Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Rot ve Balans nedir?

Rot ve Balans nedir?
  • 23.04.2015

Bu iki mekanizme tüm araçlarda bulunmakla birlikte aslında birbirleri ile farklı işler yapmasına rağmen birlikte anılmaktadır. Fakat yaptıkları işler bakımından birbirlerini tamamlayan iki mekanizmadır.

Rot ve balans ayarları araçların kullanımına göre sürekli yaptırmamız ve kontrol ettirmemiz gereken parçalardan bir tanesidir. Çünkü bu iki mekanizma ayarları yapıldıktan bir müddet sonra ayarlarda gevşemeler ve bozulmaların olması kaçınılmaz olan mekanizmalardandır. Bu nedenle aşağıda belirteceğimiz üzere belli aralıklarla ayarlarının yapılması şarttır.

Rot ve Balans-2Rot nedir?

Araçlarda direksiyondaki hareketin ön lastiklere iletilmesini sağlayan mekanizmaya verilen isimdir. Yani Rot dendiği zaman anlaşılacak olay direksiyon ile araca yön veren ön lastiklerin hareketiyle ilgili mekanizma aklımıza gelmektedir.

Rot ayarı bütün araçlarda düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Çünkü rot ayarı zamanla bozulmaktadır. Ayarı bozulmayan rot hiçbir araçta yoktur.

Rot ve Balans-3Rot ayarının bozuk olduğu nasıl anlaşılır?

Rot ayarının bozuk olduğunu hemen hemen bütün sürücüler anlayabilir, çünkü rot ayarının bozuk olması bize kendisini şu şekillerde belli eder:

Uzun ve düz bir yolda seyir halinde iken aracımız sola veya sağa çekme yapıyor ise, (rot ayarının bozuk olmasının en belirgin özelliğidir ve sürücüler tarafından bu kolay anlaşılabilecek en önemli etkendir)

Sağa sola dönüşlerde tekerleklerden ses geliyor ise, (Tekerleklerden ses gelmesindeki en önemli pay yine rot ayarının bozuk olmasından ileri gelir, eğer tekerleklerden sağa veya sola dönüşlerde belirgin bir ses geliyor ise kesinlikle rot ayarına baktırmak gereklidir ve büyük ihtimalde bu ses gelmesinin sebebi rotların ayarsız olmasındandır)

Lastiklerde yere temas eden yerlerden aşınma olur, eğer yan taraflarında bir aşınma varsa bu durumda rot ayarının bozukluğundan kaynaklanmaktadır.

Rot Ayarlarını genel olarak 5-10.000 kilometrelik bakımlarda ve 10.000 kilometre yağ değişimlerinde kesinlikle yaptırmalıyız.

Rot ve Balans-1Balans nedir?

Balans araçların seyir halinde dengede gitmesini sağlayan, araç seyir halinde iken aracın tekerleklerin birbirleri ile uyumsuz çalışması ve ayarsız olması nedeniyle titremeye sebebiyet vereceğinden aracın denge sistemi açısından balans ayarının yapılması şarttır.

Balans ayarının bozuk olduğunun habercisi araçların özellikle uzun yolda titreme yapmasıdır. Araçlar yolda belirgin derecede bir titreme yapıyor ise büyük ihtimal bu durum balans ayarının ayarsız olduğundan kaynaklanmaktadır.

Rot ve Balans-4Balans ayarı genel itibari ile rot ayarı ile birlikte yapıldığından Rot-Balans ayarı diye ikili şekilde kullanılmaktadır. Yukarda Rot kısmında belirtmiş olduğumuz gibi balans ayarının da yapılma aralığı rot ayarının yapılma aralığı ile aynıdır ve genel olarak ikisi birlikte yapılmaktadır

Rot ve Balans ayarlarını lastikçiler yapmaktadır. Mahalle aralarında bulunan küçük ölçekli lastikçiler dahi rot balans ayarı yapmaktadır ve rot balans ayarı hem süre bazında çok az bir süre almakta hem de fiyat yönünden ucuz ayarlardan bir tanesidir.

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ