Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Saç nedir özellikleri nelerdir?

Saç nedir özellikleri nelerdir?
  • 21.12.2014

Bütün sağlıklı bireylerde baş üzerindeki saç derisinde bulunan kıllara veya kıl kümesine verilen isme kısaca saç diyoruz.

Saç ister kadın olsun ister erkek olsun doğumdan başlamak üzere sürekli olarak belli bir oranda uzayan kıllardır.

Saç günde ne kadar uzar? Saçların özellikleri nelerdir? Saçlarında hastalıkları var mıdır? Gibi sorulara aşağıda kısaca değineceğimiz konularda cevap bulabileceksiniz.

Dalgalı SaçSaçlarımızın özellikleri nelerdir?

1-Saçların uzama hızı nedir, saçlarımız günde, haftada ayda ve yılda ne kadar uzamaktadır?

Saç insan vücudunda bulunan birçok çeşit kıl içerisinde en hızlı uzayan kıllardır.

Saçlar bir günde yaklaşık olarak 0,3 mm ile 0,4 milimetre arasında bir uzama hızına sahiptir.

Haftada yaklaşık olarak 2-3 mm

Ayda ise ortalama olarak 1 cm civarında bir uzama olur.

Yılda ise yaklaşık olarak 12-15 cm arasında bir uzama meydana gelmektedir.

2-Bir insanda kaç tel saç bulunmaktadır?

Yetişkin ve saç yönünden sağlıklı bir insanda bulunması gereken saç adedi yaklaşık olarak 100.000-150.000 adet arasındadır.

3-Saç telinin sağlamlığı ne kadardır?

Çoğumuzun saçları özellikle küçükken arkadaşlarımız tarafından çekilmesine rağmen, acıdığı fakat kopmadığı veya deriden ayrılmadığını görmüşüzdür. Saç teli sağlam bir maddedir. Yaklaşık olarak 1 saç telinin 50-100 gram ağırlığı kaldırabildiği yönünde bilgiler mevcuttur.

Kır Saç4-Saç rengi

Saça rengi pigmentler vermektedir ve bu pigmentler üç renkte bulunmaktadır. Sarı, Kırmızı ve mavi renkler. Pigmentlerin hacimleri yine renklerine göre değişiklik göstermektedir.

Saçlarımıza rengini veren bu pigmentler yok ise bu durum Albino adını verdiğimiz rahatsızlığa sebep olmaktadır. Eğer renk pigmentleri yok ise bütün kıllar renksiz olur. Bu renk pigmentleri insanlarda olduğu gibi birçok canlılarda da görülmekte ve bu canlıların tüyleri ve derileri renksiz olmaktadır.

Saçlar çeşitli renklerde olabilmektedir. Saçların rengi bir ırk içindeki bireylerde değişiklik gösterebildiği gibi, farklı ırklarda da değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin Alman ırkının neredeyse tamamının saçları açık ve sarı renkte iken, Arap ırkında sarı saçlı insanları görmek oldukça zordur. İskandinav ülkesi insanlarının saçları da alman ırkı gibi açık renkli ve sarıya yakın tonlardır. Fakat Çinlilerin veya Japonların ise neredeyse tamamına yakını siyah saçlıdır. Ülkemize baktığımız zaman genel itibari ile siyah ve tonları çoğunlukta isede, sarışın ve kızıl saçlı insanlarıda sık sık görmekteyiz. Ama şu kesinki saçların rengi insan ırkına göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca siyahi insanların saçlarının neredeyse tamamı siyah ve tonlarıdır.

kel5-Saçların ömrü

Saçlarımızın ömrü yaklaşık olarak 4-5 yıl civarındadır. Yani bir saç yaklaşık 4-5 yıl içinde kendini yenilemesine rağmen özellikle bazı ırklarda 50 yaşından sonra saçlar artık kendini yenilemediği gibi hızla dökülmeye başlar. Ve yerine yenileri çıkmaz. Saç dökülmesi ülkemiz insanlarının da yaşadığı en büyük sorunlardan bir tanesidir. Özellikle Üst bölgelerdeki saçlar 30’lu yaşlardan sonra dökülmeye başlar ve 50’li yaşlardan sonra üst bölgelerde neredeyse hiç saç kalmayacak duruma gelir.

Saç dökülmesi Irka göre değiştiği gibi cinsiyete göre de değişmektedir. Kadınlarda saç dökülmesi nadir görülür iken erkeklerde belli bir yaştan sonra saç dökülmesi veya kellik oranı çok yüksektir.

Normal bir insanda günde dökülen saç adedi 100-200 adet arasında olup bu dökülme normaldir. Zaten bu dökülen saçların yerine de belli bir yaşa kadar yenileri çıkmaktadır. Dönem dönem bu saç miktarında artma ve azalma olabilmektedir.

6-Saçların dalgalı veya düz olması:

Saçlarımızın dalgalı veya düz olması saçları meydana getiren dokular ile ilgilidir. Doku sayısı az ise saçlar kıvırcık veya dalgalı doku sayısı çok ise saçlar düz olmaktadır. Örneğin Afrikalı insanların saçlarının kıvırcık olduğunu bilmekteyiz, fakat Japonların ve Çinlilerin neredeyse tamamının saçları düzdür. Demek oluyor ki saçların düz, kıvırcık veya dalgalı olması yine ırklara göre değişiklik göstermektedir. Ülkemiz insanlarında ise bu durum neredeyse yarı yarıyadır. Erkeklerde düz saçlı insan bir çok olmasına karşın saçı dalgalı olan insan sayısıda oldukça fazladır, kıvırcık olan Türklerin sayısı az olmasına karşın epey miktarda vardır.

Saçın büyüdüğü kısma Folikül adı verilir. Bu Folikül gözenekli olup ayrıca yağ üreterek deri ve saçı yağlandırmaktadır.
5-Saçlarda en çok hangi hastalıklar ve rahatsızlıklar görülmektedir?

AlbinoSaç dökülmesi,

Neredeyse tüm insanlarda görülen bir rahatsızlık olup, erkeklerde çok yüksek oranda bayanlarda ise oldukça az orandadır. Yaşa göre ve ırka göre saç dökülmesi hızı değişebilmektedir. Ama yaşlandıkça saçlarımızda azalma olması kaçınılmazdır.

Saç beyazlaması,

Saç beyazlaması yine ırklara göre değişiklik gösterdiği gibi yaşla doğru orantıdadır, Yaşlandıkça gerek erkek olsun gerek kadın olsun saçlar beyazlamaya balar. Bazı insanlarda saçlar çok erken 15 yaşında oluşmaya başladığı gibi bazı insanlarda 50 yaşlarından sonra saç beyazlaması oluşabilmektedir.

Saçkıran

Saçların biranda dökülmesine denir, bu genellikle bazı bölgelerde meydana gelmektedir, Yani kafamızdaki 2-3 cm çapındaki herhangi bir bölgede olduğu gibi daha büyük çapta bir bölgede de oluşabilmektedir. Çok nadir olarak saçların tamamı saçkıran nedeniyle dökülmektedir.

Saçkıran rahatsızlığının genel nedenlerinin mikrobik hastalıklar, şeker hastalığı, hormon bozukluğu, vitaminsizlik gibi rahatsızlıkların yol açtığı belirlenmiştir.

Saçın doğuştan itibaren beyaz olması da pigmenti bulunmaması nedeniyle oluşan bir saç rahatsızlığıdır. 

Yararlanılan Kaynaklar:

Vikipedi.org

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ