Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Samanyolu galaksisi nedir, özellikleri nelerdir?

Samanyolu galaksisi nedir, özellikleri nelerdir?
 • 31.08.2015

Samanyolu galaksisi dünyamızın da içinde bulunduğu Güneş sistemini de içine alan gök adaya verilen isimdir.  Şekil itibariyle çubuklu sarmal türde bir gök adadır.

Samanyolu galaksisinin Türkçe karşılığı “Süt Yolu” dur.

Samanyolu galaksisi-2Samanyolu galaksisinin keşfi günümüzden yaklaşık olarak 2400-2500 yıl öncesine kadar uzanmaktadır. Samanyolu galaksisi ile ilgili olarak ilk düşünceler ve yorumlar milattan önceki antik çağ filozoflarından gelmiştir. Daha sonra Aristo ve aralarında Biruni, El Cevziyye gibi kişilerinde bulunduğu astronomi alanında araştırma yapan kişilerce bazı görüşler ortaya atılmıştır.

1600’lü yılların başında ise Galileo’nun Samanyolu galaksisi ile ilgili araştırmaları göze çarpmıştır.

1700’lü yıllarda Emanuel Kant gibi isimlerde Samanyolu galaksisi üzerinde araştırmalarda bulunmuşlardır.  Daha sonraki yıllarda ise Samanyolu Galaksisi hakkında daha çok bilgiler edinmemizi sağlayan araştırmalar yapılmıştır. En net bilgiler ise 20.Yüzyılda elde edilmeye başlanmıştır.

Samanyolu galaksisinin şekli ve yapısı 1990 yılından itibaren netleşmeye başlamış ve 2005 yılında ise Spitzer uzay teleskobu sayesinde çubuklu ve sarmal bir şekilde olduğu tespit edilmiştir.

Samanyolu galaksisi belirli kollardan oluşmuş olup güneş sistemi de bu kollardan Avcı (Orion) kolu adı verilen kol üzerindedir. Bu kol haricinde gök bilimciler tarafından verilen isimlerine göre Kahraman kolu, kuğu kolu, yay kolu, Kalkan-Güneş Haçı kolu ve cetveli kolu bulunmaktadır.

Samanyolu Galaksisi-1Samanyolu galaksisinin özellikleri nelerdir?

Tür olarak Yarı Çubuklu Sarmal Gök Ada olarak adlandırılmaktadır.

Gözlemlenebilir evrendeki milyarlarca gök adadan bir tanesidir.

Çapı yaklaşık olarak 100.000 ışık olup, kalınlığı ise yaklaşık olarak 1.000 ışık yılı civarındadır.  Yani büyük bir disk gibi bir görüntüsü bulunmaktadır. Bu şeklini veren bünyesinde bulunan yıldızlar ve diğer gök cisimleridir.

İçinde barındırdığı yıldız sayısının yaklaşık olarak 100 ila 200 milyar arasında olduğu tahmin edilmektedir.  (Bazı kaynaklarda içerisinde barındırmış olduğu yıldız sayısının 200-400 milyar arasında olduğu bilgisi bulunmaktadır)

İçerisinde bulunan yaklaşık 100 veya 200 milyar yıldız arasındaki en yaşlı yıldızın 13.2 milyar yaşında olduğu tahmin edilmektedir. Bu yıldız sayesinde Samanyolu Galaksisinin yaşının yine bu yıldızın yaşına eşit bir yıla tekabül ettiği kanısı hakimdir.

Samanyolu galaksisi içerisinde yıldızlar ile birlikte yaklaşık olarak 200 milyardan daha fazla gezegen olduğu tahmin edilmektedir.  Fakat bunlardan sadece 37-38.000 civarında bir gezegende yaşam olabileceği ihtimali üzerinde durulurken. Bunlar içinde de 350 adet gezegenin yaşam için umut verici olduğu yönünde açıklamalar bulunmaktadır.

Yukarda vermiş olduğumuz gerek yıldız sayıların artma veya azalma gözlenmektedir. Çünkü bütün galaksilerde olduğu gibi samanyolu galaksisinde de zaman zaman yeni yıldızlar oluşmakta ve bazı yıldızlar da yok olmaktadır. Kesin olmamakla birlikte her 30-40 yılda bir 1 yıldız ölüyor yani süpernovaya rastlanıyor.  Her 30-40 yılda yine 200 civarında yeni yıldızın oluştuğu bilgisi bulunmaktadır. Tabi bunlar elde edilen bilgiler ışığında tahmin edilen sayılardır.

Samanyolu-3Güneşin samanyolu galaksisinin merkezine olan uzunluğu yaklaşık olarak 25-27.000 ışık yılıdır.

Güneşin samanyolu galaksisinde dönme süresi 220 milyon yıldır. 

Güneşin samanyolu galaksisindeki görece hızı saniyede 552 kilometredir.

Samanyolu galaksisine çok benzeyen birçok galaksinin varlığı son yıllarda yapılan araştırmalar sayesinde tespit edilmiştir.

Yararlanılan kaynaklar:

wikipedia.org

ntv.com.tr

History channel Evren Samanyolu Galaksisi belgeseli

National geographic belgeseli

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. wellahi sagolun gardaş sizin soayenizde öğrendumki bagcilardan başka yerlerde varmiş allah razi olsun ver elini öpecem

 2. Niyaz diyor ki:

  Abi tesekurler

 3. AnanNasılMoruq diyor ki:

  Birkere Samanyolu Gökadası Çubuklu sarmal Değil NAral Sarmaldır…

 4. Yasin Taha Yiğit diyor ki:

  Abes bir cümle kurmuşsunuz. “Samanyolu galaksisinin Türkçe karşılığı “Süt Yolu” dur.” Samanyolu yabancı bir kelime mi ki? Türkçe karşılığı süt yolu olsun. Hey zavallılar hey! Batılıların Milk way adlandırmasını bilinç altında kabullenmişsiniz. Bu aşağılık kompleksidir. Osmanlıcası Kehkeşandır. Bilimin kaynağı İslamdır. Batılı bilim adamlarının itirafı: “Endülüsten kalan kitaplarla atomu parçaladık. Şayet yakmadıklarımız dursaydı, uzayda seyahat ediyorduk.” Lakin gelgör ki bu zillet hissiyatı bu hakikatlere insanı kör bırakıyor.

 5. saman yolu diyor ki:

  meraba ben saman yolu

YORUM YAZ