Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Sarkıt, Dikit ve Sütun özellikleri

Sarkıt, Dikit ve Sütun özellikleri
  • 02.08.2015

Bu üç coğrafi şekil birbirleri ile ilintili olmasından dolayı tek bir konu altında bilgi vermenin yararlı olacağı kanaati ile her üçü birlikte verilmiştir. Zaten bu üç coğrafi şekil oluşumları itibariyle birbirleri ile bağlantılıdırlar.

SarkıtSarkıt nedir? Özellikleri nelerdir?

Sarkıtlar genel olarak mağaraların tavanlarından aşağıya doğru sarkan şekillere verilen isimdir. Genelde bu şekillerin olduğu mağaralara Damlataş mağaraları adı verilmektedir.

Sarkıtlar hemen oluşan şekiller değildir. Sarkıtların oluşabilmesi için milyonlarca yıl geçmesi gerekmektedir. Çünkü uzun yıllar boyunca tavandan sızan suların içerisinde bulunan kalkerli yapının yani kireç ve kireç taşı gibi kalkerlerin damla damla akarken içinde bulundurmuş oldukları minerallerin yani kalsiyumun birikmesi sonucunda oluşmaktadır.

Belirli bir uzunluğu olmamakla birlikte zamanla uzayabildikleri kadar uzayabilmektedirler.

Mağaraların tavanların bu parçasına benzer bir şekilde sarkarlar.

Sarkıtların üst kısımları kalın iken aşağıya doğru kalınlığı azalmaktadır. Yuvarlak bir yapısı vardır. Ayrıca yivlidir.

DikitDikit nedir? Özellikleri nelerdir?

Dikitlerin oluşması da aynı sarkıtların oluşması gibidir. Fakat aralarındaki fark Sarkıtlar tavana bitişik şekilde aşağıya doğru uzar iken dikitler tabana bitişik şekilde yukarıya doğru uzanırlar. Yine dikitler de damlataş olan mağaralarda görülmektedir. Mağara tabanlarından yukarıya doğru büyüyen şekillerdir.

Yine dikitlerin oluşması da sarkıtlar gibi uzun yıllara bağlıdır. Binlerce yıl hatta milyonlarca yılda oluştuğu bilinmektedir. Dikitler mağara tavanından akan magnezyum ve kalsiyum karışımı olan suların akmasından oluşmaktadır.

SütunSütun nedir? Özellikleri nelerdir?

Yazımız başında verdiğimiz gibi bu üç coğrafi şeklin birbirleri ile bağlantılı olduğunu söylemiştik. Sütunların oluşabilmesi için ya dikit olması gerekir ya da sarkıt olması gerekmektedir. Bu ikisinden birisi olmadığı sürece sütun olmaz.

Eğer bir sarkıt var ise sarkıt tavandan başlayarak aşağıya inen şekillerdi ve bu zamanla taban ile birleşir bu birleşme ile birlikte artık tavandan tabana kadar uzanan bir şekil meydana gelir işte bu şekle sütun adı verilir.

Eğer dikit olarak başlamış ise dikit yine zamanla yükselir ve tavan ile birleşir işte bu birleştikten sonra oluşan şekle de yine sütun adı verilmektedir.

Mağaraların yüksekliklerine ve boyutlarına göre aynı zamanda akan suyun miktarı ve içeriğine göre bazen o kadar büyük ve kalın sarkıt ve dikitler oluşmaktadır ki insanlarda büyük şaşkınlıklar uyandırabilmektedir.

Ülkemizde en önemli Sarkıt, Dikit ve Sütunların bulunduğu mağaralar yani Damlataş mağaraları Akdeniz bölgesindeki Toros dağlarında görülmektedir. Buralar aynı zamanda günümüzde turizm için kullanılan mağaralar olma özelliğine de sahip bulunmaktadır. Özellikle Akdeniz bölgesine turizm için giden turistler tarafından ziyaret edilen yerlerden bir tanesidir.

Yararlanılan kaynaklar:

wikipedia.org

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ