğu sıvının içerisinde bulunan maddelere ve sıvının cinsine göre de değişiklik göstermektedir.

Ses saf su içerisinde yaklaşık olarak saniyede 1497 metrelik bir hıza sahiptir. (Sesin havada yapmış olduğu hızın yaklaşık olarak 4,5 katı)

Sesin tuzlu deniz suyu içerisindeki yapmış olduğu hız ise saf suda yapmış olduğu hızdan daha fazladır. Deniz suyu içerisindeki ses hızı yaklaşık olarak saniyede 1530 metredir.

Benzin içinde ise yaklaşık olarak saniye de 1300 metrelik bir hıza ulaşmaktadır.

katılarda sesin yayılması3-Sesin katılar içinde yapmış olduğu hız ne kadardır?

Ses hızı en hızlı katılar içerisinde hareket eder. Bu nedenle katılar ses hızının en hızlı yayılmış olduğu maddeler ve alanlardır. Şimdi bazı maddeler üzerindeki ses hızının ne kadar olduğunu yaklaşık olarak verelim.

Ses bir tahta içinde saniyede yaklaşık olarak 4700 metre yani 4,7 kilometrelik bir hıza ulaşır. (Bu hız sesin havadaki hızının yaklaşık olarak 13,8 katı iken, denizde yapmış olduğu hızın 3 katından daha fazladır)

Ses demir içerisinde hareket ediyor ise hızı yaklaşık olarak saniye de 5100 metredir. Yani saniyede 5 kilometrenin üzerinde bir hıza sahiptir.

Ses buz içinde ise yaklaşık olarak saniye de 4000 metrelik bir hıza ulaşabilmektedir.

Yararlanılan kaynaklar:

meb.gov.tr

wikipedia.org

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ