Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Rip akıntısı nedir? Özellikleri nelerdir?

Rip akıntısı nedir? Özellikleri nelerdir?
  • 08.08.2015

Rip akıntısı çoğu zaman denizlerde ölümlere dahi sebebiyet veren tehlikeli akıntılardan bir tanesidir.

Peki nedir bu rip akıntısı?

Rip akıntısı kıyıya kadar gelen dalgaların geri dönüşleri sırasında oluşturdukları çok güçlü akıntılara verilen isimdir.

Rip Akıntısı kıyıya gelen dalgalara bir tepki olarak oluşan akıntılar olup bir çok sahilde görülmektedir. Ayrıca rip dalgaları kıyıya dik olarak meydana gelmektedir.

Rip akıntıları genel olarak Kıyıya dik gelen dalgaların kıyıda bulunan kayalık, mendirek, rıhtım veya çok kalabalık bir insan grubunun dalganın normal seyrine engelleyen unsurların olması sebebiyle de oluşabilmektedir.

Rip Akıntısı-1Rip akıntılarının özellikleri nelerdir?

Rip akıntıları özellikle kıyıda bulunan kişiler tarafından görülemezler veya tespit edilemezler. Ancak yüksek bir bölgeden bakıldığı zaman anlaşılabilmektedir. Rip akıntıları yüksekten bakıldığı zaman o bölgede bulunan suyun rengi etrafındaki suyun rengine oranla daha koyu durumdadır. Bu bölgede derinlik artar ve akıntıların üst kısmı denizin yüzeyine göre kırışık bir yapı sergiler.

Rip akıntıların en yoğun olduğu ve görüldüğü yerler okyanus kıyılarıdır ve bu kıyılarda bulunan sahillerdir.

Rip akıntıları belli bir dip yapısı ve dalga koşullarında oluşabilmektedir.

Rip akıntılarının yönleri kıyıdan açığa doğru şekildedir.

Rip Akıntısı-4Rip akıntıları oldukça hızlı hareket ederler. Sahile gelen dalgalar geri döndükleri esnada hızları belirgin bir şekilde artmaktadır. Rip akıntılarının hızları saniyede birkaç metre olabildiği gibi bazen saniyede 15-20 metreye kadar bir hıza ulaşabilmektedir. Genişlik itibariyle 30 metreye kadar olan bir alanda etkili olabilmektedir.

Kıyıda denize girerken birçok kişinin ayakları altındaki kumun kayıp gitmesi olayının ve halk arasında “kum kayması-kum göçmesi” olarak adlandırılan olayın sebebi rip akıntılarıdır.

Rip akıntıları özellikle derin bir yerden geri dönerken çok güçlenir ve deniz dibini oldukça karıştırarak bulanık bir görüntü oluşmasına sebebiyet verir.

Rip akıntıları bilim insanları tarafından 3 çeşit olarak ayrıma tabi tutulmuştur. Bunlar sabit rip akıntıları, aniden oluşan rip akıntıları ve gezici rip akıntılarıdır.

Rip Akıntısı-3Rip akıntı çeşitleri hakkında kısa kısa bilgiler verelim:

1-Sabit rip akıntısı:

Sabit rip akıntıları genel olarak yıl içinde sürekli olarak aynı yerde görülen akıntılara verilen isimdir. sabit rip akıntılarının görüldüğü yerlerde dip arazisinin yapısı ve çevredeki kıyı yapıları etkilidir.

2-Aniden oluşan rip akıntıları:

Sahile vuran dalgaların yüksekliğinde görülen hızlı değişim sonucunda ortaya çıkan rip akıntısı şekli olup çok tehlikeli bir rip akıntısı çeşididir.

3-Gezici rip akıntısı:

Kıyı kesimine paralel bir şekilde ilerleyen akıntılar tarafından oluşturulan bir rip akıntısı çeşidi olup, bu rip akıntısı kıyı boyunca sürekli olarak yer değiştirir.

Dünyada bir çok boğulma vakâlarında rip akıntılarının etkili olduğu bilinmektedir, özellikle rip akıntılarının etkili olduğu sahillerde can kurtaran sayısı artırılmakta ve insanlar bu durumdan gerekli tabelalar veya başka bir şekilde haberdar edilmektedir. 

Yararlanılan kaynaklar:

afad.gov.tr (Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı resmi web sitesi)

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ