Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Radar nedir?

Radar nedir?
  • 15.04.2015

Hava ve Deniz taşımacılığında ve askeri alanda en önemli konulardan bir tanesini radarlar oluşturmaktadır.

Radarlar hem askeri alanda hem de sivil alanda çok önemli bir yere sahiptir. Hiçbir ülke askeri alanda radar kullanmadan güvenliğini sağlayamaz. Sivil havacılık ve sivil deniz taşımacılığı da yine radar olmadan kesinlikle herhangi bir iş yapamazlar. Radar gerek askeri alanda olsun gerekse sivil alanda olsun güvenlik açısından son derece önemli olan bir konudur ve olmazsa olmaz tabir edilen sistemlerden bir tanesidir. Ve bu nedenledir ki sürekli olarak gelişmekte ve önemli aşamalar kaydetmektedir.

Radar-3Radar sistemleri geliştikçe özellikle askeri alanda radara yakalanmayan araçların yapımı da gelişme göstermiştir. Günümüzde bilim kendisini ne kadar geliştirse de henüz radara tam olarak yakalanmayan herhangi bir alet veya silah geliştirilememiştir. Sadece belli bir aşamaya kadar radara yakalanmayan uçak, gemi veya başka bir silah vardır. Buda ancak belli bir uzaklıkta geçerlidir. Yoksa hayalet uçak tabir edilen uçaklar dahi belli bir noktadan sonra radara yakalanmaktadır. Tabi radarlarda radara karşı iyi gelişmiş uçakların bulunmasına paralel olarak kendilerini sürekli geliştirmektedir.

Radarın önemi kısa bir şekilde anlatıldıktan sonra radar hakkında bazı bilgilere değinelim. 

Acaba radar nedir, ne şekilde çalışır ve ne zaman bulunmuştur?

Radar günümüzde çok geç bulunan aletler arasındadır. Radarın bulunması 20.Yüzyılın başlarıdır. İlk patenti de zaten 1904 yılında tescil edilmiştir.

Radarın patenti Alman Mühendis Christian Hüsmeyer tarafından alınmıştır.

Radar-1Radar Nedir?

Radar uzaktaki bir nesnenin radyo dalgaları kullanılarak yerinin, uzaklığının, hızının vb. bilgileri elde etmeye yarayan alete verilen isimdir.

Radar’ın açılımı şöyledir:

Radar ismini özelliğini açıklayan bilgilerin kısaltılmasından dolayı almıştır.

RAdio Detecting And Ranging isminden kısaltılmış olup bu ismin Türkçe karşılığı “Radyo tespit etme ve menzil tayini” dir.

Radar-2Radar ne şekilde çalışır?

Radar denilen alet radyo dalgaları yayar bu radyo dalgaları herhangi bir cisme çarptıktan sonra tekrar döner ve yine cihazlar yardımı ile bu nesnenin ne olduğu şeklinin neye benzediği hızı ve yönü hakkında detaylı bilgiler elde edilir.

Özellikle günümüzde Radarlar öyle geliştirilmiştir ki hem menzilleri hem de diğer özellikleri son derece iyi seviyeye getirilmiştir. Yukarda  değinmiş olduğumuz üzere askeri alanda uçakların ve gemilerin radara yakalanmaması amacıyla da bir çok çalışmalar yapılmış ise de radara yakalanmayan hiç bir araç henüz geliştirilememiştir.

Ülkemiz ordusunda Radar ile ilgili komutanlıklar dahi bulunmaktadır. Birçok ilde özellikle hava kuvvetlerine bağlı birimlerimizde önemli görevlerde bulunan Radar Komutanlıkları mevcuttur.  Ayrıca Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesin dede birçok radar komutanlığı bulunmaktadır. Ayrıca Deniz Kuvvetleri ve Hava Kuvvetleri özellikle radara yakalanmama yönünden güçlü olan Savaş Uçakları ve Savaş gemileri yapımı konusunda da önemli adımlar atmaktadır.

Radar-4Yukarda radarların tanımı yapılırken nesnelerin radyo dalgaları aracılığı ile yer, uzaklık ve hız tespiti yapıldığından bahsetmiştik. İşte radarların bu hız tespiti yapma özelliğinden dolayı Trafik içinde son derece önemli olduğunu söylemekte yarar vardır. Trafikte radara yakalanma deyimi trafikteki araçları yakalama ve hızlarını ölçme yeteneği sebebiyle kullanılmakta olduğunu görmekteyiz.

Yararlanılan Kaynaklar;

Wikipedia.org

Türk Silahlı Kuvvetleri web Sitesi (tsk.gov.tr) 

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ