Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Peygamberlerin görevleri ve özellikleri

Peygamberlerin görevleri ve özellikleri
 • 14.01.2015

Dünya’ya Allah tarafından sayısız peygamber gönderilmiştir. Bazı kaynaklarda ve din alimlerinin görüşlerine göre dünya üzerinde peygamber olarak görevlendirilenlerin peygamber sayısı yaklaşık olarak 100.000’in üzerindedir.

Fakat Kur’an-ı Kerim’de adı geçen peygamber sayısı bu sayıya göre oldukça azdır. onlarla ifade edilecek kadar azdır.

Peygamber çeşitli zamanlarda, çeşitli topluluklara ve kavimlere gönderilmişlerdir. Gönderilen bu peygamberlerin neredeyse tamamının kendilerine göre mucizeleri bulunmaktadır. Mucize verilmesindeki asıl sebep ise peygamberlerin peygamber olduklarını ispat etmelerine yardımcı olması sebebiyledir diyebiliriz.

Şimdi peygamberlerin özelliklerine geçmeden önce peygamberlerin görevleri nelerdir ona değinmekte fayda vardır.

Peygamberler-3Peygamberlerin görevleri:

Peygamberlerin en önemli görevi Allah’ın emir ve yasaklarını, dini gönderildikleri insanlara duyurmak ve tebliğ etmektedir. En büyük ve asli görevi dinin emir ve yasaklarının bildirilmesi yani tebliği görevidir.

Peygamberler hangi davranışların dinen yasak olduğunu hangi davranışların dinen kabul gördüğünü, hangi işlerin hayır işi hangi işlerin kötü iş olduğunu insanlığa bildirirler.

İyi davranışları cennetle mükafatlandırılırken kötü davranışların cehennem ile cezalandırılacağını bildirirler.

Peygamberler-2Şimdi gelgelelim bugüne kadar gönderilmiş olan peygamberlerin ortak özelliklerine;

1-Peygamberler son derece düzgün ve doğru kişilerdir. Peygamber hiçbir zaman hiçbir surette yalan söylemezler. Dosdoğru kişilerdir. Sözlerinin eridirler. Yapamayacakları sözü vermezler ve verdikleri sözü tutarlar. (Sıdk)

2-Bütün peygamberler son derece güvenilirdir. Bütün konularda son derece güvenilir kişilerdir. Hiçbir zaman ve hiçbir surette hiçbir emanete hıyanet etmezler. (Emanet)

3-Peygamberler hem akıllı, hem zeki hemde uyanıktır. Çok büyük zeka sahibidirler. Son derece akıllı ve zekilerdir. (Fetanet)

4-Hiçbir peygamber asla günah işlemezler. İster tek başına olsun ister herhangi bir kişi karşısında olsun günah işlemeyen kişilerdir (ismet)

peygamberler-15-Peygamberler yukarda görevlerinden bahsettiğimiz gibi Allahtan aldıkları emir ve yasakları aynen insanlara iletirler, kesinlikle kendi fikir ve düşüncelerini katmadan ne emir edildi ise aynen insanlığa iletirler. (Tebliğ)

Peygamberlerin özellikleri yukarda saymış olduğum 5 ana başlık altında özellikleri sıralanmıştır. Bütün peygamber bunların yanında güzel huylu yüksek ahlak sahibi içinde kötülük ve kinden eser bulunmayan, insanlara iyilik etmeyi ve yardım etmeyi seven, paylaşmayı seven, kendinden ziyade diğer insanları düşünün yüksek karakterli zatlardır. 

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. ecem diyor ki:

  çok teşekürler işime çok yaradı + aldım

  1. melek diyor ki:

   benim işimede yaradı

 2. melek diyor ki:

  GÜZEL BİR SİTE

  1. Serkan diyor ki:

   gerçekten çok güzel

YORUM YAZ