Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Pompei şehri nerededir, hikayesi ve özellikleri nelerdir?

Pompei şehri nerededir, hikayesi ve özellikleri nelerdir?
  • 18.06.2018

Pompei şehri dünya üzerinde en ünlü antik kentlerden bir tanesidir. Özellikle bir çok inanışa göre tanrının gazabına uğramış kent olarak da adlandırılmaktadır. Müslümanlar tarafından da pompei şehrinin sapkın bir şehir olması sebebiyle cezalandırıldığına inanılmaktadır.

Daha önceden birçok filmi konuda olan bu şehir ile ilgili olarak aynı adı taşıyan bir sinema filmi daha çekilmiş ve bu sinema filminde bu şehir ile ilgili birçok detay aktarılmıştır. Sitemiz editörleri tarafından da izlenen 2014 yapımı “Pompeii” isimli sinema filminde aşağıda anlatacağımız şekilde olayın ne şekilde olduğu konusu ve gladyatörler ön plana çıkarılmış olup, işin sapkınlık boyutuna varan rivayetler konusu filmde işlenmemiştir.

Peki Pompei şehri nerededir, hikayesi ve özellikleri nelerdir?

Pompei şehri nerededir?

Pompei şehri günümüz İtalya ülkesinde bulunmaktadır. İtalya ülkesinin Napoli şehrine uzaklığı yaklaşık olarak 25-30 kilometre civarında Vezüv yanardağının çok yakınında bir antik kenttir.

Pompei şehriPompei şehri ile ilgili rivayet nedir?

Pompei şehri dönemin çok zengin şehirlerinden bir tanesiydi. Yaşayan halk ise neredeyse bütün sapkınlıklara bulaşmıştır. Bunlar arasında örneğin kardeşine aşık olan bir hükümdar, şehrin her köşesinde genelevlerin açılması, eşcinselliğin yaygın olması ve halk arasında normal karşılanması, zenginlikten yediklerini istifra ederek geri çıkartıp tekrar yemek yiyen zenginler vb. gibi durumlar nedeniyle tanrının bu kenti cezalandırdığı ve bütün insanları taş kestiği yönündeki inançtır.

Pompei şehri-3Pompei şehri felaketi nasıl olmuştur?

Pompei şehrinin ortaya çıkarılmasından sonra bu şehri çok detaylı şekilde inceleyen bir bilimadamı pompei şehrinin ne şekilde felakete uğradığını gözler önüne sermiştir. Buna göre:

Milattan Önce 79 yılında Vezüv yanardağı faaliyete geçmiş ve önce çok yüksek oranda kül fırlatarak şehri karanlığa gömmüştür. Daha sonra çıkan lavlar bu şehri yok etmiştir. Hatta yanardağdan çıkan taşlar ve kül bulutundan kaçmak isteyen insanların denize yöneldiği ve denizinde kabararak hem üzerindeki gemileri hem de insanları lavlara doğru süreklemiştir. Pompei şehrinin üzeri neredeyse 7-8 metrelik bir lav ve tozla kaplanmış olup, uzun yıllar varlığından kimse haberdar olmamıştır. Daha sonra ise bu antik kent bir tesadüf eseri bulunmuştur.

Bu felakette binlerce insan feci şekilde can vermiştir. Kaç insanın burada can verdiği konusunda kesin olarak bilgi bulunmamakta olup sayılar çok farklı kaynakta çok farklı şekilde verildiğinden sitemizce de bu konuda net bir bilgi verilmemiştir.

Fakat Pompei şehrinde yaşayan insanların neredeyse tamamına yakınının ölüm sebebi kükürt gazı olarak belirlenmiştir.

Pompei şehri 2Pompei şehrinin özellikleri nelerdir?

Döneminin en ihtişamlı ve zengin şehirlerinden bir tanesi idi.

Özellikle ticaret merkezi bir şehirdi.

Doğal güzellikleri sebebiyle şehir zenginlerle doluydu.

Şehirde aynı zamanda kölelerde bulunmaktaydı. Ve zenginlerin hizmetindeydi.

Özellikle köle olan gladyatörler dövüştürülerek eğlenceler yapılırdı.

Roma imparatorluğuna bağlı idi.

Pempei “Taş Kesilen Şehir” olarak adlandırılmıştır.

Her yıl yaklaşık olarak 2-3 milyon aralığında turist çekmeyi başaran bir antik kenttir.

UNESCO’nun dünya mirası listesinde bulunan bir antik kenttir.

Tarihi oldukça eski yıllara kadar uzanan bu şehrin kuruluşunun Milattan Önce 5000 yıllarına kadar uzandığı bilinmektedir.

Pompei şehri 1Pompei şehrindeki insanlar gerçekten taş mı kesilmişlerdir?

Yapılan bilimsel araştırmalara göre insanların taşlaşmadığı, üzerlerine düşen volkanik tozun insan vücutları üzerinde kalıplar oluşturduğu ve bu kalıpların içinde bulunan insan vücudunun çürüdüğü ve kalıpların aynı kaldığı sonucuna varılmıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ