Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Penaltı nedir? Kuralları nelerdir?

Penaltı nedir? Kuralları nelerdir?
  • 01.06.2018

Penaltı bir futbol terimi olup, futbolda ki en önemli terimlerden bir tanesini oluşturmaktadır. Dünya üzerindeki insanların neredeyse tamamına yakını da penaltının ne olduğunu bilmektedir. Ama yinede bilmeyenler için bu yazıyı yazmamızın faydalı olacağını düşündük. En azından penaltının ne olduğu bilinmesine karşın kuralları konusunda o kadar çok bilgi sahibi olunacağını tahmin etmemekteyiz.

Penaltı-2Penaltı nedir?

Penaltı ceza alanı içinde yapılan kural dışı hareket sonucunda kaleye direk yapılan ve atışı yapan ile kaleci arasında ceza alanında kimsenin olmadığı atıştır.

Penaltı kuralları nelerdir?

Ceza alanı içinde bulunan beyaz noktadan atış yapılır beyaz nokta kaleye 11 metre uzaklıktadır.

Ceza alanı içinde sadece kaleci ve topa vuran oyuncu bulunur. Bunun haricinde bütün oyuncular ceza alanı dışındadır. Eğer topa vurulmadan herhangi bir oyuncu ceza alanına girerse penaltı atışı tekrarlanır.

Kaleci tam kale çizgisinde durur ve oyuncu topa vurmadan çizgiyi terk edemez.

Topun kendi etrafında bir kez dönmesi ile top oyunda sayılır.

Penaltı atışında penaltıyı kullanan oyuncu topu ileri atmak zorundadır. Hiçbir şekilde topu geriye atamaz.

Penaltı vuruşu gol olursa karşı taraf başlama vuruşuyla oyuna başlar. Gol eğer ilkyarı bitiminde olursa başlama vuruşu yapılmaz.

Penaltıyı kullanan oyuncu penaltı vuruşu yaptıktan sonra eğer top hiç kimseye çarpmadı ise oyun alanında olsa dahi ikinci kez vuramaz. Ancak başka bir oyuncuya değecek ki ikinci kez vurma şansı olsun.

Penaltı atışı dışarı çıkar ise kaleci vurusuyla oyun başlar eğer kaleci topu kurtarır da top oyun içinde kalır ise aynen oyun devam eder.

Penaltı-3Penaltı atışı hangi hallerde tekrarlanır?

Penaltı atışından önce penaltıyı kullanan futbolcunun takım arkadaşları kural hatası yapar ise penaltı tekrarlanır, karşı takım oyuncuları kural hatası yapar ise penaltı atışı gol olursa gol geçerli sayılır, olmaz ise penaltı tekrarlanır.

Penaltıyı atan futbolcunun kural ihlali yapması halinde ne olur?

Penaltıyı atan oyuncu kural ihlali yapar ise karşı takım çift vuruş kullanır.

Penaltı atışını kaleci kullanabilir mi?

Evet penaltı atışını kaleciler de atabilir, hatta dünyada bu konuda çok sayıda gol atmış kaleciler de bulunmaktadır.

Penaltıyı hangi oyuncu kullanır?

Penaltıyı oyunda bulunan bütün futbolcuların kullanma hakkı vardır. Fakat genel olarak bütün takımların penaltı olursa kullanacak oyuncu daha önceden bellidir.

Penaltı pas olarak atılabilir mi?

Penaltı atışı topu ileri atmak koşuluyla istediği arkadaşına pas olarak verilebilir.

Penaltı-1Birde bu yazımıza şunu eklemekte fayda vardır. Çoğu kişi bilmemesine karşın kuralları değişik olan “Temdit Penaltısı” adı verilen bir penaltı türü daha bulunmaktadır. Kısaca ona da değinelim.

Temdit Penaltısı nedir?

Temdit Penaltısı ilk yarı bitimi veya ikinci yarı bitimi verilen penaltılar ile maç sonucunun penaltılarla belirlenecek olan maçlarda atılacak penaltılara verilen isimdir. Kuralları normal penaltılardan farklı olduğu için bu penaltıya da temdit penaltısı ismi verilmiştir.

Temdit Penaltısı Kuralları nelerdir?

Penaltı atılırken kalece ve penaltıyı kullanan oyuncu haricindeki diğer oyuncuların tamamı orta saha yuvarlağının içinde bulunurlar.

Penaltı atışını kaleci kurtarırsa veya top direğe çarpıp oyuna geri dönse dahi penaltı bitmiş sayılır. Futbolcu tekrar topa vuramaz.

Diğer kurallar normal penaltı ile aynıdır. Aralarındaki tek fark bu iki durumdur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ