Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Patara Plajı Özellikleri nelerdir?

Patara Plajı Özellikleri nelerdir?
  • 22.09.2016

Patara plajı ülkemizin en önemli plajlarından bir tanesi olup bazı özellikleri ile ön plana çıkmaktadır. Özellikle gidip gördükten sonra bu yazımızı yazmış olduğumuz Patara plajının bazı önemli özellikleri maddeler halinde verilirken de gözümüze çarpan bazı özellikleri üzerinde ayrıca durulacaktır.
Patara plajı-1Patara Plajı özellikleri nelerdir?

-Patara Plajı ülkemizin en uzun kumsallarından bir tanesi olup uzun bakımından ülkemizin en uzun ikinci kumsalı olma özelliğini elinde bulundurmaktadır. Uzunluğu yaklaşık olarak 12 kilometre civarındadır. (Bu yazımızı yazarken öğrenmiş olduğumuz ülkemizin en uzun plajı ise Hatay ilimizde bulunan Samandağ plajıdır yaklaşık olarak 14 kilometrelik bir uzunluğu sahip olmasına rağmen ülkemizde fazla tanınan bir plaj değildir) Bu bilgileri verdikten sonra ek bir bilgi olması açısından şu bilgiyi vermekte fayda vardır. Dünyadaki en uzun plajın uzunluğu 245 kilometredir. Evet, yanlış yazmadık. Tam olarak 245 kilometrelik bir uzunluğa sahip olan Brezilya ülkesinde bulunan Praira do Cassino Plajı dünyadaki en uzun plaj olma özelliğine sahiptir.

Patara Antik Kenti-İsmini yanında bulunan Patara Antik kentinden almaktadır.

-Çok uzun bir plaj olmasına karşın özellikle çevresinde bulunan tarihi Patara antik kentinden olsa gerek büyük çapta bir otel bulunmamaktadır. Muhtemelen çevresi sit alanı olmasından kaynaklanıyor olabilir.

-Patara plajındaki kumsalın derinliğinin yer yer 200-300 metreye kadar uzandığı bilgisi bulunmaktadır. -Patara plajının kumu oldukça incedir.

-Patara plajının denizi oldukça sağ bir denizdir.

-Patara plajının bu kadar iyi özelliklerine karşın özellikle yaz aylarında dahi hiç durmayan rüzgâr nedeniyle oldukça dalgalı bir plaj özelliği göstermektedir. Bu sebeple rüzgâr sörfü dahi yapılmaktadır.

Patara plajı-1-Yerleşim yerlerine biraz uzak olmasından dolayı Kaş, Fethiye, Saklıkent, Antalya gibi yerlerden günübirlik gelen ziyaretçilerinde çok olduğu bir plajdır. Plaj üzerinde bizim gördüğümüz kadarıyla 1 adet tesis bulunmakta ve ziyaretçilerin ve turistlerin yiyecek içecek ihtiyaçlarını da bu küçük tesis karşılamaktadır. Gittiğimiz zaman özellikle

-Patara kumsalı deniz kaplumbağalarının (Caretta caretta) yumurta bıraktıkları yerler arasında bulunduğu için koruma altında olan bir plajdır.

-Patara plajından antik kente doğru kum akınını önlemek için setler yapılmıştır. -Kumsal özellikle yaz aylarında çok sıcak olduğundan çıplak ayakla gezilmesi ve basılması oldukça zordur.

-Çok geniş kumsalı bulunmasından dolayı eski filmlerde bu kumsal çöl sahnelerinde fon olarak kullanılmıştır.

-Bizimde gördüğümüz kadarı ile çok muhteşem bir kumsal olan Patara plajı eğer sakin bir denize sahip olsa idi şimdikinden kat be kat daha fazla turist çekerdi. Fakat denizinin çok dalgalı olması sebebiyle gerek yerli gerekse yabancı turistler tarafından az rağbet edilen bir plaj durumundadır. Ayrıca özellikle turisttik yerleşim merkezlerinden ancak araçla gidilmesi de yine az rağbet görmesindeki etkenlerden bir tanesidir.  Fakat yanındaki Patara antik kenti artı özelliklerinden birisidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ