Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Prag Astronomik Saat Özellikleri

Prag Astronomik Saat Özellikleri
  • 07.07.2015

Özellikle Prag’ın simgelerinden bir tanesi olup dünya üzerinde bilinmeyen yapılardan bir tanesidir. Bu yapı Prag şehrine gezi için giden turistler tarafından bilinmektedir. Sürekli olarak turistlerin geldiği ve izlediği bir saattir.

Bu saatin bulunduğu yer Prag Old Town Meydanı’dır (Çek Cumhuriyeti Prag şehrinde)

Prag Astronomik Saati-2Prag Astronomik Saati’nin özellikleri nelerdir?

Bu saat tarihi eskilere dayanan bir saattir. Yaklaşık olarak 15.yüzyıl başlarında yapılan bu saat aşağı yukarı 600 yıldır ayaktadır.

Saatte bulunan 12 saat diliminin her birinde 12 adet burcun sembolleri bulunur.

Saatin yapımında birçok değişik şekil ve sembol kullanılmıştır.

Bu saat her saat başı değişik animasyonların sergilendiği bir saattir. Yaklaşık olarak 1 dakika süren bu animasyon turistlerce ilgiyle izlenmektedir.

Saattin üzerinde bulunan semboller her saat başında hareket ederler ve değişik animasyonlar ortaya koyarlar.

Astronomik saatin ön tarafında pencereler ve havarilere ait figürler vardır. Bu figürlerin tamamı tahtadan yapılmıştır. Bu figürler her saat başı pencereden görünürler.Aynı zamanda saat üzerinde bulunan bazı figürler yine her saat başı hareket ederler.

Saatin üzerinde astronomik çizimler bulunmaktadır. Bu çizimler yapıldığı dönem olan Ortaçağın düşüncesini yansıtmaktadır.

Prag Astronomik Saati-1Saat üzerinde bulunan Astronomik çizimlerde şunlar bulunmaktadır;

Tam merkezde Dünya,

Maviye boyalı kısım Gökyüzü,

Kahverengi kısım yeryüzünü temsil eder.

Yönleri ve vakitleri gösteren kelimeler bulunmaktadır.

Ayrıca Zodiac halkası bulunmaktadır.

Güneş ve Ay’ı temsil eden şekiller bulunmaktadır.

Saat üzerinde Animasyon yapan figürler 4 tane olup bunların belli birer anlamları bulunmaktadır. Zaten Prag Astronomik Saatinin en önemli özelliği de bu figürlerdir. Tarihi öneme sahip olan bir saat olmasının yanında bu animasyonlar bu saatin önemini oldukça artırmıştır.

Prag Astronomik Saati-31.Figür: Elinde ayna bulunan Figür: Bu figürün kibir ve kendini beğenmeyi sembolize ettiği,

2.Figür: İskelet Figürü: Bu figürün ise ölümü sembolize ettiği,

3.Figür: Elinde altın kesesi tutan Yahudi figürü: Bu figür ise Faizciliği ve aç gözlülüğü sembolize ettiği,

4.Figür: Mandolin Çalan Osmanlı Figürü: Bu figüründe Eğlenceyi, zevki sefayı ve keyfi sembolize ettiği belirtilmektedir.

Çek Cumhuriyetinde bulunan Prag’a giden turistlere bu saat ile ilgili olarak en çok anlatılan hikaye bu saatin yapımı ile ilgili olan hikayedir.

Prag Astronomik Saati-4Saatin yapan kişi olan Hanus isimli saat ustası bu saati yaptıktan sonra bu saati gören herkes hayran olmuştur. Hanus ise bu saatin planlarını kimseye göstermemiştir. Özellikle o şehrin yöneticiler ileri gelenleri bu saat gibi bir saatin başka bir yere daha yapılmaması için hatta Hanus’un bu saatten daha iyi bir saat yapmasını önlemek için Hanus’u kör etmişlerdir. Hanus ise bu olaya çık kızmış ve saate zarar vermiş ve onu bozmuştur. O gün bu gündür o saatin hiçbir zaman ilk yapıldığı gibi çalışmadığı ve tamir edilemediği söylenmektedir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ