Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Şeker Pancarı özellikleri

Şeker Pancarı özellikleri
  • 03.12.2014

Şeker Pancarı şeker üretimi için yetiştirilen bir bitkidir. Tabi şeker pancarı şeker için yetiştirilse de özellikle posası ve püreleri hayvanların besin ihtiyacı içinde kullanılır. Çok azda olsa özellikle kırsal kesimlerde Şeker pancarının yumru kısmı pişirilerek yiyecek olarak da tüketilmektedir.

Şeker Pancarı büyük olan yumrulu bitkiler arasında gelir. Ispanakgiller familyasına ait bir bitkidir. Bu familyaya dahil edilmesinde yumru kısmın üzerinde bulunan ıspanağa benzeyen yaprakları önemli bir etken olmuş olabilir.

Şeker Pancarı hangi iklimi sever?

Şeker pancarı yumrulu bitki olması sebebiyle yetişme döneminde yağmurlu ve nemli ortamı, Olgunlaşma ve hasat zamanı ise fazla yağmur olmayan sıcak ve orta sıcak iklimi sever.

Şeker Pancarı-1Ülkemizde en çok şeker pancarı hangi bölgelerimizde yetiştirilir?

Şeker pancarının en çok yetiştirildiği bölgemiz İç Anadolu bölgesidir. Bu bölgemizi sırasıyla Karadeniz ve Marmara bölgeleri Takip etmektedir.

Şeker Pancarı aslında tüm bölgelerde yetiştirilebilir bir ürün olmasına çoğu bölgemizde daha çok para eden diğer ürünlere yer verilmektedir.

Şeker pancarı ile ilgili olarak sık sık karşımıza çıkan sorulardan bir taneside şeker pancarı fabrikalarının neden şeker üretilen bölgelerde olduğu sorusudur. Bunun en önemli nedeni Şeker pancarı topraktan çıkarıldıktan sonra fazla bekletilmeden fabrikaya götürülmesidir. Çünkü şeker pancarı topraktan çıktıktan sonra şeker oranının azalması başlar ve bu çok kısa sürede neredeyse şeker oranının tamamen bitmesine sebep olabilir.

Şeker Pancarının şeker verimi yaklaşık olarak %15 civarındadır.

Şeker Pancarı-2Şeker pancarının özelliklerini verdikten sonra şu bilgileri de vermemizde fayda olacaktır.

Türkiye’de toplam olarak şeker üreten 7 şirket bulunmakta olup, bu 7 şirkete ait toplam 33 fabrika bulunmaktadır. Yani ülkemizde şeker fabrikası sayısı toplam olarak 33 adettir.

Türkiye’nin Dünyada Şeker Pancarı üretimindeki payı %6-7 oranındadır.

Türkiye’de üretilen şeker pancarı miktarı yaklaşık olarak 2-2,5 milyon ton arasındadır.

Türkiyede şeker üretimi Pancar ve Mısır bitkilerinden yapılmaktadır.

Ülkemizdeki şeker üretiminin ekonomik büyüklüğünün yaklaşık olarak 3 Milyar Dolar civarında olduğu bilinmektedir.

Dünyadaki en büyük şeker üreticisi ülke Brezilya’dır. Brezilya Şeker kamışından şeker üretmekte olup dünyadaki üretilen toplam şeker miktarının 1/5′lik kısmını tek başına üretmektedir.

Diğer büyük şeker üreticisi ülkeler Hindistan, Çin ve Avrupa Birliği ülkeleridir.

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ