Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Pirana özellikleri

Pirana özellikleri
  • 19.07.2015

Piranalar balıklar arasında en ilgi çeken özelliklere sahip balıklardan bir tanesidir. Dünya üzerinde ün yapmış balıklardan birisi diyebiliriz. Ayrıca filmi yapılan üç beş balık türünden bir tanesidir. (Köpekbalıkları, Yunuslar gibi bu balıklarla ilgilide filmler bulunmaktadır)

Pirana-4Piranaların özellikleri nelerdir?

Yaşam alanları genel olarak Amerika kıtasının güney kısmıdır. Burada Akarsularda yaşamaktadır.

Piranaların ün yapmasındaki en önemli özelliği çok yırtıcı balıklar olmasıdır. Küçük olmalarına karşın oldukça güçlü ve keskin dişleri sebebiyle ayrıca çok hızlı hareket etmelerinden dolayı birçok filmede konu olmuşlardır.

Aslında piranaların birçok türü bulunmaktadır. Tehlikeli olan türleri ise yaklaşık olarak 5-6 civarında değişmektedir. Fakat pirana dendiği zaman sadece bu 5-6 adetlik tür akla gelmektedir. Yoksa birçok türü zararsız olan balıklardır. Hatta otçul türleri dahi bulunmaktadır.

Hatta piranaların bazı türleri zararsız olmaları sebebiyle akvaryumlarda beslenmektedirler.

Ayrıca, türü pirana olmayıp başka tür mensubu olan bazı balıklarda yırtıcılığından dolayı pirana olarak adlandırılmışlardır.

Piranaların dişleri iri ve sivri bir yapıya sahiptir. Hem dişlerinin sivri ve iri olması hem de alt ve üst çenenin güçlü yapısı olması sebebiyle dişlerini geçirdikleri anda bir daha çenesini açmak oldukça güçtür. Bu dişler sayesinde piranalar, büyük balıkların etlerini kemiklerinden çok kısada sürede ayırabilmektedir.

Dev piranaPiranaların büyüklükleri yarım metreyi dahi geçebilmektedir. Özellikle pirana türleri içinde en büyük pirana olma özelliğine sahip olan Kara Piranaların boyları 60 santime kadar çıkabilmektedir. Bu kara piranaların en çok yaşam alanı bulduğu bölge ise Brezilya ülkesidir.

Piranalar büyük gruplar halinde yaşayan balık türleridir. Piranaların etçil türleri olduğu gibi otçul türleri de bulunmaktadır. Otçul türleri çoğu zaman nehir kenarlarında bitkilerle beslenmekte nehirde bulunan meyveleri de yiyebilmektedirler. Etçil olanlar ise genel olarak suda bulunan diğer balıklar ile beslenmektedirler. Piranalar çok büyük gruplar halinde ise nehre düşen büyük canlılara da saldırırlar. Örneğin bazı durumlarda nehre düşen büyük sığırlara da saldırabilmektedirler.

Piranalar özellikle kan kokusu aldıklarında saldırganlaşırlar, kan yayan canlıya saldırıp onu yerler. Hatta kendi türleri yaralanıp kan kaybettiklerinde kendi türlerini de yerler.

Pirana-2Piranaların saldırgan balıklar olduğu söylense de çok nadir olarak kendinden büyük olan hayvanlara ve insanlara saldırmaktadır. Bazı kaynaklarda kendinden büyük canlılara ancak çok açken veya üreme döneminde saldırdıkları konusunda bilgiler bulunmaktadır. Piranaların saldırı yapmaları için kesinlikle grup olmaları gerektiği bilgisi hâkimdir. Eğer piranalar tek halde ise saldırma olayı gerçekleşemez görüşü de bulunmaktadır. Bunun haricinde piranalar grup halinde ise gruptaki üyelerin toplam hacminden daha büyük hacimde olan canlılara saldırmadığı kanısı da bulunmaktadır.

Piranaların bazı türlerinin ise asalak şekilde yaşadıkları kendinden çok büyük balıkların yanlarında dolaşarak acıktıkça bunlardan parça kopardıkları ve yaşamlarını bu şekilde ikame ettikleri bilinmektedir. Hatta bazı durumlarda bu piranaların koparmış olduğu parçalar nedeniyle balıklar ölmekte ve piranaya daha çok yemek çıkmaktadır.

Piranalar kesinlikle beslendikleri canlıların canlı veya leş olduğuna bakmazlar leşleri de yerler.

Pirana-3Piranalar birçok balık türü gibi yumurtlayarak üreyen balık türlerindendir üreme şekilleri yumurtalarını denizde bulunan bitkilere yapıştırmak suretiyle olmaktadır. Bu yumurtaları koruma görevi ise yine birçok türde olduğu gibi erkeklere aittir. Erkekler yavrular çıkana dek yumurtaları korurlar.

Piranalarda 5 tür yüzgeç bulunmaktadır. Bunlar sırt yüzgeci, anal yüzgeç, kuyruk yüzgeci, yağ yüzgeci ve karın yüzgecidir.

Sırt ve anal yüzgeç vücutlarının dik durmasını sağlar iken, kuyruk yüzgeci balığın hareketlerini ve yönlerini tayin eden yüzgeçtir. Karın yüzgeçleri ise balığın yön tayin etmesini, yavaşlama gibi fonksiyonları yerine getiren yüzgeçtir.

Yararlanılan kaynaklar:

wikipedia.org

mebk12.meb.gov.tr

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ