Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: 5,31 / Satış: 5,33
€ EURO → Alış: 6,03 / Satış: 6,05

Sansar’ın özellikleri nelerdir?

Sansar’ın özellikleri nelerdir?
  • 19.07.2015

Sansar şehirlerde yaşayan insanlarımızın fazla bilmediği hayvanlardan bir tanesi olmasına karşın özellikle küçük yerleşim yerlerinde ve en önemlisi köylerimizde ünlü hayvanlardan bir tanesidir. Sansar köylülerimizin korkulu rüyalarından bir tanesidir. Sansar, kümes hayvanlarının en büyük düşmanıdır. Çok küçük deliklerden sığabilecek kadar esnek olan vücudu ile geceleyin kümeslerde bırakılan çok küçük deliklerden girmek suretiyle kümes hayvanlarının neredeyse tamamını boğazlayarak öldürür.

Aşağıda özelliklerinde vereceğimiz üzere sansar katil ruhlu bir hayvandır. Yemek için öldürmez, sırf öldürmek için öldürebilme içgüdüsüne sahiptir. Normal şartlarda 1 tane kümes hayvanı ile doyacağını bildiği halde kümeste bulunan ne kadar hayvan varsa hepsini boğazlar. Çok nadiren elinden kurtulan kümes hayvanları olur. İşte bu sebeplerden dolayı sansar, kümes hayvanı besleyicileri olan ve köylerimizde yaşayan neredeyse herkesin bir kümesi bulunduğu köy halkı için en zararlı hayvanların başında gelmektedir.

Sansar-1Sansarların özellikleri nelerdir?

Sansarların vücutları uzun ve ince yapılı olup çok küçük deliklerden geçebilirler.

Kuyrukları uzun ve tüylüdür.

Sansarların boyları yaklaşık olarak 0,5 metre kadardır.

Ortalama ağırlığı 2 kilogram civarındadır.

Geceleri avlanma özelliğine sahip olan hepçil bir hayvandır.

Genel itibari ile renkleri parlak olup koyu kahverengidir.

İnsanlar açısından tehlikeli olmamasına karşın köşeye sıkıştığını anladığı an tehlikeli olabilmektedir.

Sansarlar genel olarak çift olarak avlanan hayvanlardır. Genel itibariyle avları kümes hayvanları özellikle tavuklar, kuşlar, sürüngenlerdir. Bunlar haricinde aynı zamanda yumurta ve meyve de yerler.

Sansar-2Yukarıda değinmiş olduğumuz gibi sansarlar buldukları özellikle kümes hayvanlarını boğazlayarak öldürürler, bu öldürdüklerini ne daha sonra yerim diyerek yuvalarına götürürler, nede hepsini tamamen orada yerler. Sadece karnını doyurana kadar yer daha sonra bütün öldürdükleri hayvanların leşlerini bırakarak oradan ayrılır. Bu özellikler gelincik ve samur gibi aynı familyadan olduğu hayvanlarla aynıdır.

Sansarlar aynı zamanda kemirgen bir hayvan olması sebebiyle çevreye zarar veren hayvanlar grubundadır.

Sansarlar memeli hayvanlar olup bir defasında toplam 2 ila 4 arasında yavru dünyaya getirirler. Genel olarak yaz aylarında çiftleşen sansarlar, ilkbahar aylarında yavrularlar.

Sansar türleri şunlardır:

Amerika sansarı

Sarı boyunlu sansar

Japon sansarı

Balıkçı sansar

Samur

Kır sansarı (Ülkemiz de bulunan sansar türüdür)

Ağaç sansarı (ülkemizde bulunan diğer bir sansar türüdür)

Yukarda ülkemizde bulunan iki sansar türü olduğunu söylemişken bu türler içerisinde Ağaç sansarının bazı özelliklerini kısaca verelim.

Ağaç sansarıAğaç Sansarı özellikleri:

Ülkemizde yaşam alanı bulabilen Ağaç sansarlarının büyüklüğü genel olarak 25 cm civarındadır. Yukarda normal olarak verdiğimiz sansarlara nazaran daha küçüktür. Ağırlıkları ise 1 ila 1,5 kilogram arasında değişmektedir.

Yaşam alanları çam ormanlarıdır. Yuvalarını açık alanlarda kazdıkları çukurlarda yaptıkları gibi ağaç kavuklarına da yuva yaparlar.

Diğer sansar türleri gibi gece avlanırlar.

Çok hızlı koşabilen hayvanlardandır.

Tırmanma kabiliyetleri oldukça iyidir. Ağaç tepelerine kadar tırmanabilirler. Zaten yaşamlarının büyük çoğunluğu ağaçlar üzerinde geçmektedir.(bu sebeple ağaç sansarı adı ile anılmaktadırlar)

Kulakları oldukça iyi ses duyar.

Besin kaynakları yukarıda vermiş olduğumuz sansar türleri gibi diğer kemirgenler, kuşlar, yumurta, meyvedir.

Tüm sansarlar gibi bu türdeki sansarlarında başlıca düşmanları Kartal gibi yırtıcı kuşlar ve Tilkilerdir.

Yararlanılan kaynaklar;

milliparklar.gov.tr

wikipedia.org

ormansu.gov.tr (Orman ve Su İşleri Bakanlığı resmi web sitesi)

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Ramazan diyor ki:

    Bu hayvan cok yaramaz. Tavukcularin belasi. Korunmak icin bir cok yol var lakin bazilari pahali bazilari tehlikeli bazilari kimyasal. Ben oldurulmesine karsiyim ama o yasasin diye de zarar etmek istemiyorum. Ultrasonik kovucular var piyasada. Pahali ama is gorur mu bilmiyorum. Denemedim. Eger gercekten is goruyorsa almaya deger. Ultrasonik kovucular hakkinda bilgisi olan varsa lutfen bilgisini paylassin bizimle. Ozellikle kullanicilardan cevap bekliyorum.

YORUM YAZ