Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Sansar’ın özellikleri nelerdir?

Sansar’ın özellikleri nelerdir?
 • 19.07.2015

Sansar şehirlerde yaşayan insanlarımızın fazla bilmediği hayvanlardan bir tanesi olmasına karşın özellikle küçük yerleşim yerlerinde ve en önemlisi köylerimizde ünlü hayvanlardan bir tanesidir. Sansar köylülerimizin korkulu rüyalarından bir tanesidir. Sansar, kümes hayvanlarının en büyük düşmanıdır. Çok küçük deliklerden sığabilecek kadar esnek olan vücudu ile geceleyin kümeslerde bırakılan çok küçük deliklerden girmek suretiyle kümes hayvanlarının neredeyse tamamını boğazlayarak öldürür.

Aşağıda özelliklerinde vereceğimiz üzere sansar katil ruhlu bir hayvandır. Yemek için öldürmez, sırf öldürmek için öldürebilme içgüdüsüne sahiptir. Normal şartlarda 1 tane kümes hayvanı ile doyacağını bildiği halde kümeste bulunan ne kadar hayvan varsa hepsini boğazlar. Çok nadiren elinden kurtulan kümes hayvanları olur. İşte bu sebeplerden dolayı sansar, kümes hayvanı besleyicileri olan ve köylerimizde yaşayan neredeyse herkesin bir kümesi bulunduğu köy halkı için en zararlı hayvanların başında gelmektedir.

Sansar-1Sansarların özellikleri nelerdir?

Sansarların vücutları uzun ve ince yapılı olup çok küçük deliklerden geçebilirler.

Kuyrukları uzun ve tüylüdür.

Sansarların boyları yaklaşık olarak 0,5 metre kadardır.

Ortalama ağırlığı 2 kilogram civarındadır.

Geceleri avlanma özelliğine sahip olan hepçil bir hayvandır.

Genel itibari ile renkleri parlak olup koyu kahverengidir.

İnsanlar açısından tehlikeli olmamasına karşın köşeye sıkıştığını anladığı an tehlikeli olabilmektedir.

Sansarlar genel olarak çift olarak avlanan hayvanlardır. Genel itibariyle avları kümes hayvanları özellikle tavuklar, kuşlar, sürüngenlerdir. Bunlar haricinde aynı zamanda yumurta ve meyve de yerler.

Sansar-2Yukarıda değinmiş olduğumuz gibi sansarlar buldukları özellikle kümes hayvanlarını boğazlayarak öldürürler, bu öldürdüklerini ne daha sonra yerim diyerek yuvalarına götürürler, nede hepsini tamamen orada yerler. Sadece karnını doyurana kadar yer daha sonra bütün öldürdükleri hayvanların leşlerini bırakarak oradan ayrılır. Bu özellikler gelincik ve samur gibi aynı familyadan olduğu hayvanlarla aynıdır.

Sansarlar aynı zamanda kemirgen bir hayvan olması sebebiyle çevreye zarar veren hayvanlar grubundadır.

Sansarlar memeli hayvanlar olup bir defasında toplam 2 ila 4 arasında yavru dünyaya getirirler. Genel olarak yaz aylarında çiftleşen sansarlar, ilkbahar aylarında yavrularlar.

Sansar türleri şunlardır:

Amerika sansarı

Sarı boyunlu sansar

Japon sansarı

Balıkçı sansar

Samur

Kır sansarı (Ülkemiz de bulunan sansar türüdür)

Ağaç sansarı (ülkemizde bulunan diğer bir sansar türüdür)

Yukarda ülkemizde bulunan iki sansar türü olduğunu söylemişken bu türler içerisinde Ağaç sansarının bazı özelliklerini kısaca verelim.

Ağaç sansarıAğaç Sansarı özellikleri:

Ülkemizde yaşam alanı bulabilen Ağaç sansarlarının büyüklüğü genel olarak 25 cm civarındadır. Yukarda normal olarak verdiğimiz sansarlara nazaran daha küçüktür. Ağırlıkları ise 1 ila 1,5 kilogram arasında değişmektedir.

Yaşam alanları çam ormanlarıdır. Yuvalarını açık alanlarda kazdıkları çukurlarda yaptıkları gibi ağaç kavuklarına da yuva yaparlar.

Diğer sansar türleri gibi gece avlanırlar.

Çok hızlı koşabilen hayvanlardandır.

Tırmanma kabiliyetleri oldukça iyidir. Ağaç tepelerine kadar tırmanabilirler. Zaten yaşamlarının büyük çoğunluğu ağaçlar üzerinde geçmektedir.(bu sebeple ağaç sansarı adı ile anılmaktadırlar)

Kulakları oldukça iyi ses duyar.

Besin kaynakları yukarıda vermiş olduğumuz sansar türleri gibi diğer kemirgenler, kuşlar, yumurta, meyvedir.

Tüm sansarlar gibi bu türdeki sansarlarında başlıca düşmanları Kartal gibi yırtıcı kuşlar ve Tilkilerdir.

Yararlanılan kaynaklar;

milliparklar.gov.tr

wikipedia.org

ormansu.gov.tr (Orman ve Su İşleri Bakanlığı resmi web sitesi)

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. Ramazan diyor ki:

  Bu hayvan cok yaramaz. Tavukcularin belasi. Korunmak icin bir cok yol var lakin bazilari pahali bazilari tehlikeli bazilari kimyasal. Ben oldurulmesine karsiyim ama o yasasin diye de zarar etmek istemiyorum. Ultrasonik kovucular var piyasada. Pahali ama is gorur mu bilmiyorum. Denemedim. Eger gercekten is goruyorsa almaya deger. Ultrasonik kovucular hakkinda bilgisi olan varsa lutfen bilgisini paylassin bizimle. Ozellikle kullanicilardan cevap bekliyorum.

  1. Müfit diyor ki:

   Telefon numaranızı paylaşırsanız size kendi yaptığım canlı yakalama kapanı nın videosunu göndereyim çok basit kendiniz de yapabilisiniz 2 gün oldum yapalı 4 kedi yakaladım uzaklaştırdım mutlaka sansar da gelecektir

   1. Hacı Osman diyor ki:

    Ben Ankaradayım.270 hayvandan 258 tanesini bir gecede telef ettiler.Ayın 13.09.2019 da.Sarsar mı, gelincik mı bilmiyorum.o günden bugüne her gün geliyor ayak izleri var kalabalık.Tavuk hindi ,iran tavuğu karışıktı.Hindilerim 13-14 kiloydu.Yardımcı olursanız sevinirim.12 tane tavuk civciv kaldı.Irtibata geçebilirmiyiz

  2. FATİH CEYHAN diyor ki:

   YAKALAYANLAR VIDEO SUNU ATABİLİR Mİ NASIL YAKALADILAR TUZAGI NEREDEN ALACAGIZ

 2. Kenan diyor ki:

  Bende kapan var gecen gün yakaladım bir tane

 3. Salih diyor ki:

  Nasıl bir kapan la yakaladın yardımcı olurmusun tavuklarimi telef etti

 4. Sansar Siken diyor ki:

  Yakaladığım an o tavuğumun katilinin canlı canlı derisini yüzmezsem en adiyim. Öldürdün bari ye şerefsizin evladı ananı ağlatacam senin

 5. Anonim diyor ki:

  En büyük düşmanından birisi köpek ve sansar yumurta yimez sadece merakından alır çatı gibi kuytu yerlere atar

 6. Selam diyor ki:

  Köpek olan yere sansar gelmez, kopegin kokusunu duyup kaçar

 7. cenk diyor ki:

  Benım kümes bahceedeydı….
  Gelıncık gece gırıp hepsını hallettı……..
  Ben de yenı kus aldım……
  dublexın uzerıne kümes yaptım…..
  bahcedekı ağaçları da budaddım kı terasa gelıncık atlamasın dıye……..

  Gelıncık duz duvardan dublexın tavanına tırmana bılır mı?

  Bazıları tırmanır
  bazıları tırmanamaz dıyor…

 8. Sümer Sadi Öztürk diyor ki:

  Evimin catisina yerleşen iki adet sansari kapan ile yakaladım ve şehrin dışında ormanlık alana bıraktım.Ama bir akşam sonra evde yine ses duydum. Sansar geri gelmiş olabilir mi

  1. Sefa diyor ki:

   Bu tür hayvaların yön bulma duygusu cok ileri
   Kaplumbaga bile 6 km den 2 3 gunde geri geldi boyamıştım kapanla tuzak yakalayıp uzaklaştırmakla ugraşmayın zehirli yada ateşli silahla vurun gece 12 den sonra avlanıyor hayvan ve ikili halde dolaşıyor kümese yakın karanlık bir yerde sessizce bekleyin sizi görmez ise zaten gece cok yavaş hareket ediyor keskin bir fenerle 5 10 sn sabit kalabiliyor gerisi sizin yeteneginize kalmış tek iyi yönü bu hayvanın oldugu yerde pek yılan olmuyor sanırım bu onuda yiyor

YORUM YAZ