Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Peygamberdevesi özellikleri

Peygamberdevesi özellikleri
  • 06.03.2015

Peygamberdevesi böceği ülkemizde olduğu kadar dünyada ilgi çeken böceklerden bir tanesidir. Özellikle ismi nedeniyle dünya üzerindeki birçok insan bu hayvanı tanımaktadır. Ayrıca dünya üzerinde çok büyük alanlarda yaşam alanı bulması nedeniyle tanınmış böcek türlerindendir. Ülkemizde neredeyse bütün bölgelerde görmek mümkündür.

Peygamberdevesi özellikleri nelerdir?

Peygamberdeveleri genel olarak tropik bölgelerde ve sıcak iklimlerde yaşayan böcek türüdür.

Birçok hayvanın aksine erkek cinsleri dişilere göre daha küçüktür. Fakat göğüs kısmındaki segment sayıları erkeklerde daha fazladır. Erkeklerdeki segment sayısı 8 adet iken dişilerde bu sayı 6’dır.

Çok yavaş hareket eden bir böcek türüdür.

Peygamberdevesi-1Peygamberdevesinin en önemli özelliği ön göğüs bölümünün çok uzun olmasıdır.

Peygamberdevesi etçil bir hayvandır. Genelde böceklerle beslenir. Çok azda olsa cüce fare ve sinek kuşu yedikleride olur.

Bu hayvanlar genel olarak 5-15 cm arasında bir büyüklüğe sahiptirler.

En dikkat çekici özelliklerinden bir tanesi de kafa yapılarıdır. Üçgen bir kafa yapıları vardır. Kafasının iki yanında iki adet petek göz bulunmaktadır.  Ayrıca kafalarının üstünde basit göz olarak tabir edilen osel gözlerinde bulunduğu bilgisi vardır.

Yine ağız yapıları çok kuvvetli olup içerisi yediklerini parçalayıp kesebilecek yapıdadır.

Peygamberdevesi kendini çok iyi kamufle eden hayvanlardan bir tanesidir. Aynı bukalemun gibi bulunduğu yer ve bitkinin rengini alırlar. Rengini aldığı gibi kendini bu bitkiler üzerinde o bitki gibi görünmesini sağlayabilir. Bu yeteneğini hem kendini korumada hem de avlanmada müthiş şekilde kullanır. Örneğin bir peygamberdevesi kuru ve yeşil yaprağa, bir dala, bir çiçeğe benzer bir yapıya sokabilmektedir.

Peygamberdevesi-2Peygamberdevelerinin bazı türleri karıncayı dahi taklit edebilir.

Peygamberdevelerinde yamyamlıkta görülmektedir. Özellikle çiftleşme sırasında dişiler erkeklerini yiyebilmektedir. Hatta dişi peygamberdevesi erkeğinin kafasını ve ayaklarını yese dahi çiftleşme yeteneği kaybolmaz.

Peygamberdevelerinin üremeleri ise dişinin içerisinde 150-200 civarında yumurta bulunan bir kapsül oluşturması ile olur. Belli bir süre sonra bu kapsüldeki yumurtalardan yeni yavrular çıkar.

Peygamberdevesi ismini acaba hangi özelliğinden dolayı almıştır, çünkü hayvanlara verilen isimlerin birçoğu bazı özellikleri nedeniyle verilmişlerdir. Bu ismi almasındaki en önemli etkenin bu hayvanların genellikle avlanırken ön ayaklarını havaya kaldırmaları ve bu şeklinde dua etmeye benzemesi nedeniyle olduğudur.

Peygamberdevelerinin yaşam süreleri oldukça azdır. Yaşamları 3-4 ay civarındadır.

Bu böceklerin iki adet anteni bulunmakta olup bu antenler uzun ve ince bir yapıya sahiptir.

Peygamberdevesi-3Peygamberdevelerinde toplam 3 çift bacak bulunmaktadır. Bu bacakların ilk çifti yani ön bacakları avlanma için kullanılmakta olup, diğer iki çifti ise yürümek için kullanılmaktadır. Özellik bu avda kullandıkları ön bacaklarının iç kısımları testere şeklinde avı yakalamaya uygun şekildedir.

Ağız parçaları kesici çiğneyici tipte olup, kuvvetli ve gelişmiştir.

Peygamberdevelerinin en büyük düşmanları karıncalardır.

Peygamberdeveleri zararlı böcekleri yediği için çiftçiler açısından faydalı böcekler katagorisindedir.

Peygamber develerinin avlanma şekli pusu şeklidir. Yani avlarını pusu kurarak avlarlar. Zaten başka şansıda yoktur. Çünkü çok yavaş hareket eden canlılar oldukları için ancak pusu kurarak av yapabilirler. Ayrıca kamufle olma özelliği de yine pusu hayvanı olması açısından önem arz etmektedir.

Peygamberdeveleri içinde en güzel olanı  Kanada ülkesinde yaşayan ve bu ülkede yaşayan tek tür olma özelliğine elinde bulunduran. Hymenopus isimli türdür. 

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı www.ozelliklerinedir.com sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ