Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Porsukların özellikleri nelerdir?

Porsukların özellikleri nelerdir?
  • 23.02.2016

Porsuklar çok küçük olmayan memeli hayvanlar sınıfında olup, birçok kişi tarafından güzel veya tatlı hayvan olarak nitelendirilen hayvanlar arasında gösterilmektedir. Özellikle bu hayvanla ilgili bazı çizgi filmlerde yapılmıştır. Porsuklar nasıl hayvanlardır, genel özellikleri nelerdir sorularına cevap olacak bazı nitelikler maddeler halinde aşağıda verilmiştir.

porsuk-2Porsukların genel özellikleri nelerdir?

-Porsurlar genel olarak hatta neredeyse tamamına yakını kuzey yarımküre, Asya ve Avrupa’ya has olan ve buralarda yaşayan hayvanlardan bir tanesidir. Özellikle Hindistan yarımadası, Arabistan Yarımadası, Afrika kıtası, Avustralya kıtası ve Amerika kıtasında bu hayvanı görmek oldukça zordur.

-Porsukların boyları yaklaşık olarak 80-90 santimetre civarındadır.

-Ağırlıkları ise genel olarak 20-25 kilogram kadardır.

-Porsuklar sansargiller familyasının bir üyesidir. Zaten genel özellikleri sansargillerin temel özelliklerine benzemektedir.

-Porsuklar gece çıkan ve gece beslenen hayvanlardır. Genel itibarıyla geceleri buldukları mantarları ve meyveleri yiyerek beslenirler. Hatta bu hayvan balı da oldukça sever, bulmaları halinde bal da yerler. Porsuklar aynı zamanda etçil hayvanlardır. Her ne kadar bazı kaynaklarda porsuklar yukarda değinmiş olduğumuz gibi genel olarak meyve ve mantar yediğinden bahsediliyor ise de porsuklar aynı zamanda etçil hayvanlardan bir tanesidir.

porsuk yılan savaşı-Bilim uzmanları tarafından porsuklar cesaretli hayvanlar sınıfına sokulmuşlardır. Bu hayvanların oldukça cesaretli olduğu, genel olarak korkusuz hayvan olarak nitelendirildiği bildirilmektedir.

-Porsuklar günümüzde artık nesli tükenen hayvanlar arasında gösterilmekle birlikte geçmiş dönemlerde özellikle kılları için avlanılan bir hayvan olmuşlardır. Porsuk kılı sert bir kıl olması münasebetiyle özellikle resim ve giysi fırçası yapımı için kullanılmış ve bu sebeple avlanılmışlardır.

-Porsukların genel olarak renklerinden bahsedecek olur isek; sırtları açık sarı renge ve kurşuni bir renge sahiptir, bacak kısımları ile karnın alt kısımları ise siyah renklidir. Karın kesimi ise kestane rengindedir.

Porsuk yuvası-Porsukların diğer bir önemli özelliği ise son derece iyi bir kazıcı olmalarıdır. Yer altında birçok adalar kazar ve bunları birbirine bağlar, kazdıkları karmaşık tünellerden oluşan labirentler yaparlar. -Yuvaları genel olarak bir kaç tane çıkıştan oluşmaktadır.

-Porsukların bacakları kısa yapılıdır.

-Başlarının altı ve boynun alt kısımları beyazdır.

-Baş kısmının her iki yakasında siyah şerit yer almaktadır.

-Porsukların yerden yüksekliği yaklaşık olarak 30 cm’dir.

-Yaşamış oldukları inlerini genel olarak derine kazarlar.

-Porsukların çok kuzeyde yaşayanları kış uykusuna yatarken özellikle alt kısımlarda ve ılımın bölgelerde yaşayan porsuklar kış uykusuna yatmazlar.

-Porsukların aynı zamanda ayıgiller ailesine de çok yakın bir hayvan olduğu bazı kaynaklarda geçmektedir.

porsuk çizgi filmi-Porsukların ömürleri 15 yıl kadardır.

-Tırnakları keskin yapılıdır. Bu sayede yeri kolay kazarlar.

-Porsuklar cesaretli olmalarına karşın tedbirli hayvanlardır. Sürekli olarak dıştan gelecek tehlikelere karşı tetikte bulunurlar.

-Porsukların özellikle yılanlar ve kurtlar ile yaptıkları kavgalar görülmeye değerdir. Bu nedenle bu hayvan yukarda belirtmiş olduğumuz gibi çok cesaretli bir hayvan olarak nitelendirilmektedir. Özellikle bazı yılanlara karşı oldukça acımasızdır.

-Temiz bir hayvan olmasına karşın porsukların kokuları iyi değildir. Kötü kokarlar. Bunun sebebi ise özellikle kokarcalarda görmüş olduğumuz yöntemdir. Porsuklar anüs etrafında bulunan bezlerden kokusu kötü olan bir sıvı salgılarlar bu sıvıyı salgılamalarındaki temel neden avlanma alanlarını işaretlemek ve yol bulmak amaçlıdır. Yine bu kokularını üreme döneminde de salgılamaktadırlar.

porsuk-1-Porsuklar özellikle birçok hayvanda gördüğümüz gibi dışkılarını çukurlara yaparlar.

-Porsuklarda görülen bir diğer önemli özellik ise bu hayvanlar aile bireylerinden bir tanesi ölürse onu toprağa gömerler.

-Porsuklar sosyal hayvanlar olup toplu halde yaşamaktadırlar.

-Porsuklar özellikle tahıl tarlalarına verdiği zararlardan dolayı ün yapmışlardır. Bu sebepten dolayıdır ki birçok çiftçi tarafından zararlı hayvan kategorisine alınmış ve bu nedenle avlanılmışlardır. Fakat porsukların bunun yanında zararlı bazı kemiricileri avladığından dolayı çiftçilere faydası da bulunmaktadır.

-Porsuk türleri içinde en küçük porsuk türü ise Gelincik porsuktur.

Porsuk yavruları-Porsukların çiftleşme mevsimleri sıcak mevsimlerdir. Genel olarak havanın ısınmaya başladığı ilkbahar ve yazı çiftleşme zamanı olarak seçerler.

-Porsukların gebelik süresi yaklaşık olarak 150-180 gün aralığındadır. Her seferinde 3 ila 5 arasında yavru dünyaya getirmektedir.

-Porsukların bazı türlerinin koku alma duyuları son derece gelişmiştir. Özellikle toprak altındaki avlarının kokusunu alarak toprağı kazar ve avlarını yakalarlar. 

Yararlanılan kaynaklar:

wikipedia.org

porsuk belgeseli

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. ourghj diyor ki:

    güsel

YORUM YAZ