Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Pistlerin (Uçak Pistleri) özellikleri ve uzunlukları nelerdir?

Pistlerin (Uçak Pistleri) özellikleri ve uzunlukları nelerdir?
  • 29.10.2015

Uçak pistleri hepimizin bildiği gibi uçakların iniş ve kalkışlarını yapmış oldukları yollara veya alanlara verilen isimdir. Dünyada irili ufaklı birçok pist bulunmaktadır. Bunlar gerek sivil pistler ve gerekse askeri pistlerden oluşmaktadır. Kullanım alanına göre askeri veya sivil pist olarak adlandırılmaktadır.

Uçak PistiPistlerin özellikleri nelerdir?

-Pistler genel olarak asfalt yola benzeyen uzun düz ve geniş yol görünümündeki uzun diktörtgen şeklindeki yerlerdir.

-Pistler kullanım amacına göre topraktan, çimden ve asfalttan yapılabilmektedir. Örneğin Atatürk Havalimanında bulunan üç adet pistten iki tanesi peton zeminden bir tanesi ise özel asfalttan yapılmıştır.

-Pistler hava araçlarının iniş kalkış yaptıkları yol olması sebebiyle yapımında istikametleri ve rüzgar durumu önemli rol oynamaktadır.

-Bütün pistlerde rüzgarın yönünü ve durumu gösteren rüzgar gülü veya tulumu bulunmaktadır.

Uçak Pisti inişi-Pistler sıfır eğimli uçak yolları değildir duruma göre belirli oranda eğim olabilmektedir. Özellikle kalkış yönü biraz daha yukarı eğimli yapılarak uçağın kalkış mesafesi azaltılabilmektedir. Yine yokuş aşağı bir eğim ise uçağın iniş mesafesini uzatabilmektedir.  Bazı pistlerde yüksek eğimden dolayı rüzgar faktörüne bakılmaksızın sürekli aynı yönden iniş yapılabilmektedir.  

-Yine bazı pistlerin yapısı içbükey veya dışbükey yapıda bombeli olabilmektedir.

-Pist işaretlerinin rengi beyazdır.

-Pistte bulunan rule yolu işaretleri ise sarı renklidir.

-Eğer pist üzerinde beyaz bir X işareti var ise bu işaret uçakların iniş, kalkış ve rule yapmasına elverişli olmadığını göstermektedir.

Uçak Pisti-2Uçak Pistlerinin uzunluğu ne kadardır?

Uçak pistlerinin uzunluğu önemli bir konu olması sebebiyle ayrı olarak biraz uzunca anlatılacağından ayrı başlık altında vermenin uygun olduğunu düşündük.

Uçak pistlerinin uzunlukları kullanım amacı ve iniş kalkış yapacak olan uçakların büyüklükleri ile doğru orantılı olarak yapılmıştır. Örneğin küçük pervaneli uçakların veya 3-5 kişilik uçakların iniş ve kalkışları için yapılan pistlerin uzunluğu 400-500 metreye kadar düşebilirken özellikle yolcu uçakları ve kargo uçakları gibi büyük uçakların iniş yapacakları ve uluslararası havalimanlarında bulunan pistlerin uzunluğu birkaç kilometre olabilmektedir.

Örneğin ülkemizde Şanlıurfa ilimizde bulunan ve ülkemizin en uzun pisti olma özelliğine sahip GAP Havalimanında bulunan pistin uzunluğu 4000 metredir. Yani 4 kilometrelik bir uzunluğu sahiptir.

Yine ülkemizin en önemli hava limanı olan Atatürk Havalimanında 3 adet pist bulunmakta olup bu pistlerin uzunlukları iki tanesi 3000 metre bir tanesi 2600 metreden oluşan uzunluğa sahiptir.

Dünyanın en uzun pisti ile ilgili çeşitli kaynaklarda çeşitli bilgiler bulunmakta olup, Amerika Birleşik Devletlerinde bir askeri pistin uzunluğunun 12.000 metreden daha fazla olduğu bilgisi bulunurken, özellikle sivil havacılıkta 5500 metre uzunluğa kadar olan pistlerin bulunduğu bilgisi bulunmaktadır. En kısa piste ise 396 metre uzunluğunda olan Karayip adalarında bulunan saba isimli pist gösterilmektedir.

Uçak Pisti gece görünüşüÖzellikle uluslararası havalimanlarında bulunan pistlerin uzunlukları önemlidir. Çünkü burayı kullanımda olan en büyük uçakların iniş ve kalkış yapabilecek bir yapıya kazandırmak isteniyor ise pistlerin özellikle büyük uçakların iniş yapabilecek kadar uzun olması gerekmektedir. Örneğin dünyanın en büyük yolcu uçağı olan Aiurbus A380 yolcu uçağının inebileceği ve kalkış yapabileceği uçak pistinin en az 3353 metre olduğu bilgisi kayıtlarda geçmektedir. Bu uçak bu uzunluğun altında olan pistlere iniş yapamamaktadır.

Ayrıca uçak pistleri günümüzde sadece karaya yapılmamakta olup deniz üzerine ve uçak gemileri üzerine de yapılmaktadır. Özellikle uçak gemilerinde bulunan pistler savaş uçaklarının iniş ve kalkışı için yapıldığından savaş uçaklarında bazı iniş ve kalkışta kullanılan destek üniteleriyle uzunlukları daha kısa biçimde yapılabilmektedir.

uçak pisti işaretleriUçak pistlerinde kullanılan terimler hangileridir ne anlama gelmektedir?

Eşik (threshold) nedir?

Pistin kullanılabilir kısmının başında bulunan beyaz piyano tuşları şeklindeki işaretlerle belirtilmiş yer.

RVR (runway visual range) nedir?

Pist orta hattındaki bir uçağın pilotunun pist yüzey işaretlerini ve ışıklarını görebildiği maksimum mesafeye verilen isim.

TORA (take-off run available) nedir?

Kalkıştaki bir hava aracının kalkış süratine erişip yerden kesilebilmesi için gerekli olan mesafeye verilen isimdir.

TODA (take-off distance available) nedir?

TORA ile kalkış istikametindeki ilk önemli maniaya (örneğin ağaçlar) kadar olan mesafenin (clearway) toplamıdır.Clearway deniz veya kara üzerinde olabilir. TODA, TORA’nın 1,5 katından fazla olamaz.

Uçak Kalkış AnıASDA (accelerate-stop distance available) veya EDA (emergency distance available) nedir?

TORA ile duruş bölgesi (stopway) toplamıdır.Duruş bölgesi, pist sonunda kalkış esnasında herhangi bir nedenle kalkışı iptal eden (abandoned take-off) uçakların pistten çıkması durumu için hazırlanmış yüzeydir

LDA (landing distance available) nedir?

Hava aracının pist başında 50 ft yükseklikten alçalıp iniş sonrasında durabileceği mesafeye verilen isimdir. 

Yararlanılan kaynaklar:

wikipedia.org

bbc.com

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ