Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Safir (Gökyakut) taşı özellikleri

Safir (Gökyakut) taşı özellikleri
  • 05.07.2015

Takılarda kullanılan en değerli taşlardan bir tanesidir. Safir alüminyum oksitin kristal formuna verilen isimdir.

Safir doğada doğal olarak bulunduğu gibi üretimi de yapılabilen bir taştır.

Oldukça sert olan bir taş olup Sertliği Mohs skalasına göre 9 değerindedir.

Safir-2Korindon’un sadece kırmızı rengi safir olarak nitelendirilmez diğerlerinin tamamına safir denir. Korindon ya da korendon dünya üzerinde Elmastan sonra bugüne kadar bulunmuş en sert doğal madde olan alüminyum oksit mineralidir. Korindonun ince taneli türleri genel olarak safir adını almaktadır. Korindonun Demir oksit ve spinelli karışım halinde bulunduğu türlere ise çok bildiğimiz “Zımpara” adı verilmektedir.

Safirlerin kullanım alanları genel olarak süs eşyaları ve takılardır, Safir en çok miktarda yüzük ve küpede kullanılan bir madendir. Safir aynı zamanda kolyeler de de kullanılmaktadır. Seylan safiri rengi en güzel olarak bilinen safir türlerinden olup iç berraklığı da oldukça güzeldir.

Safirlerin renk yönünden en çok tercih edilenleri ne çok koyu olanları nede çok açık olanlarıdır. Açık ve koyunun ortasında bulunan renkleri tercih edilen renklerdir.

Safir-3Safirlerin renkleri genel olarak Lacivert olup biraz daha açıktır. Fakat kırmızı haricinde birçok renkte bulunabilmektedirler. Safirin lacivert haricinde en çok bulunan renkleri ise kırmızı, pembe, sarı, turuncu ve yeşil renkteki safirlerdir.

Safir taşı ısıya dayanıklı olan taşlardan bir tanesidir.

Safirler içinde koyu renkli olan safirler yukarda değinmiş olduğumuz gibi fazla tercih edilmeyen safirler olup değerleri de buna göre biraz düşüktür.

En değerli Safir taşı Seylan safirleridir. Avustralya ve Singapur’da çıkarılan safirler de aynı Seylan Safirleri gibi oldukça değerli safir türlerindendir. Bunlar haricinde Safir taşının en çok çıkarıldığı ülkeleri şöyle sıralayabiliriz; Tayland, Brezilya, Hindistan, Pakistan, ABD gibi ülkelerdir.

Safir taşına aynı zamanda gökyakut, kader taşı ve yıldız taşı olarak isimler de verilmektedir.

Safir taşı yine değerli taşlar arasında en kıymetli olan taşlardan bir tanesidir.

Safir aynı zamanda çizilmesi zor bir taş olması nedeniyle özellikle özel saatlerin camında sıklıkla kullanılmaktadır. Bunun haricinde safirin çok dayanıklı bir madde olmasından dolayı yeni nesil telefonların camlarının yapımında kullanıldığı bilinmektedir. Fakat biraz masraflı olması sebebiyle birçok telefon üreticisi safir ekran yerine başka nitelikte camları tercih etmektedirler. Ayrıca şeffaf olması gereken bazı zırhların yapımında bu madde kullanılmaktadır.

Safir-1Safir taşının faydaları nelerdir?

Safir taşının özellikle sağlık açısından faydaları epey çok sayıda sıralanmaktadır. Fakat bunların bilimsel gerçekliği konusunda tartışmalar bulunmaktadır. Halk arasında safir taşlarının özellikle insan psikolojisi üzerinde oldukça faydalı olduğu söylenmektedir. Örneğin insanın iç huzurunu olumlu yönde etkilediği, insanların korkularını ve endişelerini, öfkelerini hafiflettiği yönünde söylemler ve inançlar bulunmaktadır.

Aynı zamanda bu taşın insanlarda özellikle kalp ve böbrek salgı bezlerini harekete geçirdiği, romatizmal hastalıklara iyi geldiği söylentileri mevcuttur.

Dünya üzerinde çıkarılmış olan en büyük safir Hindistan ülkesinde çıkarılmıştır. Hindistan Yıldızı adı verilen bu safir taşının büyüklüğü yaklaşık olarak 563 karattır(112,6 gram). Amerika Birleşik Devletlerinde bir müzede bulunmaktadır.

Yararlanılan kaynaklar;

mta.gov.tr (Maden Tetkik Arama resmi web sitesi)

wikipedia.org

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ