Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Şahinlerin (Yırtıcı kuş) özellikleri

Şahinlerin (Yırtıcı kuş) özellikleri
  • 19.07.2015

Yırtıcı kuşların en önemli bireylerinden bir tanesidir. Kartalgiller ailesine mensup bulunan şahinler gündüz avlanan yırtıcı kuşlardandır. Neredeyse dünya üzerinde bütün kıtalarda kendilerine yaşam bulmuşlardır.

Şahin-1Şahinlerin özellikleri nelerdir?

Şahinlerin kanatları oldukça geniş bir yapıya sahiptir. Kanatlarının bu özelliği sayesinde gökyüzünde uzun zaman kanat çırpmadan süzülebilirler.

Kuyrukları yuvarlak bir şekildedir.

Şahinlerin ortalama boyları yarım metre civarındadır (50 cm)

Tüyleri kahverengidir.

Gagaları çengel yapıda kıvrıktır.

Pençeleri oldukça güçlüdür.

Bacaklarının tamamı tüylüdür. Sadece ayak kısımlarında tüy bulunmaz.

Şahinlerin ortalama ömürleri 100 yıl kadardır. Uzun yaşayan hayvanlar arasında bulunmaktadır.

Siyah Şahin kuşuDünya üzerine yayılmış yaklaşık olarak 50 adet türünün bulunduğu bilinmektedir.

Şahinlerin göç eden bazı türleri bulunmaktadır. Bu göç eden türleri yaklaşık olarak 50-60 civarında bir topluluk halinde göç ederler.

Yaşam alanı olarak ormanlık alanlar tercihleridir. Yuvalarını ağaçlara ve yüksek dağlara yaparlar.

Şahinlerin temel besin kaynakları küçük kuşlar, sürüngenler, bazı memeliler, kurbağa, solucan gibi hayvanlardır. Ayrıca Şahinlerin en çok avladığı hayvanlardan bir tanesi de fare olması nedeniyle özellikle çiftçiler tarafından sevilen yırtıcı kuşlardan bir tanesidir.

Şahinler havadaki bazı kuşları da avlayabilme yeteneğine sahiptirler. 

Bazı yırtıcı kuşlar gibi şahinlerinde görme yetileri oldukça güçlüdür. Çok yükseklerde uçan bir kuş olmasına karşın çok yükseklerden yerdeki avlarını görebilirler ve bunları avlayabilirler. Şahinlerin gözleri insanlara nazaran 7-8 kat daha iyi görebilmektedirler.

Alaca DoğanŞahinler gözlerinin iyi görmelerinin yanında çok mükemmel bir er avcıdırlar. Dünya üzerindeki en hızlı hayvan olma özelliğine sahip olan ve bir Şahin türü olan Alaca Doğan veya Bayağı Doğan olarak bilinen Doğan bir şahin türü olup dalışta yaptığı saatteki hızı 360 kilometre olarak bilinse de bazı kaynaklarda bu hızın 382 kilometre olarak ölçüldüğü yazılı bulunmaktadır.

Şahinlerin bir diğer önemli özelliği ise evcilleştirmeye biraz yatkın olan yırtıcı kuşlardan olmasıdır. Bazı yerlerde şahinler canlı olarak yakalanır ve evcilleştirilerek eğitilirler bu eğitimler sayesinde şahinler özellikle av için kullanılırlar.

Şahinler her üreme döneminde yaklaşık olarak 4 civarında yumurta yaparlar. Ve bu yumurta ile kuluçkaya yatarlar. Kuluçka süreleri tam olarak 4 haftadır. Yumurtadan çıkan yavrular her erkek şahin hemde dişi şahin tarafından beraberce bakılır. 

Şahinlerin müthiş özelliklerinden ve iyi bir avcı olmalarından dolayı özellikle araçlara ve savaş uçaklarına veya başka türlü bazı gereçlere bu kuşun ismi verilmiştir. Örneğin ülkemizde en çok kullanılan savaş uçağı olma özelliğine sahip F-16 savaş uçağının ismi Savaşan Şahin anlamına gelen “Fighting Falcon” ismi verilmiştir. Yine ülkemizde zamanında en çok satan otomobillerden bir tanesi olan Tofaş’a ait “Şahin” marka araç yine ismini bu kuştan almıştır. 

Yararlanılan kaynaklar;

wikipedia.org

national geographic belgeseli

milliparklar.gov.tr

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ