Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Piyano nedir, özellikleri, nasıl çalışır ve ses çıkarır?

Piyano nedir, özellikleri, nasıl çalışır ve ses çıkarır?
  • 12.11.2015

Piyano hepimiz tanıdığı fakat pahalı ve büyük bir çalgı olması sebebiyle belki konserler haricinde yakından görmediğimiz veya televizyon ve konser haricinde canlı olarak dinleyemediğimiz çalgılardan bir tanesidir. Genel itibarıyla piyano bulunan evler eskiden zengin evler olarak nitelendirilirken günümüzde özellikle piyanoya ilgisi bulunan kişilerin yaşadığı evlerde görmek mümkündür. Artık günümüzde eskisi kadar pahalı olmayan piyanoları 1.000-2.000 TL’ye bulmak mümkündür (Tabi bunlar fazla kaliteli olmayan en düşük fiyatlı olan küçük piyanolardır)

piyano müzik aletiPiyanonun özellikleri nelerdir?

-Piyanonun tarihi günümüzden yaklaşık olarak 300 yıldan fazla bir zaman öncesine dayanmaktadır. Dünya da bilinen ilk piyano İtalya ülkesinin Floransa şehrinde yapılmıştır. Yapıldığı yıl 1700 yılı olup yapan kişi ise “Bartolomeo Cristofori” isimli bir kişidir. Daha sonraki yıllarda ise piyano geliştirilerek günümüz modern piyanoları yapılmıştır.

-Piyona tem tuşlu hem de vurmalı bir çalgı olma özelliğine sahip olmakla birlikte sınıflandırmada tuşlu çalgılar arasında yer almaktadır.

-En çok merak edilen konu olan piyanoda bulunan tuş sayısı ise şöyledir; Toplam tuş sayısı 88 tane olup, beyaz tuşların sayısı 52 adet siyah tuşların sayısı ise 36 adettir. Görüldüğü üzere beyaz tuş sayısı siyah tuş sayısından daha fazladır.

-Piyanonun tuşlarının yanında pedalları da bulunmaktadır. Yani hem el hem de ayak ile çalınan bir çalgı olma özelliğine sahiptir.  

-Yukarda değinmiş olduğumuz gibi hem büyük hem de birçok çalgıya nazaran daha pahalıdır.

-Dünyanın en ünlü sanatçıları arasında piyanist olanlar önemli bir yer tutmaktadır.

-Piyano en çok caz müzik ve klasik müzikte kullanılmaktadır.

-Dünya da en yaygın kullanılan müzik aletlerinden bir tanesidir.

-Piyano da ses çıkmasının temel sebebi tellerdir. Teller sebebiyle ses çıkar.

Piyano müzik aleti iç kısmıPiyanonun en önemli parçası çekiç mekanizmasıdır ve birçok parçadan oluşmakta olup bu parçalar şunlardır;

1-Tuşlar,

2-Tuş Ayar mekanizması,

3-Şövale,

4-Eşapman ayar mekanizması,

5-Eşapman kolu,

6-Çekiç kenar vidası,

7-Tekrarlama vidası,

8-Çekiç sapı,

9-Tekrarlama kolu,

10-Çekiç başı,

11-Çekiç yakalayıcı,

12-Susturucu kiriş çatalı,

13-Susturucu kirişi,

14-Susturucu kaşığı,

15-Susturucu,

16-Tel,

17-Madenî plaka,

18-Zımba,

19-Akort çivisi,

20-Çivi yatağı

Piyano çekiçleriPiyano nasıl çalışır ve ne şekilde ses çıkarır?

Piyanonun ses çıkarmasındaki ilk hamle tuşlara basmaktır.

Piyano tuşlarına basılması ile birlikte mekanizmada bulunan ve keçe ile kaplı olan çekiç ait olduğu tele vurur ve geri gelir. Çekicin tele vurması ile birlikte telden ses çıkar eğer elimizi tuştan çekmez isek bu titreşim kesilmez ve ses çıkmaya devam eder. Eğer elimizi tuştan çeker isek telin titreşmesini önleyici olan titreşim azaltan damper devreye girer ve telin titreşimini engelleyerek sesin uzamasını durdurur. Çıkan sesin daha yüksek seviyede çıkması ise köprü adı verilen mekanizma ile ses tahtasına iletilmesiyle olur. Aynı zamanda pedallar yardımıyla elimizi tuştan çeksek dahi sesi uzatmak mümkündür.

Genel itibarıyla piyanonun çalışma şekli bu şekildedir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. isimsiz diyor ki:

    Kopyalayamıyoruz bune böyle