Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Ria Tip Kıyı Özellikleri

Ria Tip Kıyı Özellikleri
  • 13.04.2015

Dünya üzerinde görülen kıyı tiplerinden bir tanesi olan Ria tipi kıyılar, sık görülen kıyı tipleri arasında yer almaktadır. Hatta ülkemizin bazı yerlerinde de görülen kıyı tiplerinden bir tanesidir.

Bilindiği gibi dünya üzerinde en sık görülen kıyı tipleri, enine ve boyuna kıyı tipleridir. Bu kıyı tipleri haricinde Dalmaçya tipi kıyılar, Liman Tipi Kıyılar, Haliç tipi kıyılar, fiyort tipi kıyılar ve resif tipi kıyılar bulunmaktadır. 

Kıyı şekillerinin oluşmasında iç ve dış etkenler etkili olmaktadır. Büyük çoğunluğundaki en büyük etken iç etkenlerdir. Dış etkenlerde özellikle fiyort tipi kıyılarda çok etkilidir.

Ria Tipi Kıyılar-2Ria Tipi Kıyılar nasıl oluşur özellikleri nelerdir?

Oluşma biçimi Haliç şeklindedir.

Ayrıca bu tip kıyılar genel olarak bazı nedenlerden dolayı deniz seviyesinde yükselmenin olması veya deniz kıyısında bulunan toprakların çökmesi sebebiyle oluşmaktadır.

Ria tipi kıyıların oluşması özellikle deniz ve okyanus sularının bir vadinin çökmesi sonucunda buraya dolması ile oluşmaya başlar ve karanını içlerine kadar sokulur. Bu şekilde oluşan kıyı tiplerine ria ismi verilmiştir.

Veya akarsu yatağının zamanla kuruması sonucunda yine bu akarsu tabanının deniz veya okyanus sularıyla dolması sonucunda oluşabilmektedir.

Trabya Koyu (Rİa tipi Kıyılar)-2Türkiye ve Dünyada Ria tipi kıyılara örnek kıyı tipleri hangileridir?

Ülkemizde Ria tipi kıyılar özellikle Ülkemizin  batı kıyıları olan Ege ve Marmara kıyılarında görülmektedir.

Çanakkale Boğazı

İstanbul Boğazı,

İstinye Koyu,

Tarabya Koyu

Ülkemizde görülen Ria tipi kıyılara örneklerdir.

Ria Tipi KıyılarDünya üzerinde ise en yaygın görüldüğü yer İspanya ülkesidir. Özellikle bu ülkenin Galiçya bölgesinde görülmektedir. Zaten ria ismide Galiçya dili kökenli bir sözcüktür.

Ayrıca İrlanda’nın Güneybatı kısımları da ria tipi kıyıların en çok görüldüğü yerlerdir.

Ayrıca yukarıda bahsetmiş olduğumuz gibi ria tipi kıyılar özellikle Enine kıyı tipleri ile benzerlik gösterdiği gibi Haliç tipi kıyılar ile de benzerlik göstermektedirler.

Yararlanılan kaynaklar;

wikipdeia.org

Eğitim Bilişim Ağı resmi web sitesi (eba.gov.tr)

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ