Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Plüton’un (Cüce Gezegen) özellikleri nelerdir?

Plüton’un (Cüce Gezegen) özellikleri nelerdir?
 • 12.11.2015

Plüton yakın bir tarihe kadar Gezegen sınıfında iken bilim adamlarınca yapılan değerlendirmeler sonunda gezegenlik sınıfından çıkarılmıştır. Daha önceki yıllarda güneş sisteminde bulunan ve güneş sisteminde güneşe en uzak gezegen Plüton gezegeni idi. Plüton’un gezegen sınıfından çıkarılması ile birlikte Güneş sistemindeki gezegen sayısı 8 adede inmiştir.  Yine Plüton’un güneşe en uzak olan gezegen sıfatı Neptün gezegenine verilmiştir.

Plüton cücu gezegeniPlüton’un özellikleri nelerdir?

-Plüton gezegenlik sıfatını 2006 yılında kaybetmiştir.

-Amerika Birleşik Devletleri Astronomu Clyde Tombaugh tarafından 1930 yılında keşfedilmiştir.

-Plüton Güneş sistemi içerisinde bugüne kadar keşfedilmiş en büyük ikinci Cüce Gezegen olma özelliğine sahiptir. Bilindiği üzere dünya üzerindeki en büyük cüce gezegenin ismi Eris’tir. Ayrıca Güneş sistemi içerisinde bulunan en büyük 11’inci gök cismi olma özelliğine sahiptir.

-Plüton kendi etrafı çevresinde bir turunu yaklaşık olarak 6,4 günde tamamlamaktadır.

-Plüton’un güneş etrafındaki bir turu yaklaşık olarak 248 yıl sürmektedir.

-Plüton’un yörünge hızı yaklaşık olarak saniyede 4666 kilometredir.

-Kütlesi 1305 x 1022’dir.

Plüton buz dağları-Plüton oldukça soğuk bir gezegendir. Yüzey sıcaklığı yaklaşık olarak -238 derecedir. Ayrıca yeni yapılan keşifler ve incelemeler sonucunda yüksekliği 3000 metreyi geçen buz dağlarının olduğu bilgisi bulunmaktadır. 

-Plüton’un yüzeyinin yaklaşık %98 lik kısmını nitrojen buzlarının oluşturmaktadır. (metan ve karbon monoksit buzlarıyla kaplıdır). Yapısının yaklaşık olarak 3/10 ila 5/10’luk kısmı buz kütlelerinden oluşmaktadır. Zaten Plüton’un atmosferi yüzeyindeki buzları oluşturan nitrojen, metan gazı ve karbon monoksit gazlarıyla çevrili bulunmaktadır.

-Tahminlere göre yapısının 5/10 ila 7/10’luk kısmı kayalardan oluşmaktadır.

-Plüton’un kütlesi dünyamızın %2,4’ü kadar olup, Ayın ise %66’sı kadardır.

-Plüton’un çapı yaklaşık olarak 2370 kilometredir.

Plüton'un uyduları-Plüton’un tam olarak 5 adet doğal uydusu bulunmaktadır. Bunlardan en büyük olanı Charon isimli uydusudur. Charon uydusu 1978 yılında saptanmışken, Niks ve Hidra isimli uyduları 2005 yılında tespit edilmiştir. 2011 yılında Kerberos, 2012 yılında ise Styx isimli uydu keşfedilmiştir. Örneğin son keşfedilen Kerberos ve Styx uydularının büyüklüğü oldukça azdır. Çapları ise yaklaşık olarak 10 ila 30 kilometre aralığındadır. Yani bu uyduların çaplarını yaklaşık olarak 30 kilometre sayar isek (Çevre formülünden 2 x yarıçap x 3,14 (pi)) formülünden bu uydular üzerinde bir tur atmak için 94 kilometre yol kat etmek gerekmektedir. Dolayısıyla günümüz otomobilleri ile saatte 100 kilometre hız yaparak 1 saat içinde uydu üzerinde bir tur atmamız mümkün olacaktır. Yani bir gezegene göre bu uydular oldukça küçüktür. Ve bu uydular Plüton’a oldukça yakın vaziyettelerdir.

-Plüton günöte durumunda güneşe yaklaşık olarak 7.375.927.931 km uzaklıkta iken günberi durumunda ise güneşe uzaklığı yaklaşık olarak 4.436.824.613 km’dir.

Plüton ve New Horizons buluşması-Plüton gezegenin dünyamıza uzaklığı yaklaşık olarak 4,5 milyar kilometre kadardır.  Bu uzaklığa rağmen NASA tarafından Plüton’un incelenmesi için gönderilen dünyanın en hızlı uzay aracı olma özelliğine sahip New Horizons (Yeni ufuklar) isimli uzay aracı yaklaşık olarak 9,5 yıllık bir yolculuktan sonra Plüton’a ulaşmıştır. Ve Plüton’a en fazla 12-13 kilometrelik bir uzaklıktan araştırmalarını ve fotoğraflarını çekmiştir.  New horizons isimli uzay gemisi saniye de 14 kilometrelik bir hızla 14 Temmuz 2015 günü Plüton’a en yakın noktadan geçmiştir. Ve yaklaşık olarak 12-13 kilometrelik bir uzaklıktan Plüton ve uydularına ait resimler çekmeyi başarmıştır. Bu resimlerin ise dünya ya ulaşmasının yaklaşık olarak 16 ay civarında süreceği tahmin edilmektedir.

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. Kevkrv diyor ki:

  Böyle uzun uzun niye vermişler ki kisaça veya maddeler halinde olsun

 2. MELİH diyor ki:

  ÇOK UZUN

 3. Emre Ermenek diyor ki:

  Öncelikle yazı baya iyi ama isterseniz şu ufak eleştirilerimi okuyun ama yine de alınmayın çünkü yazının tek eksiği yeni gelen bilgilere göre güncellenmemesi ve benim gibi bir cahilin kafasını karıştırması.
  Mükemmel bir yazı ideal uzunlukta, detaylı bilgiler var fakat biraz daha düzenli olabilir ve Sputnik Planum gibi çok önemli yayladan bahsedilmemiş. Gerçi bu yazı yazıldığında keşfedilmemiş olabilir ama yine de eklenmesi gerekir diye düşünüyorum.
  Ayrıca “Tübitak” kaynaklı haberde Plüton’un ince atmosferinin -235 derecede buharlaşan nitrojen(azot)’tan
  oluştuğu öne sürülmüş. Tabi bunlar sizin bu yazıyı yazdığınız zamanın keşifleri mi bilmem ama yazınız güncellenirse, değerli bir Türkçe kaynak olacağına inanıyorum.

 4. Arjin diyor ki:

  bence uzun değil

YORUM YAZ