Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Şahi nedir? Özellikleri nelerdir?

Şahi nedir? Özellikleri nelerdir?
  • 06.12.2015

Şahi Osmanlı İmparatorluğu tarafından yapılmış olan ve İstanbul’un fethinde kullanılmış çok özel olarak yapılmış olan bir savaş topudur. Biliyoruz ki çoğumuz ilk defa duymuş olduğu bu Şahi toplarının İstanbul’un surlarının yıkılmasında ve İstanbul’un fethinde önemli bir yeri bulunmaktadır.  

Birçok bilgi yarışmasında çıkmış bir soru olan “İstanbul’un fethinde kullanılmış olan büyük topların ismi nedir?” sorusunun cevabı da işte bu Şahi toplarıdır. 

Şahi ToplarıŞahi toplarının özellikleri nelerdir?

-Yapımı yaklaşık olarak 3 ay sürmüştür.

-Şahi toplarının çizimlerini Fatih Sultan Mehmet önderliğindeki Türk mühendisleri yapmıştır.

Fatih Sultan Mehmet İstanbul’un fethinde kullanılacak olan bu toplardan toplam olarak 4 adet yaptırmıştır. Ve bu toplar ilk olarak İstanbul’un fethinde kullanılmışlardır.

-Şahi toplarının dökümünü ise Macar Urban isimli Bizanslılar tarafından daha önceleri sınır dışı edilmiş bir dökümcü yapmıştır. (Bazı kaynaklar da ise Macar Urban’ın Osmanlılar tarafından Bizans hücresinden kaçırıldığı yönünde bilgiler bulunmaktadır)

-Şahi toplarından 4 adet yapıldığı bilgisi bulunmakla birlikte daha sonraki yıllarda yapılmış olan büyük topların tamamına “Şahi” denmiştir. Aslında dediğimiz gibi “Şahi” topları sadece 4 adet yapılmıştır.

 Şahi topu-Şahi toplarının yapımı günümüzde Kırklareli Demirköy’de bulunmaktadır. Burada Fatih dökümhanesi olarak bilinen yapı 2001 yılından itibaren yapılan kazı çalışması sonucunda bazı bölümleri gün yüzüne çıkarılmıştır. 

-Şahi toplarının deneme atışları da yine Edirne ilimizde Fatih Sultan Mehmet’in denetiminde gerçekleştirilmiştir. Daha sonra yaklaşık olarak 50-60 günlük bir sürede ancak İstanbul önlerine getirilebilmiştir. 

-Şahi topları ateşlendiği zaman büyüklüğünden dolayı çok güçlü sesler çıkarması sebebiyle çevre halk tarafından korkuyla karşılanmış fakat daha sonra bu gürültülü topların Osmanlıya ait olduğu ve deneme atışları olduğu halka duyurulmuştur. Çünkü bu büyük topların yapmış olduğu gürültünün yaklaşık olarak 20-25 kilometre uzaklıktan duyulduğu yönünde bilgilerde bulunmaktadır.

-Şahi toplarının Edirne’den İstanbul önlerine getiriliş tarihi 1952 yılının mart sonu veya nisan ayı başı olarak geçmektedir.

-Bu toplar daha sonra yapılan bazı savaşlarda dahi kullanılmışlardır.

Şahi topu ve güllesiİstanbul’un fethinde kullanılmış olan büyük top Şahilerin teknik özellikleri nelerdir?

Bu konuda kesin bilgiler bulunmamakla birlikte özellikle İngiltere ülkesinde sergilenmekte olan ve İstanbul’un fethinde kullanılan bu topun bilgileri şöyledir.

-5,2 metre uzunluğunda (Bazı kaynaklarda 5,5 metre uzunluğunda)

-16,8 ton ağırlığında (Bazı kaynaklarda 18 ton ağırlığında)

-Dış çevresi 2,74 cm

-Yarıçapı 92 cm

-Atmış olduğu güllenin ağırlığı yine kaynaklara göre 550 kilogram, 680 kilogram ve 300 kilogram gibi değerlerde bildirilmekte olup, yine net ve tek bir bilgi bulunmamaktadır.  

-Atmış olduğu güllenin menzili bazı kaynaklarda 1600 metre olarak gösterilirken bazı kaynaklarda 1900 metreye kadar olduğu belirtilmektedir. 

Yararlanılan kaynaklar:

trt haber kanalı web sitesi

wikipedia.ogr

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ