Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Rus T-90 Tankı özellikleri nelerdir?

Rus T-90 Tankı özellikleri nelerdir?
 • 28.11.2015

Dünyanın en iyi 10 tankı içerisinde bulunan 3.nesil Rus tankıdır. Günümüz itibarıyla Rus ordusunun en son ürettiği tanktır. Kendinden önceki gelen nesilleri olan T-72 ve T-80 tanklarının yavaş yavaş yerini alan tanktır. Özellikle Körfez savaşında Irak ordusunun elinde bulunan T-72’lerin Amerikan ordusunda bulunan Abraham tanklarına karşı etkisiz kalması sebebiyle T-72BM tanklarının geliştirilmesi ile üretilmiştir.

Rus T-90 tankıRus T-90 Tankı özellikleri nelerdir?

-Günümüzde dünya ordularındaki tanklar içinde en modern tanklar arasındadır.

-Kendisinden daha büyük olan hatta kendisinden neredeyse %40 daha ağır Avrupa ve Amerikan tanklarının zırh direncine sahip bir tanktır.

-İç hacmi dar olan bir tanktır. Yaklaşık olarak içerisinde bulunan mürettebatın ve diğer malzemelerin kullanım alanı yaklaşık olarak 11 metreküp civarındadır. Şöyle diyebiliriz, Uzunluğu 3 metre, yüksekliği 1,5 metre genişliği ise 2,5 metrelik bir alandır, fazla küçük sayılmamasına karşın 3 mürettebatlı bir tank olması dolayısıyla her mürettebat için aşağı yukarı 3,5 metreküplük bir alan düşmektedir.

Rus T-90 tankı özellikleri-Bu tankta kızılötesi ve lazer ışınlarını bozan bir sistem ve aktif koruma sistemli zırh bulunmaktadır.

-İki tür motor kullanılmakta olup bunlar 840 Beygir ve 1000 beygir güç üreten tipleridir.

-T-90 tanklarının önemli özelliklerinden bir tanesi ise sabitleme yeteneğine sahip olan bir top kullanmasıdır. Bu top eğer hedefe sabitlenmiş ise tankın hareket etmesi halinde dahi namluyu hedefte tutan bir özellikte olmasıdır.

-Rus T-90 tankı yapılan bazı karşılaştırmalarda Yine dünyanın en önemli tankları olan Abraham, Challenger ve Leopard 2 tankları ile neredeyse aynı seviyede bulunması hatta bazı özellikleri ile artı avantajları da bulunan bu tank özellikle üretim maliyetinin düşük olması sebebiyle avantaj sağlayan bir tank olmuştur.

Rus T-90 tanklarıT-90 Tankının teknik ve fiziksel özellikleri nelerdir?

-Tankın ağırlığı yaklaşık olarak 46 ton ile 50 ton arasında değişiklik göstermektedir. Ortalama olarak 47,5 ton olarak belirtilmiştir.

-Gövde uzunluğu 6,86 metre olan tankın namlu ile birlikte uzunluğu 9,53 metredir.

-Yüksekliği 2,23 metredir.

-Genişliği 3,37 metredir.

-Yukarda da belirtmiş olduğumuz gibi iç hacmi 11 metreküp civarındadır.

-Tankın sürücü, nişancı ve tank komutanı olmak üzere toplam 3 mürettebatı bulunmaktadır.

-Motor tipleri yine üretildiği ülkelere göre 840 Beygir ile 1000 beygir olmak üzere iki tipte bulunmakta olup 840 beygir olan tip Dizel motorlu diğer 1000 beygirlik modeli turbo dizeldir.

-Saatte yapabileceği maksimum hız 65 kilometredir.

-Şnorkel ile5 metreye kadar dalış derinliğine sahip olan tank şnorkelsiz 1,8 metreye kadar dalış derinliğine sahip bulunmaktadır.

-Tankın 1 depo ile yapabileceği azami menzil 375 kilometre olup, ilave yakıt deposu ile bu menzili 650 kilometreye kadar çıkabilmektedir.

-Zırh kalınlığı 8,3 cm’dir.

T-90 tankıT-90 tankının kullanmış olduğu silahlar hangileridir?

-Ana muharebe silahı Refleks-M füzesi atabilen 125 milimetrelik yivsiz top.

-12,7 milimetrelik hava savunma makinalı tüfek

-7,62 milimetre çapında kara hedefleri için PKT makinalı tüfek.

T-90 tankının üretim maliyeti nedir?

Bu tankın üretim maliyetinin ne kadar olduğu net olarak değişmekle veya bilinmemekle birlikte ortalama olarak 2,5 ila 3 milyon dolar arasında olduğu bilinmektedir. (Bu üretim maliyeti olup satış fiyatı değildir satış fiyatı daha yüksektir)

Rusya T-90 tankıT-90 tankı kullanan ülkeler hangileridir?

Günümüz itibarıyla T-90 tankı üreten ve kullanılan ülkeler Rusya ve Hindistan ülkeleri olarak bilinmektedir. Bunun haricinde Bazı ülkelerin elinde bulunan T-72 tanklarının modernizasyonu ile T-90 tankına dönüştürüleceği bilgisi de bulunmaktadır. Cezayir, Türkmenistan ve Azerbaycan’ında bu tanktan almak için ya anlaşmalar yaptığı ya da çalışmalar yaptığı tahmin edilmektedir.

Fakat bu itibarıyla yaklaşık olarak 500 adet civarında bir üretimi gerçekleştirilen T-90 tankını kullanan iki ülke Rusya ve Hindistan ülkesidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. Devid diyor ki:

  T-90 TANKLARIN MOTORLARI NE KADAR BILEN VARMI?
  840 BEYGIRLIK MOTORU
  1000 BEYGIRLIK MOTORU
  1000 BEYGIR TURBO DIZEL MOTORLARIN FIYATINI BILEN VARSA YAZSIN LUTFEN YADA MEIL ATSIN IYI GECELER

 2. Tank babası diyor ki:

  T90 asla modern bir batı tankı kadar direnc gosteremez her ne kadar acili zirhida olsa batibtanklarinimda acili zirhlari var ve tek bir sabot mermisiyle tum murettebati olur ancak modern bati tanklarinin amaci sabot mermilerinin etkisinide azaltacak

YORUM YAZ