Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Samanyolu Galaksisi

Samanyolu Galaksisi
  • 28.01.2015

Samanyolu Galaksisi nedir? Büyüklüğü ne kadardır? İçerisinde neler barındırır? Kaç tane yıldız vardır? Özellikleri nelerdir? gibi soruların cevap bulacağı aşağıdaki yazımıza başlayalım.

Samanyolu isim olarak hepimizin aşina olduğu isimlerden bir tanesidir. Samanyolu ismi karşımıza bir şarkı ismi olarak, bir dizi ismi olarak, bir kitap ismi, bir bar ismi, bir dükkan ismi vb. şekilde birçok kez çıkmıştır. Çoğumuz ismini aşina olduğumuz halde Samanyolu hakkında çok bilgi sahibi olmadığımız gibi ne olduğu konusunda da bazılarımızın bilgi sahibi olmadığı kanaatindeyiz.

İlk olarak Samanyolu Galaksisinin tanıma yer verelim. Samanyolu Galaksisi dünyamızın bulunduğu Güneş Sistemini de içine alan birçok sistemden oluşan ve içerisinde milyarlarca yıldız barındıran uzaydaki bir sisteme verilen isimdir.

Samanyolu Galaksisi-3 (300 x 200)Samanyolu Galaksisi özellikleri nelerdir?

Samanyolu galaksisi güneş sisteminin de içinde bulunduğu gök ada adı verilen bir sistemdir.

Sarmal bir yapısı vardır.

Samanyolu Galaksisi insanoğlunun görebildiği yada gözlemleyebildiği uzayın içerisinde bulunan milyarlarca galaksiden veya gök adadan bir tanesini oluşturmaktadır.

Samanyolu Galaksisinin varlığının tespiti ilk olarak Milattan Önce 400-500’lü yıllara kadar uzanmaktadır. Antik çağ filozoflarından bazıları Samanyolu Galaksisinin bir çoğu dünyamıza uzak olan yıldızlardan oluştuğu konusunda çeşitli tezler savunmuşlardır. Aristo tarafından da Samanyolu Galaksisi incelenmiştir. Milattan Sonraki yıllarda Biruni tarafından Samanyolu Galaksisi hakkında bazı bilgiler edinilmiş, günümüzdeki bilgilerin oluşmasında birçok uzay bilimci katkıda bulunmuştur. Özellikle 18.Yüzyıl ve sonrasındaki yüzyıllarda çok iyi bilgiler elde edilmeye başlanmıştır.

Samanyolu Galaksisi eski çağdan günümüze kadar “Sütyolu” ismiyle anılmıştır.

Samanyolu Galaksisi yazımız içerisine ve ana resmimize eklemiş olduğumuz resimlerden anlaşılacağı üzere halkalardan oluşmaktadır. Bunlara kol adı verilmektedir. Güneş sistemimizde bu kollardan bir tanesinde bulunmaktadır. Parlak şekilde bulunan bu kolların tamamı yıldızların yaydığı ışıklardan kaynaklanmaktadır.

Samanyolu Galaksisi1 (300 x 200)Şimdi Samanyolu Galaksisindeki kollar hangileridir. Bir bakalım:

Yakın 3kpc Kolu

Uzak 3 Kpc Kolu

Sagittarius Kolu

Norma Kolu

Orion Kolu

Perseus Kolu

Scutum-Centaurus Kolu

Dış Kol

Yukarda saymış olduğumuz kollar Samanyolu Galaksisinde bulunan sarmal kollardır. Dünyamızın Bulunduğu Güneş Sistemi ise ORİON KOLU içerisindedir.

Samanyolu Galaksisi-2 (300 x 200)Samanyolu Galaksisine ilişkin sayısal bilgilere de bir göz atalım:

“Samanyolu Galaksisinin çapı yaklaşık olarak 100.000 ışık yılıdır. Samanyolu Galaksisi bulunduğumuz dünya ve güneş sistemine göre oldukça büyük bir sistemdir. Eğer Samanyolu Galaksisi Çapını kilometre cinsinden verecek olur isek şöyle bir sonuç çıkmaktadır.

1 Yıl 31.557.600 Saniyedir. 1 Saniyede ışık 300.000 Kilometre yol yapar.

1 Işık yılı 300.000 x 31.557.600 ‘e eşittir. Oda 9.467.280.000.000 kilometreye tekabül eder. Yani bir ışık yılının kilometre cinsinden mesafesi 9 Trilyon 467 Milyar 280 Milyon kilometreye dek gelmektedir.  

100.000 Işık yılının  9.467.280.000.000 çarpılması sonucu çıkacak olan 946.728.000.000.000.000 (946 Kentilyon, 728 Katrilyon kilometredir) kilometre Samanyolu Galaksisinin çapının kilometre cinsinden mesafesidir.”

İçerisinde barındırmış olduğu yıldız sayısı net olarak sayılamamış olup yaklaşık olarak 200 milyar ile 400 milyar arasındadır. (Yapılan bilimsel tahminler sonucunda belirlenmiştir)

Samanyolu Galaksisi içerisinde bulunan bu birkaç yüz milyardan oluşan yıldızlar içerisindeki en yaşlı yıldızın yaşının yaklaşık olarak 13 Milyar yıldan daha fazla olduğu saptanmıştır.

Güneş Sisteminin Orion Kolu üzerinde bulunduğunu söylemiştik. İşte Güneş Samanyolu Galaksisi merkezine yaklaşık olarak 25.000 – 27.000 ışıkyılı bir uzaklıkta bulunmaktadır.

Güneş Samanyolu Galaksisindeki birden çok sayıda dönme çeşidine sahiptir. Gök ada dönme süresi yaklaşık olarak 220 milyon yıl, Sarmal dönme süresi yaklaşık 50 Milyon yıl ve Çubuk dönme süresi içi ortalama 17 Milyon yıl civarındadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ