Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Rocky Dağları (Raki Dağları) nerededir, özellikleri nelerdir?

Rocky Dağları (Raki Dağları) nerededir, özellikleri nelerdir?
  • 13.02.2016

 

Rocky dağları ülkemizde isminin bilinmesindeki en büyük sebep ünlü aktör Sylvester Stallone’nin oynadığı ve dünyadaki en ünlü sinema serilerinden olan “Rocky” filmidir. Özellikle bu filmle aynı adı taşıması sebebiyle birçok kişi tarafından duyulmuş sıradağlardan bir tanesidir. Peki, Rocky dağları nerededir, özellikleri nelerdir? Maddeler halinde bakalım.

Rocky Dağları gezintiRocky Dağları (Raki Dağları) özellikleri nelerdir?

-Rocky Dağları dünya üzerindeki büyük sıradağlardan bir tanesidir.

-Rocky Dağları Amerika kıtasının kuzeyinde bulunan bir dağdır.

-Rocky Dağları Kanada ülkesinin batı kısmında bulunan Britanya Kolombiyasının kuzey kısmından başlayarak Amerika Birleşik Devletlerinin New Mexiko şehrine kadar uzanmaktadır.

-Rocky Dağları Kanada ülkesinden Amerika Birleşik Devletlerindeki uzandığı en son noktaya kadar kat ettiği mesafe yaklaşık olarak 4830 kilometredir.

-Rocky Dağları gerek Amerika Birleşik Devletlerinde olsun Gerekse Kanada ülkesinde olsun birçok bölümü koruma altına alınmış olan dağlardan bir tanesidir. Çünkü gerek üzerinde yaşayan hayvanlar sebebiyle gerekse doğal güzellikleri nedeniyle önemli dağlardan bir tanesidir.

Rocky Dağları milli parkı-Rocky Dağları üzerinde birçok aktivitenin ve birçok sporun gerçekleştirildiği dağlardan bir tanesidir. Rocky dağlarının bazı yerlerinde de Milli parklar bulunmaktadır.  Rocky Dağlarının özellikle birçok bölgesinde kayak, snowboard, avcılık, dağ bisikletçiliği, balıkçılık, dağcılık, kamp alanı ve dağ gezintisi yapılabilmektedir.

Günümüzde, sıradağların birçok bölümü kamu alanları ve ormanlar tarafından korunmaktadır ve özellikle doğa gezintisi, kamp, dağcılık, balıkçılık, avcılık, dağ bisikletçiliği, kayak ve snowboard için popüler bir turizm bölgesidir. Hatta bazı yerlerde yamaç paraşütü dahi yapılabilmektedir.  

Rocky Dağları yamaç paraşütü-Rocky Dağları aynı zamanda yükseklik bakımından da oldukça yüksek olan dağlardan bir tanesidir. Yaklaşık olarak yüksekliğinin 4400 metreye kadar uzandığı bilgisi bulunmaktadır. Rocky dağlarının en yüksek noktası Amerika Birleşik Devletlerindeki Kolorado bölgesinde bulunan Elbert dağıdır.

-Rocky dağları yine birçok belgesele de konu olmuş dağlardan bir tanesidir.

-Rocky dağlarının kanada kısımlarında Kanada geyiklerinin yaşam alanlarının da bir yerini oluşturmaktadır.

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ