Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Seikan Tüneli nerededir, özellikleri nelerdir?

Seikan Tüneli nerededir, özellikleri nelerdir?
  • 04.12.2015

Seikan Tüneli bir demiryolu tüneli olup dünyadaki en önemli tünellerden bir tanesidir. Yazımıza bazı özellikleri sebebiyle konu etmiş olduğumuz bu tünelin nerede olduğu, ne zaman yapıldığı ve özelliklerine ait bilgiler maddeler halinde aşağıya çıkarılmıştır.

Seikan tüneli-3Seikan tünelinin özellikleri nelerdir?

-2016 yılı itibarıyla dünyanın en uzun demiryolu tüneli olma özelliğini elinde bulundurmaktadır (Muhtemelen 2017 yılında tamamlanması beklenen Alp dağları içinden geçecek olan ve 57 kilometrelik bir uzunluğa sahip bulunacak bir tünelin bu rekoru alması beklenmektedir)

-Seikan Tüneli aynı zamanda su tünelin bir bölümünün su altında olduğu bir tüneldir. Honshu ve Hokkaido adalarını birbirine bağlamaktadır. Ayrıca bulunduğu yer Tsugaru boğazı olarak geçmektedir.

-Seikan tünelinin toplam uzunluğu 53,85 kilometre olup bunun 23,3 kilometrelik bölümü su altında bulunmaktadır.

-Seikan tünelinin deniz altında bulunan kısmındaki en derin yeri deniz seviyesinden 240 metre aşağıda bulunmaktadır. Bununla birlikte deniz içerisinde deniz dibine en yakın olduğu yerdeki yüksekliği ise 100 metredir.

Seikan tüneli yeri-Seikan tünelinin inşaası 1964 yılında başlamış olup yaklaşık olarak 24 yıl süren çalışma sonucunda 1988 yılında hizmete girmiştir.

-Seikan tünelinin yapılmasındaki en önemli sebep 1954 yılında şiddetli bir tayfun sonucunda 5 yolcu gemisinin batması ve 1430 kişinin bu sebeple hayatını kaybetmesi olayına dayanmaktadır. Bu trajik olay sonucunda bu iki ada arasında bir demiryolu tüneli yapılmasına karar verilmiş ve yaklaşık olarak 9-10yıllık bir proje çalışması yapılarak 1964 yılında inşaası başlamıştır.

-Tünel çift hatlı bir demiryolu tünelidir.

-Bu tünelde gidebilecek trenlerin seyir hızları ise saatte 140 kilometre olarak belirtilmiştir. 

Yararlanılan kaynaklar:

wikipedia.org

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ