Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Rakunların özellikleri nelerdir?

Rakunların özellikleri nelerdir?
  • 01.08.2015

Rakun, ismini duymuş olmamıza karşın yaşam alanları oldukça sınırlı olan hayvanlardan bir tanesidir. Rakunlar yiyeceklerini yıkayıp daha sonra yemeleri sebebiyle birçok insan tarafından tanınmış olan ve bu özelliğinden dolayı ön plana çıkmış bir hayvandır.

Bazı zamanlarda yarışma programlarında, bulmaca ve bilmecelerde bu özelliği dikkate alınarak sorularda çıkan hayvandır.

Rakun-1Peki, rakunların özellikleri nelerdir?

Rakunlar su olmayan yerde yaşamazlar.  Göl, akarsu ve sulak yerler rakunların yaşam alanlarıdır.

Rakunların boyları yaklaşık olarak 50-60 cm civarındadır. Kuyrukları ile birlikte uzunlukları 80-90 cm’ye kadar çıkabilir. Kuyruklarının ortalama uzunluğu ise 25-30 cm arasındadır.

Rakunların ağırlıkları bazı türlerine göre değişmekle birlikte 11-12 kilograma kadar çıkabilmekle birlikte ağırlıkları 1-2 kilogram olan küçük Rakunlar da bulunmaktadır.

Rakunlar doğum yaparak üreyen hayvanlardan olup her doğumda yaklaşık 2-5 arasında yavru dünyaya getirirler. Dünyaya gelen yavruların gözleri ancak 2 veya 2,5 hafta sonra açılabilir. Gebelik süreleri yaklaşık olarak 2 ila 2,5 ay civarındadır. Yavrular yaklaşık olarak 1 yıl anneleri ile birlikte yaşarlar.

Rakunların ortalama yaşam süreleri 12-15 yıl arasında değişiklik göstermektedir.

Rakun-5Rakunların avları yaşam alanı olduğu su alanlarına su içmek için gelen küçük hayvanlardır. Bunun haricinde iyi yüzücü olmalarından dolayı birçok suda yaşayan hayvanları da avlamaktadırlar. Örneğin balıklar, kerevit ve kurbağalar, semender ve midyeler suda yüzerek avladığı hayvanlar arasındadır. Rakunların avları sadece bunlar olmayıp kuş, böcek, fare ve bazı sürüngenleri de avlayıp beslenmektedir. Yine etçil olmasının yanında yaz aylarında meyve de yemektedir. Özellikle ceviz, çilek ve böğürtlen gibi yiyecekler hoşuna gider. Mısır bitkisi de severek yediği yiyeceklerdendir. Rakunlar aynı zamanda kuş yumurtalarını yiyen hayvanlardandır.

Yukarda kısaca değinmiş olduğumuz gibi rakunların en önemli özelliği yiyeceklerini suda yıkadıktan sonra yemeleridir. Bazı hayvan bilimciler tarafından bu konu araştırılmasına rağmen bu davranışı neden dolayı yaptığı kesin olarak anlaşılamamakla birlikte büyük bir ihtimalle rakunların bu davranışı yiyeceği temizlemek için yıkamaktan ziyade yiyeceklerini daha basit yiyebilmek ve besinleri yiyebileceği kıvama getirmek için bu davranışı yaptıkları düşünülmektedir. Yoksa Rakunların temizlik gayesi ile bunu yaptığı düşünülmemektedir.

Rakunlar-2Rakunlara yiyecekleri yıkamasından veya suya batırıp çıkarmasından dolayı “Lotor” ismi verilmiştir. Lotor isminin Türkçe karşılığı “yıkayıcı” dır.

Rakunların parmak yapıları oldukça ince olmasına karşın son derece iyi yüzücüdürler. Ayrıca bu parmakları da oldukça uzundur.

Rakunların su kenarında yaşadıklarından bahsetmiştik. Evet, rakunlar su kenarında bulunan ağaçların kavuklarında bazen de kayalar arasındaki yarıklarda yaşamaktadırlar.

Rakunlar iyi bir yüzücü oldukları gibi iyi bir tırmanıcıdır. Ağaçlara iyi tırmanır ve kendisi gibi etobur birçok hayvandan bu şekilde kendisini koruyabilir.

Genel olarak gece avcılık yapan bir hayvandır. Avlarını geceleyin avlar ve gündüzleri dinlenir.

Rakunlar kış uykusuna yatmamalarına karşın kışın büyük bir kısmını dinlenerek geçirirler. Hatta bazı kaynaklarda bunu kış uykusu olarak bildirdikleri olmasına karşın tam olarak kış uykusu olarak adlandırmak yanlış olur. Çünkü havaların soğuk olduğu dönemlerde yazlara nazaran çok az dahi olsa beslenirler.

Rakun-3Yazımızın başlangıcında rakunların yaşam alanlarının oldukça dar bir bölgede olduğunu söylemiştik. Rakunların yaşam alanları Amerika kıtasının kuzey bölgesi ile sınırlıdır. Neredeyse rakunların tamamı bu bölgede yaşarlar. Yaşam alanları insanlardan uzak olan ormanlık alanlar olsa da bazen yerleşim yerlerinde de görüldükleri olmaktadır.

Rakunlar sansargillere benzerliğinden dolayı sansargil ailesinin bir üyesi gibi düşünülse de Rakunlar rakungiller ailesinin bir üyesidir.

Rakunlar güzel yüzlü hayvanlardan bir tanesi olmasına karşın zaman zaman agresif ve zarar verici olabilmektedirler.

Rakunların postlarının çok değerli olmasından dolayı postu için avlandığı dönemler de olmuştur.

Şu bilgiyi de vermekte fayda vardır. Dünya üzerinde rakuna benzerliğinden dolayı “Rakun Köpeği” olarak adlandırılan bir köpek türü de bulunmaktadır. Dış görünüş ve surat yapısı itibariyle “Rakuna oldukça benzeyen bir köpek türüdür. Bu köpek türü Çin ve Japonya ülkelerinde yaşamaktadır. Ayrıca Sibirya’nın doğusunda da yaşam alanı bulmaktadır.

Rakun-4Rakunların hiç sevilmeyen özelliklerinden bir tanesi ise bu hayvanların erkeklerinde olan aile kavramıdır. Çiftleştikten sonra bir daha ortalıkta görünmez. Dişi rakun yavruları büyütür ve bakar. Çiftleşme dönemi kış ayları olmakla birlikte genel itibari ile Ocak ve Şubat aylarıdır.

Rakunlar evcilleştirilebilen zeki hayvanlardan olup bazı kişiler tarafından beslenmektedir. Fakat yaygın olarak beslenen bir hayvan türü değildir.

 Rakun çeşitleri nelerdir?

Rakunların aşağı yukarı 7-8 türü olduğu bilinmekle birlikte en çok bulunan rakun türleri Bayağı rakun, Yengeç yiyen rakun ve Procyon insularis türündeki rakunlardır. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ