Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Sakız özellikleri

Sakız özellikleri
  • 08.05.2015

Sakız hepimizin bildiği, çiğnemek için üretilmiş olan ciklet veya çiklet ismiyle bildiğimiz şekerli ve şekersiz çeşitleri bulunan ürüne verilen isimdir.

Sakız ülkemizin en ücra köşesine kadar gitmiş olan ve birçoğumuzun severek çiğnediği bir üründür. Özellikle ağız temizleme ve tükürük salgılatma özelliği bulunmasından dolayı çoğu kişi tarafından ara sıra çiğnenmektedir.

Sakız ismi daha çok çiklet ismi ile anılmıştır. Bunun en önemli nedeni ise bir sakız markası olan ve Cadbury Adams firması tarafından üretilen Chicklets markasından ileri gelmektedir. Marka ismi zamanla yaygınlaşarak bütün sakızların aynı isimle anılmasına sebep olmuştur. Fakat günümüzde artık git gide sakız ismi ön plana çıkmaya başlamıştır.

Sakız-2Sakız neden yapılır?

Sakızın hammaddesi latekstir. Lateks “manilkara zapota” isimli bir ağaçtan elde edilir. Kimyasal yollarla temizlenen bu maddeye daha sonra şeker, nişasta ve koku verici maddeler katılarak şimdiki çiğnemiş olduğumuz modern sakızlar elde edilir.

Sakız (Ciklet) özellikleri nelerdir?

Şekerli ve Şekersiz türleri olmakla birlikte elastiki bir yapısı olan yumuşak ve ağızda kolay çiğnenen ve şekil alan bir maddedir.

Sakızın tarihi Eski Yunanlılara ve Kızılderililere dayanmaktadır. İlk olarak bu medeniyetlerce ağaçlardan elde edilen sakızlara baharatlar katılarak çiğnenmiştir.

Sakızların fiyatının çok ucuz olması dünyadaki birçok bölgeye yayılmasına sebep olmuştur. Sakızlar özellikle ilk zamanlarda günlerce çiğnenirdi, hatta sakızların sarılı oldukları naylon eskiyip yırtılana kadar sakızlar saklanırdı. Aşağı yukarı 1-2 hafta kadar çiğnenirdi. Günümüzde ise artık belli bir süre çiğnendikten sonra “daha sonra çiğnerim” düşüncesi ile saklanmamakta ve atılmaktadır. Tekrar çiğneme isteği duyulunca yeni bir sakız alınmaktadır.

Sakız-1Sakız özellikle ağzımızın tükürük salgılama miktarının artırılması için tavsiye edilmektedir. Tükürük özellikle dişler açısından oldukça faydalıdır.

Sağlıklı dişler için şekersiz sakız çiğnenmesi sıkça duyduğumuz önerilerden bir tanesidir.

Günümüzde sakızların büyük çoğunluğuna tat veren maddeler olan xylitol, sorbitol ve maltitol gibi maddeler katılmaktadır. Özellikle bu maddeler içerisinde bulunan Xylitol maddesinin diş çürümesini önlediği düşünülmektedir.

Yine sakız sigarayı bırakmak isteyen kişilerce sigaranın ağız tiryakiliğini azaltması açısından kullanılmaktadır.

Sakız-4Sakız yapıları itibariyle balon yapmaya müsaittir. Birçoğumuz çiğnemiş olduğumuz sakızdan oldukça büyük balon yapabiliriz. Ve bu balonları patlatabiliriz.

Sakız çiğnemek bizim toplumumuz da olduğu gibi birçok toplumda hoş karşılanmaz. Özellikle toplum içinde sakız çiğnemek ayıp sayılır. Kişilerin ciddiliğini bozucu bir hareket olarak adlandırılır, özellikle erkekler de kesinlikle ayıp görülür, bayanların ise toplum içinde ve dışarda çiğnemesi yine hoş bir davranış olarak görülmez. Fakat birçok kişi samimi ortamlarda, aile içinde, futbol maçlarında, spor yaparken sık sık çiğnerler.

Nane aromalı sakızlar ülkemizde en çok tüketilen sakızlardan bir tanesidir. Çünkü özellikle ağızdaki kötü kokuyu, sigara kokusu gibi istenmeyen kokuları gidermesi nedeniyle birçok kişi tarafından alınmakta ve birçok kişi tarafından da sürekli olarak yanında bulundurulmaktadır.

Sakız-3Ülkemizde en çok bilinen sakız markaları şunlardır;

Falım, Vivident, First, Damla, Yıldız, Nazar, Ülker, Kent, Tipitip, Dandy, Özcan gibi sakız markaları en çok bilinen markalardır. Bunlar haricinde şimdi aklımıza gelmeyen bazı sakız markaları halen ülkemizde satılmaktadır.

Bunların dışında özellikle 90’lı yıllarda en çok bilinen sakız markaları arasında big babol, Poptip, Turbo, Lazer, Bombibom, Pembo gibi sakız markaları vardı. Bunlar bizim hatırladıklarımız muhtemelen daha birçok sakız markaları da bulunmakta idi. 

Yararlanılan kaynaklar;
vikipedia.org

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ