Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Şanghay (Şangay) Metrosu özellikleri nelerdir?

Şanghay (Şangay) Metrosu özellikleri nelerdir?
  • 13.05.2015

Şanghay Metrosu dünyanın en büyük yani en uzun metrosu olması nedeniyle birçok kişi tarafından bilinen bir metrodur. Dünyada en çok tanınan metroların başında gelmektedir. Örneğin bir Moskova metrosu bir Paris metrosu gibi dünyanın tanınmış metrolarından bir tanesidir.

Şanghay Metrosu-1Şanghay metrosu dünyanın en yeni metrolarından bir tanesidir.Örneğin dünyanın en ünlü metrolarının çoğunun tarihi oldukça eskiye dayanmakta iken Şanghay metrosunun tarihi son 20-25 yıllık bir geçmişe dayanmaktadır. Bu metronun hizmete giriş tarihi 1993 yılıdır.

Çin Halk Cumhuriyetinin Şanghay şehrinde bulunmaktadır. Diğer yeraltı treni hatları gibi ismini bulunduğu şehirden almıştır.

Şanghay Çin Halk Cumhuriyeti’nin en büyük şehri olması nedeniyle bu metro ağının önemini daha çok artırmaktadır.

Aslında Çin Halk Cumhuriyetinin İlk Metrosu Şanghay Metrosu değildir. Bu metro hattında daha önce 2 şehirde metro yapılmıştır. Şanghay Metrosu Çin Halk Cumhuriyetinin 3. Olarak yapılan metro hattıdır.

Şanghay Metrosu-2Şanghay Metrosunun diğer özellikler nelerdir?

Metro dünyanın en uzun metrosu olup 439 kilometrelik bir hat uzunluğuna sahiptir. Halende bu metro hatlarının eklenmesi veya uzatılması çalışmaları devam etmektedir. Yaklaşık olarak Sadece bu şehre yapılması planlanan Metro hattı uzunluğunun 800 kilometre civarında olacağı söylenmektedir.

Şanghay Metrosunun toplam hatlarının uzunluğu 439 kilometredir. Bu 439 kilometrelik hat üzerinde toplam olarak 289 adet metro istasyonu bulunmaktadır.

Toplam hat sayısı 12 adettir. Metro Hatlarının genel uzunlukları 30-40 kilometre civarındadır.

Şanghay metrosunu günde yaklaşık 6-7 milyon kişi kullanmaktadır. Yıla vurursak eğer yılda bu metroyu kullanan kişi sayısı yaklaşık 2 milyardan fazla kişi anlamına gelmektedir. Şanghay Metrosu yoğun saatler tıka basa dolup taşmaktadır.

Şanghay Metrosu-3Şanghay metrosunu günlük 6-7 milyon kişinin kullandığını söylediğimizde acaba bu şehrin nüfusu ne kadar diye aklınıza gelebilir. Dünyanın en kalabalık şehirlerden bir tanesi olan (Hatta merkez nüfusu itibariyle en kalabalık şehri olarak gösterilmektedir) 17-18 milyon civarında bir nüfusa ev sahipliği yapan bir şehirdir. Ayrıca buda demek oluyor ki neredeyse nüfusun 1/3’lük kısmı her gün bu metroyu kullanmaktadır.

Şanghay metrosunun 12 Hatlık bölümünün 10 Hattı 2000 yılı ve bu yıldan sonra yapılan hatlardan oluşmaktadır. Muhtemelen kısa bir zaman içerisinde yukarda vermiş olduğumuz 439 kilometrelik yapılmış ve kullanılan metro hattı uzunluğu eskide kalmış olacaktır.

Yararlanılan kaynaklar:

Wikipedia.org

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ