Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Penguenlerin özellikleri nelerdir?

Penguenlerin özellikleri nelerdir?
  • 01.08.2015

Dünya üzerinde bulunan hayvanlar içerisinde en sevimli hayvanlardan bir tanesidir. Birçok insan tarafından oldukça sevimli bir hayvan olarak tanınırlar. Fakat yaşam alanları oldukça dar bir bölgeyi kapsadığından dünyanın büyük çoğunluğu bu hayvanı canlı görme imkânı bulamamaktadır. Hayvanat bahçelerinde dahi bu hayvanı görmek büyük bir şanstır.

Penguen-1Penguenlerin özellikleri nelerdir?

Penguenler bir kuş olup uçamayan kuşlar kategorisindedir. Zaten tanımlanırken dik duran ve uçamayan perde ayaklı kuş olarak tanımlanır.

Yaşam alanları Güney Kutbu, Yeni Zelanda, Avustralya, Güney Amerika, Güney Afrika gibi yerlerdir. Hatta Kuzey kutbunda dahi bulunmazlar.

Penguenlerin dünya üzerinde yaklaşık olarak 16-17 civarında türü bulunduğu bilinmektedir. Soğuk bölgelerde yaşayan penguenler havanın daha sıcak olduğu bölgelerde yaşayan penguenlere nazaran biraz daha büyük yapılıdır.

Penguenlerin ortalama boyları 30-40 cm ile 1 metre arasında değişiklik gösterebilmektedir.

Penguenler içerisinde en büyük tür imparator penguen türüdür.

Denizlerde ortalama olarak 18-20 kilometre aralığında bir hızla yüzebildikleri gibi tehlike anında veya başka nedenlerden dolayı saatte 30-35 kilometrelik bir hızla da yüzdükleri görülmüştür. Oldukça iyi yüzücüdürler.

Penguen-2Genel itibariyle denizlerde bulunan kabuklular, mürekkep balıkları ve balıklar temel besin kaynaklarıdır.

Kuyrukları vücutlarına nazaran oldukça kısadır.

Bacakları hem kısa hem de vücudunun arka kısmında bulunmaktadır.

Dik şekilde yürürler. Ayaklarının kısa olması sebebiyle oldukça küçük adımlarla hareket ederler.

Vücutları neredeyse tamamen tüylerle kaplı olmasına karşın kendine has bir tüy yapısı bulunmaktadır. Sırtlarında siyah ya da gri renkli, karın bölgesinde beyaz renkli tüyler bulunmaktadır. Vücudunda bulunan bu tüyler oldukça sıktır. Vücudu da oldukça yağlı olmasından dolayı çok düşük sıcaklıklara dahi dayanabilirler.

Yavru PenguenPenguenler vücut ısılarını ayarlayabilen hayvanlar arasındadır. Yaşam alanları itibariyle oldukça soğuk bölgelerde yaşadıklarından donmamak ve vücuduna zarar verebilecek sıcaklıklardan korunmak için gerekli durumlarda deriye giden kanı damakları vasıtasıyla azaltabilmekte ve aynı zamanda yükseltebilmektedir. Vücut sıcaklarını kontrol etmek için tüylerini de kullanabilmektedirler. Penguenler aşağı yukarı -40 -50 derecelik soğuklarda dahi yaşayabilirler. Penguenlerin vücut ısıları 40 derece civarında olmasına karşın aradaki ısı kontrol mekanizmaları sayesinde hayatta kalmayı başarırlar.

Kanat yapıları uçmasına müsaade etmemekle birlikte yüzme konusunda oldukça büyük fayda sağlamaktadır.

Penguenler vücut yapıları ve tüyleri nedeniyle buz üzerinde müthiş bir şekilde kayarlar. Hem kanatları hem de göğüs yapıları kaymak için oldukça avantajlı bir yapıya sahiptir.

Penguenler aynı zamanda açlığa karşı oldukça dayanıklı olan hayvanlardan bir tanesidir. Bu hayvanlar özellikle kuluçka döneminde 100-120 gün civarında açlığa dayanabilirler. Bu zaman zarfı içinde neredeyse vücut ağırlıklarının yarısını kaybederler.

Penguenler tekeşli hayvanlardır. Genel olarak hayatları boyunca tek bir eş ile çiftleşirler.

Penguen-3Penguenler kuluçka döneminde büyük kalabalıklar oluşturan hayvanlardan bir tanesidir. Kuluçka döneminde on binlerce penguen bir araya gelir. Birkaç türü haricinde penguenler yuva yaparak burada kuluçkaya yatarlar ve genel olarak 2-3 yumurta yumurtlarlar. Fakat kral penguen ve imparator penguen türleri yuva yapmayan penguen türleri olup tek yumurta yumurtlar ve bu yumurta ile kuluçkaya yatarlar. Yine kral penguenlerde erkek ve dişi sırasıyla kuluçkaya yatarlar ve birlikte çıkan yavrularına bakarlar.

Penguenler dünya üzerinde koruma altına alınmış hayvanlardan olmasına karşın en çok avlanan hayvan türlerinden bir tanesidir. Çünkü bu hayvanları avlamak özellikle insanlar açısından oldukça kolaydır. Çünkü bu hayvanlar insanlardan kaçmazlar.

Penguenlerin avlanma sebeplerinin başında yağları gelmektedir. Ayrıca postu içinde avlandıkları görülmektedir. 

Yararlanılan kaynaklar;

wikipedia.org

ZİYARETÇİ YORUMLARI
    1. oktay melih diyor ki:

      penguenleri şimdi çok daha iyi anladım

YORUM YAZ