Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Polyester nedir, neden yapılır, özellikleri nelerdir?

Polyester nedir, neden yapılır, özellikleri nelerdir?
 • 27.12.2015

Polyester özellikle son yıllarda almış olduğumuz birçok giyim eşyasında karşımıza çıkan maddelerden bir tanesidir. Birçok kumaş türü polyester karışımı ile üretilerek satılmaktadır. Polyesterlerin özellikle bazı özelliklerinden dolayı diğer önemli kumaş türleri ile karıştırılarak kullanılmaktadır.

PolyesterPolyester nedir? Avantajları, dezavantajları ve özellikleri nelerdir?

-Polyester maddesinin ham maddesi petrol ürünleri ve taş kömürü katranıdır. Bu maddeler yapılmaktadır.

-Polyester lifleri neredeyse bütün giyim eşyalarında kullanılabilme özelliği taşımaktadır ve her çeşit giyim eşyası yapılabilen bir maddedir.

-Polyester tek başına kullanılabildiği gibi özellikle pamuk, yün ve keten gibi doğal bir yapısı olan lifler ile de karıştırılarak kullanılmaktadır.  Bunlar haricinde tül ve saten gibi çeşitli kumaş türleri ile de sık sık kullanılabilmektedir. Zaten doğal lifler ile karıştırılmasından son derece iyi ve kalitede ürünler ortaya çıkarır.

-Polyester lifleri hem ıslaklık hem de kuruluk dayanımı yüksek bir maddedir.

-Tekstil dünyasında polyestere terilen, dakron ve trevira gibi isimler ile de bilinir.

Polyester-2-Polyester özellikle buruşmaya karşı son derece dayanıklı bir madde olması sebebiyle özellikle gömlek imalatında yukarda saymış olduğumuz pamuk, yün ve keten gibi doğal lifler ile karıştırılarak kullanılmaktadır. Eğer pamuk gibi ütülenmesi son derece zor olan kumaşa polyester gibi bir madde karıştırılmaz ise pamuktan yapılmış gömlekler oldukça zor ütülenir ve bu ütüyü oldukça kısa süre koruyabilir.

-Polyester ışığa karşı dayanıklıdır.

-Polyester aynı zamanda uzun ömürlü bir maddedir.

-Polyester esnek ve buruşmaya karşı dayanıklı bir madde olması sebebiyle görünüşü de son derece iyidir.

-Bakterilere karşı dayanıklıdır.

-Makinada yıkanabilme özelliği bulunmaktadır.

-Yine esnek olması sebebiyle nefes alıcı özelliği bulunmaktadır.

Polyester-1-Dezavantajı olarak terletici bir özelliğe sahiptir. Bu ürünün bazı alanlarda ve bazı kişilerce kullanılmamasındaki en önemli pay işte bu terletici özelliğinden kaynaklanmaktadır.

-Yapı itibarıyla oldukça hafif bir yapısı bulunduğundan ağırlık yapmayan ve insanda yük oluşturmaması düşünülen giyeceklerde sık sık kullanılmaktadır.

-Yıkandıkları zaman oldukça kısa zaman kuruma özelliğine sahiptir. Örneğin pamuklu gömlekler uzun süre de kurumaz iken polyester karışım yüksek gömlekler çok kısa sürede kurur hatta makinadan çıkartıldıktan sonra ütülenir ise ütü yardımı ile de kuruyabilirler.

-Polyester den yapılmış olan birçok ürün ütü gereksinimi duyulmadan kullanılabilmektedir.

-Bir yün ve pamuk gibi tekstil ürünlerine nazaran daha ucuzdur.

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. tanadolu diyor ki:

  Polyesterin Övülecek Bir Tarafı Olmadığı Kanaatındayım “Tamamen Duygusal Anlatım” Şimdi Daha İyi Anlaşılıyor Milletin Nasıl Kanser Olduğu…

  1. misafir diyor ki:

   Kardeşim sana içtenlikle katılıyorum.

  2. Leila diyor ki:

   Buna gelene kadar kanser olmamıza çok sayıda sebeb var gıda maddelerin den soluduğumuz havaya kadar saymakla bitmez

 2. yazılanlar yalan diyor ki:

  Polyester: giyilebilen petrol. şeklinde özetlenebilir. yukarıda anlatılanlar polyesterin kullanımını arttırmak için yazılmış kelimelerdir. inanmayın. ve bence mümkün olduğu kadar uzak durun polyester

  1. eran diyor ki:

   katılıyorum sana günümüz tüketim çılgınlığının bir ürünüdür polyester. zorda kalmadıkça kullanılmamalı pamuk ve yün zordur. iyidir hoştur.

  2. misafir diyor ki:

   yazılanlar gerçek.

 3. hacer diyor ki:

  Tekstil urunlerine karşı alerjim.cikti neyapmaya gerekiyo

  1. ... diyor ki:

   kıyafet giyme

  2. Dr. SÜMEYRA diyor ki:

   Öncelikle kıyafetlerinizi kolaya yatırın. 2 gün beklesin. Daha sonra giyin. :) Geçmiş olsun..

 4. Güldane Mercan diyor ki:

  Allerjiniz varsa pamuk tan üretilmiş giyim ürünleri kullanmanız uygun olacaktır..(Doğal olduğu için)

 5. Uğur diyor ki:

  Uzak durulması gereken bir ürün, bende gri renke olanın kabanı var, çok terletiyor, dikiş izlerinden ter çıkıyordu adeta, su değse kuruyunca izi kalıyor, giymiyorum artık.

 6. kardelen diyor ki:

  ben morhipodan polyster hummel bir çanta sipariş etim doğru tercih yaptığımı düşünenler like düşünmeyenlerler dislike atabilirmi

  1. Beyza Nur diyor ki:

   ben de morhipodan hummel polyester ceket aldım ve memnunum bence güzel kumaş

 7. Hatice diyor ki:

  Alışveriş yaparken yüzde yüz pamuk olmasına dikkat ediyorum artık. Polyester insanı öldürüyor ya terlemek rahatsızlık o biçim. Nefes alıyor dense de hava geçirdiğine inanmıyorum. Bildiğimiz naylon işte. Neyse ki artık kumaşların arasında fark oldğunu biliyorum cehalet ne kötü. Neyse ben buraya viskon kumaşını ararken geldim. O da polyester gibi bir kumaş mı?

 8. osman han diyor ki:

  polyesterin ütüyü kaldırması işime geliyor.

YORUM YAZ