Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Polye nedir, nasıl oluşur, özellikleri nelerdir?

Polye nedir, nasıl oluşur, özellikleri nelerdir?
  • 08.08.2015

Polye yeryüzünde birçok bölgede bulunan karstik yeryüzü şekillerinden bir tanesidir. Özellikle büyüklüğü bakımından diğer karstik şekillerden ayrılmaktadır.

Polye-1Polye nedir? Özellikleri nelerdir?

Polye karstik bir şekildir. Genel olarak çözünebilen kayalar ve kireçtaşlarının çözülmesi sonucunda ortaya çıkan büyük ölçekli düzlük ovalara verilen isimdir. Polyeler oldukça büyük olan düzlüklerdir.

Polye karstik bölgelerde bulunmakta ve yaklaşık olarak 25-30 kilometreye kadar bir uzunluğa kadar çıkabilmektedir. Aynı zamanda bu polyelerin genişlikleri de yine birkaç kilometre olabilmektedir. Hatta bazı yörelerdeki polyelerin büyüklüğü çok daha fazla olabilmektedir. Bu polyelerin sularla kaplanarak göl oluşturması veya geçici sebeple göl durumunda bulunmasında ise buralara “Göl Ova” ismi verilmektedir.  Gölovalar ani yağmur ve yağışlar sebebiyle alt tabakalarda bulunan düden adı verilen su yollarının geçici olarak kapanması sebebiyle ortaya çıkmaktadır.

Polyeler ova şeklinde çok geniş karstik düzlüklerdir.

Karstik alanların çok olduğu Akdeniz bölgesinde Polyeler yaygın halde bulunmaktadır. Özellikle Toroslar Polye yönünden zengindir.

Elmalı OvasıPolyelerin geniş ovalar olduğundan bahsetmiştik, Akdeniz bölgesinde bulunan Elmalı Ovası, Akseki Ovası ve Kestel Ovaları Polye ovalardır. Bu ovaların genel özelliklerine baktığımız zaman oldukça geniş olduklarını görebilmekteyiz. Örneğin Elmalı Ovası yaklaşık olarak 200 kilometre karelik bir büyüklüğe sahip bulunmaktadır. Yine Kestel Ovasıda 120-130 kilometrekarelik bir alan kaplamaktadır. En büyük polye ovalarından olan Bozova ise yaklaşık olarak 115 kilometrekarelik bir alanı kaplamaktadır.

Yazımıza eklemiş olduğumuz ilk resim Acıpayam ovasına ait bir görünüm olup yine bu ova polyedir. 

Polyeler çoğu zaman yüksek kısımlar veya yüksek dağlar arasında bulunabilmektedir.

Oluşmaları çoğu zaman Dolin ve Uvala gibi yine Polyeye nazaran daha küçük olan erime şekilleri veya karstik çukurların birleşmesi sonucunda oluşmaktadır.

Polyeler toprak kalitesi bakımından kalitelidir. Polye ovalar verimli ovalık alanlardır. Bu nedenle tarıma uygun yerler olmakla birlikte çevresel etkiler yüzünde kurak olabilmektedirler.

Yararlanılan kaynaklar:

acipayam.gov.tr (Acıpayam Kaymakamlığı resmi web sitesi)

wikipedia.gor

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ