Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Piton yılanı özellikleri nedir?

Piton yılanı özellikleri nedir?
  • 04.01.2015

Dünyada bulunan en büyük yılan türlerinden bir tanesidir.Piton yılanları dünyanın en büyük ve en uzun yılan türü olan Anakonda yılanlarından sonra en uzun yılan türü olma özelliğine sahiptir. Yani büyüklük bakımından ikinci en büyük yılandır desek yanlış olmaz.

Piton Yılanı nasıl bir yılandır, ne ile beslenir, özellikleri nelerdir? Bakalım:

Piton yılanı yılan türleri içinde en çok tanınan yılanlardan bir tanesidir. Bu kadar çok tanınmasındaki en önemli neden ise büyüklüğüdür. Piton yılanlarının uzunluğu yaklaşık olarak 10 metreye kadar çıkabilmektedir.

Piton-3Piton Yılanları çok büyük olmalarına karşın zehir bezi olmaması nedeniyle zehirsiz olan bir yılandır.

Piton yılanları vücutlarının büyüklüğünden olsa gerek hareketi fazla sevmeyen yılan türlerindendir. Çok hareket etmezler. Zaten yediği besini sindirirken de hareketsiz kalırlar.

Piton yılanı zehirsiz bir yılan olması ve büyük bir yılan olması sebebiyle avlarını boğarak ve sıkarak öldürürler. Piton yılanı avlarını boğarak öldürdükten sonra bütün olarak yutarlar ve çok yavaş şekilde sindirirler. Salgıladıkları tükürük nedeniyle avlarını hem yutmaları kolay olur hem de sindirmeleri kolay olur.

Piton yılanı familyası Omurgalı Hayvanlar- Sürüngenler- Pullusürüngenler- Bolar sınıfıdır.

Piton yılanları avını yakaladıktan sonra sindirim başlamasıyla birlikte eğer av çok büyükse bunu sindirmesi günler sürer, bu avı sindirene kadar belirgin bir şekilde hareket edemezler, bulundukları yerde günlerce avını sindirmeyi beklerler.

Piton yılanlarının boyları ile doğru orantılı olarak ağırlıklarıda oldukça fazladır. 9-10 metre boyuna ulaşan bir pitonun yaklaşık ağırlığı 100 kiloya kadar çıkmaktadır.

Piton-2Pitonlar içinde en büyük piton türü olarak Kafesli pitonu gösterebiliriz. Bu pitonun boyu  yaklaşık olarak 10 metreye kadar çıkmaktadır. Kafesli piton ile birlikte diğer büyük piton türleri ise Kaya pitonu ve Kaplan pitonudur. Bu pitonların uzunluğunda yine 9-10 metreye kadar çıkabilmektedir. Fakat piton türleri içinde en uzun piton Kafesli Piton türüdür.

Piton türlerinin hepsi büyük değildir. Çok küçük piton türleride bulunmaktadır. Hatta bazı piton türlerinin boyları 1 metre dahi yoktur.

Pitonlar vücuduna göre büyük sayılabilecek hayvanlar ile beslenir, Örneğin geyik, antilop, küçük timsahlar gibi hayvanları avlayabilirler.

Pitonların ömrü hayvanlar içinde uzun ömürlü sayılabilecek hayvanlardan bir tanesidir. Pitonların ortalama yaşam sürelerinin 70-80 yıl kadar olduğu tespit edilmiştir.

Piton-1Pitonların en çok yaşadığı kıtalar Asya, Avustralya ve Afrika kıtalarıdır. Bu kıtalarda özellikle sulak, bataklık ve ormanlık alanlarda yaşamaktadırlar.

Piton yılanı türlerinin önemli bir kısmı gece avlanırlar.

Genel olarak pusu avcılığı yaparlar. Yani ağaç dallarında avını bekleyerek avı yakalar veya su içerisinde bekleyerek su içmeye gelen antilop, geyik vb. gibi hayvanları avlarlar.

Piton yılanları diğer yılan türleri gibi yumurtlayarak çoğalırlar. Dişi piton yaklaşık olarak 50-60 civarında bir yumurtayla 60-90 gün arasında kuluçkaya yatar. Çoğu piton türünün kuluçka dönemi boyunca besin almadığı bilinmektedir. Yumurta içinde bulunan yavrularda yumurtayı kırmak için dişler bulunmakta olup yumurtadan çıktıktan kısa bir süre sonra bu dişler yerlerinden düşerler. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ