Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Safra Kesesi özellikleri ve görevleri

Safra Kesesi özellikleri ve görevleri
  • 02.06.2015

Safra kesesi vücudumuzun iç organlarından bir tanesidir. Safra kesesi rahatsızlıkları çok çeşitli olmakla birlikte insanlarda çok görülen rahatsızlıklardan bir tanesi olması sebebiyle ismi çok duyulan iç organlardan bir tanesidir.

Safra Kesesi NeredeSafra kesesi nerededir?

Safra kesesi görevi itibariyle karaciğerden gelen safranın biriktirildiği yer olması nedeniyle karaciğerin tam altında bulunmaktadır.

Safra kesesi karaciğerimizin altında bulunması nedeniyle vücudumuzun sağ alt tarafında bulunmaktadır.

Safra kesesinin şekli armut şeklinde olup, armuda benzeyen bir torba biçiminde bir organda diyebiliriz.

Safra kesesinin görevi veya görevleri nelerdir?

Safra kesesi vücudumuzda küçük sayılabilen organlardan bir tanesi olmasına karşın vücudumuzda önemli görevi olan organlardan bir tanesidir.

Safra kesesinin temel görevi, Karaciğerden gelen safra, safra kesesinde bekletilerek burada koyulaştırılır ve genel olarak yemeklerden sonra özellikle yağlı yemeklerden sonra safra kesesi kasılarak içerisinde bulunan koyulaşmış olan safrayı 12 parmak bağırsağına aktarır. Ve bu aktarılan safra içerisinde bulunan bazı maddeler sayesinde 12 parmak bağırsağındaki özellikle yağlı besinlerin erimesini sağlar.

Yani safra kesesinin görevi karaciğerden almış olduğu safrayı koyulaştırarak ara ara 12 parmak bağırsağına yollamaktır.

Safra kesesi-1Safra kesesinin özellikleri nelerdir?

Normal bir insanda üretilen safra miktarı yaklaşık olarak 750 mm civarındadır. Yani 1 litrenin 4’te 3 oranında safra üretilir.

Safra kesesinin uzunluğu yaklaşık olarak 9-10 cm civarındadır. Genişliği ise uzunluğunun yaklaşık olarak yarısı kadardır. Ortalama olarak 4-5 cm’lik bir genişliğe sahiptir.  Safra kesesi elastiki bir yapıya sahip olup genişleyebilmektedir. Yani içerisine aldığı safra miktarı bu genleşme sayesinde normalin iki katına kadar çıkabilmektedir.

Yukarda söylediğimiz gibi şekli ters armut şeklindedir.

Safra kesesi-2Safra kesesi rahatsızlıkları ve hastalıkları nelerdir?

Safra kesesi rahatsızlıkları çok çeşitli olmakla birlikte en sık görülen ve en önemlilerini sıralamadan önce şu bilgiyi vermekte fayda vardır. Safra kesesi rahatsızlıklarının neredeyse tamamına yakının sebebi aşağıda da verdiğimiz gibi safra kesesi taşlarıdır. Safra kesesi taşları dikkat edilmesi geren durumlardan bir tanesidir.

Safra kesesi taşları (safra kesesi görevi itibari ile taş oluşumuna müsait olan bir organ olup, çoğu insanda safra kesesinde taş oluşması sıklıkla görülmektedir)

Safra kesesi iltihabı (en çok görülen safra kesesi rahatsızlıklarından bir tanesidir, bu rahatsızlığa tıp dilinde Akut Kolesistit denir, ayrıca safra kesesi iltihaplanması safra kesesinin delinmesine de yol açabilmektedir. Safra kesesi iltihaplarından olan Akut panreatit safra taşlarının meydana getirdiği en kötü durumlardan bir tanesi olup sonucu ölüme kadar varan bir sonuca sebep olabilmektedir)

Safra kesesi kistleri

Safra kesesi kanseri (en büyük sebebi yine safra kesesinde bütün rahatsızlıklarda önemli rol oynayan safra kesesi taşlarıdır)

Safra kesesi darlığı veya yaralanmaları

Safra kesesi sarılığı (safra kesesi sarılığının en önemli sebebi safra kesesinde oluşan taşların kanalı tıkamasıdır)

Safra kesesi taşıSafra kesesi taşları nasıl oluşur?

Safra kesesi karaciğerden gelen safranın toplandığı yerdir. Bu nedenle karaciğerden gelen safra içerisindeki bazı maddelerin orantılı şekilde gelmesi gerekmektedir. Eğer safra içerisinde bulunan maddeler arasında olan kolesterol çok oranda geldiği zaman bu çökeltiye neden olmaktadır ve bu çökeldi bazı maddeler nedeniyle safra taşlarının oluşmasına sebebiyet vermektedir. Ayrıca safra içindeki safrayı boşaltamaması nedeniyle daha çok bekleyen safra çökelme yapar bu nedenle safra taşı oluşur. Safra kesesindeki safranın safrada çok kalması yine safra kesesi taşlarının oluşumuna en büyük sebeptir.  Bol su içilmesi taş oluşumunu yavaşlattığı ve engellediği yönünde uzman görüşleri bulunmaktadır.

Yararlanılan kaynaklar:
florence.com.tr (Grup florence nıghtıngale hastaneleri web sitesi)
wikipedia.org
Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanlığı web sitesi (kanser.gov.tr)

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ