Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Sen Nehri neredir? Özellikleri nelerdir?

Sen Nehri neredir? Özellikleri nelerdir?
  • 07.01.2016

Sen nehri dünya üzerindeki en çok bilinen nehirlerden bir tanesidir. Aslında bu nehrin çok ön plana çıkan bir özelliği bulunmamasına karşın bazı özelliklerinden dolayı dünya üzerinde en çok tanınan nehirlerden bir tanesi olmuştur. Peki, Sen nehrinin genel özellikleri nelerdir? Madde madde verelim.

Sen Nehri ve eyfel kulesi resimSen nehrinin özellikleri nelerdir?

-Sen nehri nerededir? İlk olarak bu bilgiyi verelim. Sen nehri Fransa ülkesinde bulunmaktadır. İşte bu nehri önemli kılan özelliklerden belki de en önemli bulunduğu ülke ve bulunduğu yerden kaynaklanmaktadır.  Evet, Sen nehri dünya üzerinde en çok turist çeken ülkesi olma özelliğine sahip olan ve bu turistlerin neredeyse büyük çoğunluğunun ziyaret için geldiği Fransa ülkesinin Başkenti olan Paris şehrinde bulunmaktadır. Ayrıca Paris şehrini ikiye bölmesi sebebiyle ve yine Paris’in simgesi olan Eyfel kulesine yakın olmasından dolayı burayı ziyarete giden bütün insanlar tarafından görülmekte olan ve ayrıca çevresinde birçok tarihi ve turistik yerlerin bulunması bu nehrin dünya da en çok tanınan ve en ünlü nehirlerden birisi olmasının en büyük etkeni olmuştur.

-Fransa ülkesinin uzunluk bakımından en uzun ikinci nehri olma özelliğine sahip olup uzunluğu yaklaşık olarak 775 kilometre civarındadır.

-Burgonya’dan doğar aşağı yukarı yukarda uzunluğunu vermiş olduğumuz kadar yol alarak Manş denizine dökülür.  Manş denizine döküldüğü yerde bulunan şehir ile Le Havre şehridir.

-Yaklaşık olarak saniyede 500 metreküplük bir debisi bulunmaktadır.

-Sen nehri Paris şehrini neredeyse ortadan ikiye bölmektedir.

Sen nehri seyehat-Sen nehrinin bir diğer önemli özelliği ise bu nehrin doğal güzelliğinin yanında aynı zamanda Fransa ülkesinin önemli suyollarından bir tanesi olmasıdır. Evet, sen nehri bazı bölümlerinde özellikle denize yakın kesimlerinde geneli küçük gemiler olmakla birlikte bazı gemilerde yol alabilmektedir. Özellikle Sen nehri Avrupa ülkelerinin bazı önemli nehirlerine kanallar ile bağlanmıştır. Bu bağlantıların yapılmasındaki en önemli sebep ise bu nehir üzerinde gemi seferlerinin yapılabilmesinden kaynaklanmaktadır.

-Sen nehri aynı zamanda turistlerin gezinti yapabilmesi için çok sayıda küçük nehir vapurlarının gezinti için kullanıldığı bir nehirdir. Neredeyse Paris’e turistik ziyaret için gelen turistlerin birçoğu sen nehrinde vapur veya gemi gezintisine çıkmaktadır. 

-Sen nehri aynı zamanda özellikle Paris şehrine son derece doğal güzellik katan bir nehirdir.

Sen nehri ve Eyfel kulesi-Eyfel kulesinin yakınından geçmesi (hatta buna dipdibe diyebiliriz) sebebiyle Eyfel kulesine çıkan turistlere muhteşem bir görüntü sunmaktadır.

Sen Nehri ayrıca üzerinde birçok küçük çaplı köprünün bulunduğu bir nehirdir. Sonuçta şehir içinden geçtiği için birçok yerde bağlantıyı sağlamak adına köprüler yapılmıştır. 

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ