Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Plâto (Yayla) nedir özellikleri nelerdir?

Plâto (Yayla) nedir özellikleri nelerdir?
  • 08.08.2015

Platoların diğer isimleri yayla olup günümüz insanlarının neredeyse tamamına yakını platolara yayla olarak isim vermiş ve genel olarak ta bu isimde kullanılmaktadır. Özellikle Akdeniz, Karadeniz ve Ege bölgelerinde yaygın olarak belirli zamanlarda yaylalarda bulunan yayla evlerinde ikamet edilmektedir. Özellikle yayla evleri yüksek olmasından dolayı yaz aylarında çok daha serin olmaktadır. Ayrıca hayvancılık ile uğraşanlar tarafından hayvan otlatmak amacıyla belirli bir süreliğine yayla evlerine çıkılmaktadır. Tabi şunu belirtmekte fayda vardır. Halk arasında sürekli yaylaya çıktık yayla evine gittik denmesine karşın aslında birçok yayla ismiyle anılan yer “Yayla” vasfını taşımamakla birlikte zaten yaylada değildir. Sadece belirli bir yükseklikte bulunan araziler veya düzlüklerdir. Fakat halkımızın çoğu bu tür yükseklikte bulunan düzlüklere yayla ismini vermiştir.

Kutul YaylasıYayla (plâto) nedir?

Yaylalar yüksek yerlerde bulunan derin akarsu vadileri ile yarılmış olan ve yüksekte kalan düzlük arazilere verilen isimdir.

Yayların genel olarak yükseklikleri 500 metre ile 1000 metre aralığındadır. Hatta bazı yaylalar vardır ki neredeyse ülkemizdeki yüksek dağlardan dahi daha yüksek bir nokta da bulunmaktadır. Örneğin Orta Asya’da bulunan Pamir Yaylası 4000 metrelik bir yüksekliğe sahiptir. Fakat bu plato dünyadaki en yüksek plato değildir. Dünyadaki en yüksek plato yaklaşık olarak 5000 metre yükseklikte bulanan ve hem dünyanın en geniş hem de en yüksek platosu olma özelliğine sahip Tibet Platosu’dur. Tibet platosu yaklaşık olarak 2,5 milyon kilometrekarelik bir büyüklüğe sahiptir. Bu büyüklük ülkemiz topraklarının neredeyse 3 katından daha fazladır.

Kadırga YaylasıYaylalar genel olarak 3 şekilde oluşmaktadır. Bunlara kısaca değinelim.

1-Volkanlardan püsküren lavların oluşturduğu tabakaların akarsular veya akarsu tarafından yarılması ile ortaya çıkan yaylalar,

2-Aşınma sonucu deniz seviyesine kadar düşen düzlüklerin yerkabuğu hareketleri sonucu yani jeolojik hareketler sonucu tekrar yükselmesi sonucu oluşan yaylalar,

3-Dağlar arasında bulunan geniş düzlüklerin akarsu vadilerince yarılması sonucu ortaya çıkan yaylalar,

Genel itibari ile yaylaların oluşum şekilleri bu üç şekildedir.

Namrun yaylasıTürkiyede bulunan önemli yaylalar (plâtolar) hangileridir?

Namrun Yaylası (Tarsus)

Bülbülen Yaylası (Ardahan)

Urama Yaylası (Posof)

Belen Yaylası (İskenderun)

Sarıçiçek Yaylası (Kemaliye)

Kutul Yaylası (Artvin)

Çambaşı Yaylası (Ordu)

Gömbe Yaylası (Kaş)

Fımndıklıpınar Yaylası (Mersin)

 Kümbet Yaylası (Giresun)

Kadırga Yaylası (Gümüşhane)

Gölcük Yaylası (Konya) 

Yararlanılan kaynaklar:

kultur.gov.tr

wikipedia.org

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ