Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Selimiye Camii özellikleri nelerdir?

Selimiye Camii özellikleri nelerdir?
 • 24.09.2015

Ülkemizde bir cami ismi söyleyin deseler tahmin ediyoruz ki birçoğumuzun ilk aklına gelen Selimiye Camisi olacaktır. Birçok özelliğinden dolayı bu haklı ününe sahip olunan Selimiye Camisi ülkemizin hem dini hem de kültürel yönden en önemli eserlerinden bir tanesidir.

Ayrıca Selimiye Camisi, ülkemizin en önemli mimarı olarak bilinen Mimar Sinan tarafından yapılması sebebiyle de ayrı bir yerde tutulmaktadır. Ve Mimar Sinan’ın “Benim ustalık eserim” diye söylediği Selimiye Camisi Mimar Sinan’ın gözünde de çok önemli bir yerde bulunan bir camimizdir.

Selimiye camii ve mimar sinanSelimiye Caminin özellikleri nelerdir?

-Selimiye cami 1568 yılında yapılmaya başlanmış ve yaklaşık olarak 7-8 yıllık bir yapım aşamasından sonra 1575 yılında açılmıştır.

-Selimiye Camini Mimar Sinan tarafından yaşı 80-90 civarında iken yapılmıştır.

-Kayıtlar da Selimiye Camiinin sahibinin yani mülkiyet sahibinin Sultan Selim Vakfı olduğu belirtilmektedir.

-Selimiye Camisi ve külliyesi 2011 yılında Dünya Mirası listesine alınmıştır. Ülkemizde belki de dünya mirası listesine alınan tek Camidir. Aynı zamanda Dünya Mirası listesine girmiş olan 1 veya 2 Osmanlı eserinden bir tanesi olma özelliğine sahiptir.

-Selimiye Camiini Mimar Sinan’a yaptıran dönemin padişahı 2.Selim olup ne yazık ki açılışına göremeden vefat etmiştir.

-Selimiye Camiinin bulunduğu ilimiz Edirne’dir. Ve Edirne Selimiye Cami olarak da isimlendirildiği olmaktadır.

-Selimiye Camiinin bir önemli özelliği ise Edirne ilindeki her yerden görünüyor olmasıdır. Neredeyse şehrin tüm noktalarından görülmesi mümkündür.

Selimiye camii kubbesi-Selimiye Camiinin dünya camileri içerisinde en önemli özelliğinden bir tanesi kubbesidir. Çünkü kubbesi hiçbir yarım kubbeden destek almaksızın tek bir büyük kubbe olarak yapılmıştır. Bilindiği gibi camilerin ana kubbesi o güne kadar asıl kubbe kademeli yarım kubbelerin üzerinde yükselmekteydi. Fakat Selimiye Camiinde bu kubbe 8 sütuna dayanan bir kasnak üzerine oturtulmuştur. Kubbenin altında 12 mermer sütunlu Hünkâr mahfili bulunmaktadır.

-Selimiye Camiinin kubbesi 43,25 metre yüksekliğinde, 32,15 metre çapında olan tek bir lebi ile örtülmüştür.

-Selimiye Camiinin Minareleri de oldukça önemli yapılar arasındadır. Her bir köşesinde 1 adet olmak üzere toplam 3 şerefeli 3,8 metre çapında 70,89 metre yüksekliği 4 minare bulunmaktadır. Âlem dahil yüksekliği 84-85 metredir. Cümle kapısına yakın yerde bulunan iki minarenin şerefelerine 3 ayrı yoldan çıkılmaktadır. (Bazı kaynaklarda bu yollardan aynı anda çıkan hiç kimsenin birbirlerini görmediği söylenmektedir) Diğer minareler ise tek merdivenlidir. Bazı minarelerin taş oymaları çukur iken bazıları ise kabarık şekildedir.

Selimiye Camii içi-Selimiye Camiinin yine en göze çarpan özelliklerinden bir tanesi ise yapımında çok önemli el işleri ve çini ve mermerlerin kullanılmış olmasıdır. Selimiye caminin içi İznik çinileri ile süslenmiştir.

-Selimiye camiinin içi gibi dış kısımları da oldukça güzel olup birçok yapı bulunmaktadır. İç Avlusunda revaklar ve kubbeler bulunurken, dış avlusunda sıbyan mektebi, daril hadis, daril kurra, medrese ve imaret vardır.

-Selimiye Camii yapılırken Mimar Sinan tarafından özellikle akustiğine çok önem verilmiştir. Dünyanın en iyi akustik Caminden bir tanesidir. Mimar Sinan sesin caminin bütün noktalarından duyulabilmesi için zamanın en iyi akustik işçiliğini çıkarmıştır.

-Mimar Sinan yine camiyi yaparken caminin ışıklandırması için kullanılacak olan meşalelerin islerinin camiyi kirletmemesi ve bir noktadan çıkmasına olanak sağlayacak şekilde inşa etmiş ve meşalelerden çıkan bütün isler hava akımı sayesinde tek bir delikten dışarı atılmıştır.

Selimiye camii-2-Geçmişte camii meşalelerle aydınlatılmakta idi. Meşalelerden çıkan is, hava akımı oluşturmak üzere özel olarak yapılan bir delikten dışarı çıkmaktaydı.

-Selimiye Camii yapımına başlamadan önce alt zeminin yumuşak olmasından dolayı büyük oranda taş ve kayalar ile doldurulmuş ve bu kayaların ve taşların yerine oturması içinde birkaç yıl beklenmiştir.

-Selimiye Camii belki de dünyadaki tüm camilerden farklı olarak, yapımı, yapım aşaması ve bitiminde ve daha sonrasında üzerine birçok hikâyenin söylendiği bir eser olmuştur. Çünkü hakkında yazılmış birçok hikâye bulunmaktadır. Tabi bu hikâyeler de bu eserin muhteşemliğinden kaynaklanıyor diyebiliriz.

Yararlanılan kaynaklar:

kulturvarliklari.gov.tr

wikipedia.org

edirnekulturturizm.gov.tr

edirne.gov.tr

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. Yok diyor ki:

  Çok Güzel…

 2. Nüket demircioğlu diyor ki:

  Öyle güzel ve tarihi bir caminin içinde duramadım.. hiçmi temizlenmiyor .. hiçmi yıkanmıyor o halılar.. yazık kokudan namaz kılınmıyor..iki kere gittim ikisindede aynı.

 3. yasef diyor ki:

  tütkiyede temizliğin en az yapıldığı ayakkabı kokusundan geçilmeyen ve görevlilerin hiçkimseyi hiçbir konuda uyarmadığı bir şaheser cami!İspanyada camiyken kiliseye çevrilen bir cami var orada yerler mermer ben neden bilmyrm dizlerimin üzerine çökmüştüm sanırım arkadaşıma bişeyler anlatıodum saniyesinde görevli yanıma geldi ve bu yasak dedi çok şaşırmıştım saçma geldi ama mesele bu değil görevlilerin hassasiyeti!şuam selimiyedeyim ve caminin en önündeyim inanın elinde ayakkabılarıyla(poşetsiz) bir adam geçiyor önümden.geziyor.ziyarete kapalı alan güya.ve bayanlar selfie çekiyor.hepsi bizden hepsi türk.2dk huzurla duramadım burada.Neyseh

 4. fatih diyor ki:

  ustalık eserim diye boşuna dememiş koca sinan

 5. Aysel ada diyor ki:

  Çok yardımcı oldunuz tesekkurler

 6. Selim diyor ki:

  Aynı şekilde öğrencilerininde harika eserleri var, yani sadece eserler değil, dünyaya harika öğrencilerde kazandırmış.

YORUM YAZ