Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Peribacası özelikleri

Peribacası özelikleri
  • 08.08.2015

Peribacaları ülkemizde özellikle Kapadokya’da bulunmasından dolayı ülkemizin tüm insanları tarafından tanınmış olan doğal oluşumlardan bir tanesidir. Binlerce yerli ve yabancı turistin akın ettiği Kapadokya peribacası yönünden oldukça zengin bir yerdir. Sayıları binlerce olan peribacaları bulunmaktadır.

Peribacası nedir? Peribacaların özellikleri nelerdir?

Peri bacaları vadi yamaçlarından inen suların veya esen rüzgârların tüflerden oluşmuş olan yapıları aşındırması sonucunda ortaya çıkan yer şekline veya oluşan şekillere verilen isimdir.

Peribacaları-1Peribacalarının özellikleri ise şöyledir;

Konik gövdeli bir yapıya sahiptir.

Tepe kısımlarında kaya parçası veya kaya bloku bulunmaktadır.

Çapları genel olarak 1 metre ile 15 metre arasında değişiklik gösterebilmektedir. (Bu sayıları net olarak vermemizdeki neden ise 1 metrenin altında bulunanlar ve 15 metrenin üzerinde bulunanlar peribacası olarak nitelendirilmemektedir)

Peribacalarını oluşturan nedenler su ve rüzgarlardır, sel suları dik yamaçlardan akarken kendilerine yol bulurlar, özellikle sert kayaları dahi çatlatmak suretiyle aşındırırlar. Yine bu aşındırdıkları malzemeler peri bacalarının oluşmasında büyük etken olmaktadırlar. Özellikle alt kısımda aşınması kolay malzemenin bulunması ve bu nedenle öncelikli olarak alt kısımlarını aşındırması, üst kısımlarını ise aşındıramaması veya aşınması zor bir maddenin olması sebebiyle peri bacalarının oluşmasına neden olmaktadır.

Peribacaları-2Peri bacalarında toprağında önemi büyük rol oynamaktadır, eğer yağmur suları çok hızlı ise ve topraklarında geçirimsiz bir toprak olması gibi etkenler birleşince özellikle tüflü topraklar geçirimsiz olmasından dolayı peribacalarının oluşması basitleşmektedir.

Peribacaları içerisinde en önemlileri ve en güzel olanları şapkalı peribacalarıdır, şapkalı peribacaları zamanla üzerindeki şapkasının dış etkenler sebebiyle düşmesi nedeniyle şapkalı olma özeliğini kaybetmektedirler. Zaten zamanla da üzerinde bulunan sert gövdeli şapka kısmı düşebilmektedir. Şapkalı peribacalarının gövdeleri konik bir yapıda olup tepe kısımlarında ise bir kaya bloğu bulunmaktadır. Gövde kısmı tüf, volkan külü veya tüffitten oluşmuş kayaç olup, şapka kısmı lahar ve ignimbirit adı verilen sert kayaçlardan oluşmaktadır.

Peribacalarında en önemli kısım şapkaların yapılarıdır. Eğer şapka kısmı dayanıklı ise bu peribacalarının ömrünün belirlenmesindeki en önemli etken olmaktadır. Özellikle tüfün kolay aşınmaması için fayda sağlamaktadır.

Peribacaları-3Ülkemizde peribacalarına en iyi örneğin Kapadokya bölgesinde olduğundan bahsetmiştik, bunun haricinde ülkemizdeki birçok insanın bilmediği ünlü bir peribacası bölgemiz daha vardır, bu yer ise Erzurum ilimizin Narman ilçesinde bulunan peribacası bölgesidir. Bu bölgede bulunan Peribacalarına Narman Peribacaları denmektedir. Bu yerdeki peribacalarının olduğu bölüm aşağı yukarı 6000-7000 hektarlık bir bölgeyi kapsamaktadır. 

Yararlanılan kaynaklar:

tanitma.gov.tr

nevsehir.gov.tr

wikipedia.org

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ