Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Pire’nin özellikleri

Pire’nin özellikleri
 • 28.01.2015

Asalak canlı türlerinden bir tanesi olan pireler çok çeşitlidir. Bazı yerlerde bit ile karıştırılsada fazla benzerlikleri yoktur. Tek benzerlikleri insan ve hayvanların kanı ile beslenen asalak ve küçük hayvanlar olmasıdır. Özellikle kırsal kesimlerde ve hayvanlarla iç içe bulunan evlerde bulunan pirelerin büyük şehirlerdeki evlerde görülme olasılığı azdır. 

Pireler çok iyi zıplama özelliği bulunan canlılardan bir tanesi olması sebebiyle asalak olan bite göre yakalanması oldukça güç hayvanlardır. Hatta yakalanması imkansız olan asalak canlılardan bir tanesidir. (Bit ise genel olarak kan emdiği yerde sabit şekilde veya yapışık vaziyette olduğundan kolay yakalanır) Öldürülmesi oldukça zordur sert bir cisim ile sıkıştırılması gerekir. Belli bir basınç uygulayıncada patlayarak ölür. Fakat normal şartlarda pireler sadece ilaçlanarak öldürülebilir. İlaçlama yapılırken de özellikle yeni yumurtadan çıkan pireler içinde ayrıca bir ilaçlama gerekeceğinden bu hususlara da dikkat edilmesi gerekmektedir. 

Pire-3Pirelerin özellikleri:

Pire vampir canlılar sınıfındadır. Çünkü kanla beslenirler.

Pireler ilerlemelerini veya bir yerden başka bir yere yer değiştirmelerini zıplayarak yaparlar, bu hayvanlarda kanat yoktur.

Pireler çoğunlukla kanatlı hayvanlarda, kuş ve kümes hayvanlarında bulunur ve bunların kanını emerek yaşarlar ve bu kanatlı hayvanlarla iç içe bulunan kırsal yerleşim yerlerindeki evlerde görülür. Pirelerin bu evlerde yaşayan kişileride sık sık ısırdıkları ve kanlarını emdikleri sık görülür. İnsan vücudundan kan emmeyi sağlayan ağız kısmında bir adet iğne bulunmaktadır.

Pireler ayrıca gezdikleri ve dolaştıkları bölgeleri pisleyerek aşırı şekilde kirletirler ve özellikle yorgan yüzü ile çarşafları pisliğiyle kirletirler.

Pireler çok küçük canlılardır, boyları en fazla 3 mm civarındadır, geneli ise 1-2 mm’ilk boya sahiptir.

Pirelerin vücutları yassı şekildedir fakat bu yassılık yatay bir şekilde değil dikey şekildedir, Yani yüzeye neredeyse dik bir açı çizer gibidir.

Kafaları vücutlarına göre oldukça küçük olan pirelerde iki adet göz bulunur.

Pire-1 (333 x 200)Pirelerin çok yüksek zıplama kabiliyetine sahip bir hayvan olduğundan bahsetmiştik. Pireler zıpladıktan sonra düştükleri yere tutunmaları için son derece iyi olan ayak ve bacak yapılarınada sahiptir. Atladığı yere çok iyi tutunmalarını sağlayan ayaklarında tırtıllı bir yapı bulunmaktadır. Bu yapı normal zamanlar da ise yine tutunmayı mükemmel hale getirmektedir. 

Pirelerin yaşamları aşağı yukarı 2,5 yıla kadar uzayabilmektedir. Halk arasında genel itibari ile mevsimlik veya yıllık bir yaşamı bulunduğu söylensede uygun ortamlarda 2,5 yıla kadar hayat sürebilmektedirler.

Pirelerin bir diğer önemli özelliği ise aşağı yukarı her gün yumurta bırakma özelliğidir, günde yaklaşık olarak 15-20 civarı yumurta bırakırlar. Yumurtlama olayını ise kan emdikten sonra yaparlar. Yumurtalarını büyük oranda dış bir mekana bırakırlar. Canlı üstünde yaşasada canlıların üstüne yumurtalarını bırakmazlar.

Pirelerin renkleri genel itibari ile koyu renklidir. Bazı türleri ise sarı-kahverengi tonlarındadır.

Pirenin varlığı genel itibari ile ısırdığı veya bulunduğu yere pislediği zaman anlaşılabilmektedir. Zaten pire pisliği küçük küçük noktacılar halinde çok sayıda olması nedeniyle hemen göze çarpar. Onun dışında ısırdıklarında ise kaşında yapar ve kızarıklık oluşur. Bu iki sebep pirenin en belirgin varlığıdır. Kaşıntı olmasındaki sebep ise pireler ısırdıkları yani iğnesini batırdıkları yere uyuşturucu bir salgı uygular ve bu salgıda kaşıntıya sebebiyet verir.

Pirelerde toplam olarak 3 çift ayak bulunmaktadır. Öndeki iki çift ayak küçük olmasına karşın arkadaki ayakları önlere nazaran oldukça uzundur (Bu bacak yapısı yine ünlü bir sıçrama ustası olan çekirgenin bacaklarına çok benzemektedir)

Pireler tek seferde 1-2 metre kadar zıplayabilir. (Yazılı kaynakların çoğunda kendi uzunluğunun 200 katı kadar zıplayabildiği yazılmakta ise de eğer pirenin uzunluğu 3 mm ise ve 1-2 metre civarında zıplayabiliyor iseler aşağı yukarı boyunun 350 ile 650 katı arasında bir zıplama özelliği bulunmaktadır)

Pire-2Pirelerin insan kanını emmeleri, kaşıntıya sebebiyet vermeleri yatak örtüsü ve çarşafları kirletmeleri ile birlikte hayati ve ölümcül hastalıklara sebep olan canlılardan bir tanesidir. Pireler ölümcül sonuçları bulunan Dizanteri, Humma ve Tifüs gibi birçok hastalığın yayılmasına neden olan en önemli canlı türüdür. Bu canlıların hastalık taşımaları nedeniyle uzun yıllar önce milyonlarca kişi hayatlarını kaybetmişlerdir. Özellikle Ortaçağ avrupasında Veba hastalığının bu hayvanlar nedeniyle taşındığı bilinmektedir. Hatta bazı kaynaklarda Ortaçağda Avrupada ölen her 4 kişiden 1 tanesinin pireler nedeniyle öldüğü söylenmektedir.

Pireler ayrıca cilt hastalıklarına sebep olabilmektedir.

Yararlanılan kaynaklar;

Wikipedia.org

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. hasan diyor ki:

  HİÇ BİRŞEY ANLAMADIM

 2. ibrahim diyor ki:

  yanlış bilgi var kendinin 100 katı kadar zıplayabilir. soru kaybettirdi bana . bilmiyorsanız yazıp paylaşmayın

 3. Aslı diyor ki:

  Oku tekrar anlarsın☺

 4. Orhan diyor ki:

  pire diyor. ölümcül diyor. tifüs diyor. eskiden köylerde her evde her hayvana olabiliyormus. ilaçlama yapmadan geçer gidermiş. artık öyle değil ne hikmetse. parazitler değişti.

YORUM YAZ