Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Pisa Kulesi (Pizza Kulesi) Özellikleri Nelerdir?

Pisa Kulesi (Pizza Kulesi) Özellikleri Nelerdir?
  • 04.06.2018

Dünya üzerindeki en önemli kulelerden bir tanesi olmakla birlikte yine en çok duyulan kulelerden bir tanesidir. Fransa’nın Paris şehrinde bulunan Eyfel kulesi ile birlikte Avrupa’nın en ünlü kulesidir desek yanlış olmaz herhalde. Pisa kulesi birçok özelliği ile dikkat çeken kule olup, gerek yerli gerekse yabancı bir çok turisti çeken bir kuledir. Peki pisa kulesinin özellikleri nelerdir. Maddeler halinde verelim.

Pizza kulesi-3Pisa Kulesi (Pizza Kulesi) nerededir?

Pisa kulesi Avrupa kıtasının en önemli ülkelerinden birisi olan İtalya’da bulunmakta olup, Pisa kulesinin bulunduğu şehir ise, kendisi ile aynı ismi taşıyan Pisa şehridir. Pisa şehrinde “Mucizeler Meydanı” adı verilen meydanda yer almaktadır.

Pisa kulesi niçin yapılmıştır?

Pisa kulesi yapılma sebebi pisa şehrinin güç ve zenginliğinin bir sembolü olması sebebiyle yapılmakla birlikte aynı zamanda dönemin önemli şehirleri Cenova ve Venedik şehirlerine bir rakip olarak yapıldığı söylenmektedir.

Pisa kulesinin en önemli özelliği nedir?

Pisa kulesini dünya üzerindeki en önemli kulelerden bir tanesi yapan özelliği bu kulenin “Eğik” bir kule olmasıdır. Tarihi açıdan önemli olmakla birlikte en önemli özelliği bu kulenin belirgin şekilde eğik bir kule olmasıdır. Ve halen bu eğikliğe rağmen ayaktadır. Bir çok turist bu eğiklikle ilgili olarak eğikliği gösterir şekilde resim ve fotoğraf çektirmektedir. Yazımıza da bir örnek resim eklenmiştir.

pizza kulesi-1Pisa kulesi neden eğiktir?

Pisa kulesi günümüz itibariyle eğilmiş bir kule olarak karşımıza çıkmakla birlikte acaba bu kule yaparken mi eğik yapıldı yoksa yılların verdiği bir nedenden dolayı mı eğilmiştir? Evet pisa kulesi bilerek veya isteyerek eğik yapılmış olan bir kule değildir. Yapıldığı tarih olan 1173 yılından itibaren eğilmeye başlamıştır. Bunun sebebi ise zeminin bir tarafının çökmesinden kaynaklanmaktadır.

Pisa kulesinin eğikliği ne kadardır, eğilme devam etmekte midir?

İnsan aklını ve burayı ziyaret edenlerin aklını kurcalayan en önemli soru, bu kulenin eğilmesinden dolayı yıkılma tehlikesinin bulunup bulunmadığı ve bu eğilmenin halen devam edip etmediğidir.

Kule halen eğilmeye devam etmekte olup, günümüz itibariyle 5,5 derecelik bir eğimi bulunmaktadır. Ve 2008 yılında yapılan onarıma gelene kadar aşağı yukarı her yüzyılda bir 7 cm’lik bir eğim oluşmakta idi. 2008 yılında bu eğiklik nedeniyle yıkılma tehlikesi olabileceği düşüncesi ile 45 cm’lik bir düzeltmeye gidilmiş ve artık eğilmesi önlenmiştir.

Yukarıdan aşağıya bırakılan bir şakül kulenin dibinden yaklaşık olarak 4,3 metre dışarıya çıkmaktadır. Yani ucundan dibine kadar yaklaşık olarak 4,3 metrelik bir açıklık oluşmuştur.

Pizza kulesiPizza Kulesi (Pisa Kulesi) teknik özellikleri nelerdir?

Kule sütun olarak 6 sütundan inşa edilmiştir.

Kulenin uzunluğu yaklaşık olarak 56 metredir. En üst katına çanlar yerleştirilmiştir.

Yuvarlak bir yapısı olan kulenin dış çapı 15,5 metre olup iç çapı ise 7,4 metredir.

Duvar kalınlığı ise 2,4 metre olarak geçmektedir. Şimdi iç çapından dış çapı çıkarılınca duvar kalınlığı 4 metre olması gerekiyor diyebilirsiniz fakat bunun sebebi dış çapa muhtemelen balkon ve sütunları da eklemiş olabilirler.

Kulenin şimdiki teknoloji ile ağırlığı da hesap edilmiş olup yaklaşık olarak 14.700 tonluk bir ağırlığı bulunmaktadır.

Pizza kulesindeki merdiven sayısı 294 basamak olup bu merdivenlerden yukarı çıkılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ