Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Preveze Sınıfı Denizaltılar hangileridir? Genel özellikleri nelerdir?

Preveze Sınıfı Denizaltılar hangileridir? Genel özellikleri nelerdir?
  • 24.05.2018

Ülkemizdeki denizaltıların sınıflarından bir tanesi Preveze sınıfı denizaltılardır. Preveze sınıfı denizaltılar isimleri itibarıyla kazanılan savaşların isimleri verilmiştir. Aşağıda vereceğimiz üzere örneğin Örneğin Preveze Deniz Zaferi’nden dolayı Preveze, Sakarya Meydan Muharebesinden doayı Sakarya ve Anafartalar savaşından dolayıda Anafartalar ismi verilmiştir. Bu sınıfta üretilen denizaltıların özellikleri neredeyse birbirleriyle tamamen aynıdır. Belki çok az bir fark olabilmektedir.

Preveze sınıfı denizaltılar ülkemizin ordusunda bulunan 3 denizaltı sınıfından bir tanesidir, diğerleri Gür ve Ay sınıfı denizaltılardır. Özellikleri itibarıyla ülkemiz ordusunda bulunan denizaltı sınıflarıda birbirine yakın bulunmaktadır. Özellikle boyutları neredeyse aynı civardadır.

denizaltıKaç Tane Preveze Sınıfı Denizaltımız bulunmaktadır?

Ordumuzda şuan itibarıyla kullanılmakta olan 4 adet Preveze sınıfı denizaltı bulunmaktadır. Bu Denizaltılar diğer sınıf denizaltılar gibi S serisi ile başlamaktadır ve S-353 ile S-356 aralığındaki denizaltılardır.

TCG Preveze  (S-353)
TCG Sakarya (S-354)
TCG 18 Mart (S-355)
TCG Anafartalar (S-356)

Preveze Sınıfı denizaltılarda kaç mürettebat bulunmaktadır?

Preveze sınıfı denizaltılarında toplam görev yapan personel sayısı 44 olarak belirlenmiştir. Bunlar rütbe ve sayı olarak şu şekildedir:

9 Subay

30 Astsubay

5 Uzman Erbaş, Er ve Erbaş

Preveze sınıfı denizaltıPreveze Sınıfı Denizaltıların Büyüklüğü Ne Kadardır?

Preveze sınıfı denizaltılar su üzerinde seyir halinde iken ağırlığı 1454 ton olup, dalmış ağırlığı 1586 tondur. Bunun sebebi ise dalarken denizden veya bulunduğu yerden su almasıdır. Çünkü denizaltıların batması için su alması, yukarı çıkması içinde su vermesi gerekmektedir. Aşağı yukarı 130 ton civarı bir su alarak denizaltına batmaktadır.

Uzunluk olarak ise 62 metrelik bir uzunluğu bulunmaktadır.

Yüksekliği 5,5 metredir.

Genişliği 6,2 metredir.

Preveze Sınıfı Denizaltılar yakıt olarak ne kullanmaktadır?

Preveze sınıfı denizaltılar diğer denizaltılarımız gibi Dizel yakıt kullanmaktadır. Araçlarda kullanmış olduğumuz dizel yani motorin yakıtı olup, belki içinde bazı katkı maddeleri olabilir.

Büyük çapta 4 adet dizel motordan güç almaktadır.

Denizaltı-3Preveze Denizaltıların hızı ne kadardır?

Hızları Knot cinsinden söylenmektedir. 1 knot 1 deniz miline eşit olup, deniz milini iklometreye cinsinden söyler isek 1 denizmili tam olarak 1,852 kilometreye eşittir. Yani 1 denizmili ortalama 2 kilometreye yakın diyebiliriz.

Denizaltıların hızları su üstündeyken ve su altındayken ayrı hızlardadır. Denizaltılar su altında iken su üstünde olduğundan daha hızlı hareket etmektedir.

Su üzerinde seyir halinde iken yaklaşık olarak 15 knotluk (Kilometre cinsinden bu hız 15*1,85=23,73 kilometreye denk gelmektedir) bir hıza ulaşırken, su altında iken yaklaşık olarak 21,5 knotluk (Kilometre cinsinden bu hız 21,5*1,852=34,013 kilometreye denk gelmektedir) bir hıza ulaşmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ