Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Sarin gazı özellikleri nelerdir?

Sarin gazı özellikleri nelerdir?
  • 04.09.2015

Sarin gazı dünya üzerinde en çok bilinen sinir gazlarından bir tanesidir. Kimyasal silahların başında gelen sarin gazı bugüne kadar birçok kez savaşlarda ve terör olaylarında kullanılmıştır. Çok etkili bir gaz olan sarin gazı kimyasal silahlar içinde en etkililerinden bir tanesidir.

Sarin gazının yapılışı ve bulunuşu 1938 yılında olmuştur. Alman kimyager Gerhad Schrader bulmuştur. Almanya, bu gazın bulunmasının hemen akabinde savaşlarda kullanmak üzere 1939 yılında üretime geçmiştir. O günden bu güne kadar birçok kişinin hayatına malolmuş bu kimyasal gaz 1991 yılında Birleşmiş Milletlerce kitle imha silahı olarak belirlenmiş ve üretimi ve saklanması 1993 yılında Kimyasal Silahlar Konvensiyonu tarafından yasaklanmıştır.

Amerika Birleşik Devletleri ve Rusyanın üretime başlaması ise 1950 yılında olmuştur.

Sarin Gazı-2Sarin gazının özellikleri nelerdir?

Sarin gazı sıvı halde bulunan bir gazdır.  Kullanılması ise sıvı veya buhar halinde olabilmektedir.

Renksiz bir gazdır. Buharı da yine renksizdir.

Kimyasal gazlar içerisinde en etkili ve öldürücü gazlardan bir tanesidir.

Vücuttaki sinir sistemine etki eden ve dengesini bozarak felç meydana getiren bir gazdır.

Sıvı halde bir damlası dahi insanı öldürebilecek güçtedir.

Ölüm dozunda alınması halinde en fazla 10 dakika içinde yaşam son bulur.

Sarin gazına maruz kalındığı ilk olarak burun akıntısı, göğüs sıkışması ve görüşte zayıflama meydana gelir, hemen akabinde nefes almak zorlaşır, terleme başlar, kaslar kasılır, kusma meydana gelir, ayakta durmakta zorluk başlar, uyuşma oluşur, hafıza kaybı ile birlikte titreme, çırpınma ve koma durumuna geçilir, daha sonra nefes kesilir ve ölüm gerçekleşir.

Sarin Gazı-1Sarin gazı hangi savaşlarda ve terör olaylarında kullanılmıştır?

1980 yılı ile 1988 yılları arasında süren İran-Irak savaşında Irak ordusu tarafından,

Saddam Hüseyin tarafından Halepçe’deki sivil halka karşı (Tarihte Halepçe katliamı olarak bilinen bu olayda yaklaşık 5000 kürt hayatını kaybetmiştir)

Aum Şinrikyo isimli bir dini mezhep tarafından 1994 yılında Japonyanın Matsumoto kentinde törör saldırısında (8 ölü), yine Japonya’nın Tokyo şehrinde yine aynı mezhep tarafından kulanılmıştır. (20 ölü)

Suriye savaşında kullanıldığı ve birçok kişinin öldüğü belirlenmiş olmasına karşın kim tarafından kullanıldığı henüz kesinlik kazanmamıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ