Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Paris Metrosu özellikleri

Paris Metrosu özellikleri
  • 26.05.2015

Paris Metrosu dünyanın en önemli ve en eski metrolarından bir tanesidir. Paris dünyada en çok Turist çeken Fransa ülkesinin başkentidir. Yine Paris şehri Fransa’nın bu kadar çok Turist çekmesinin temel nededir. Fransa’ya gelen Turist Sayısı yıllık 80-90 milyon arasındadır. Her yıl Fransa’nın nüfusundan daha çok Turiste ev sahipliği yapan bir ülke konumunda olan Fransa gelen turistlerin neredeyse tamamına yakını Paris Şehrini görmek için gelmektedirler. Ve bu kadar turistin olduğu bir ülkede şehir içi ulaşımında çok iyi olması gerekmektedir. İşte Paris Metrosu bu sebeplerden dolayı önemli bir yere sahiptir.

Paris Metrosu-2Paris Metrosunun özellikleri nelerdir?

Dünyaca ünlü bir metro olan Paris metrosu dünyanın en eski metrolarından bir tanesidir. Tarihi 100 yıldan fazlaya dayanan bir geçmişe sahip olan bu metronun ilk inşasının yaklaşık olarak 1900 yılında başladığı bilinmektedir.

Paris Metrosunda toplam hat sayısı 16 tanedir.  (Hat sayısı bakımından dünyanın en büyük metrolarından bir tanesidir) Hatlardan 14 Tanesi numaralandırılmış olup 2 tanesi ise bağımsız olması nedeniyle numaralandırılmamıştır zaten bu iki hatta küçük hatlardır 3.bis ve 7.bis olarak adlandırılmıştır.

Paris Metrosunun 14+2 hattından en uzun olan hattı 1911 Yılında yapımı tamamlanan 32 Metro istasyonu bulunan 24,3 kilometrelik 13 hattır.

Paris Metrosu-1En kısa hatları ise 3.bis ve 7.bis olarak adlandırılan hatlar olup yaklaşık olarak yaklaşık 1 ve 3 kilometre uzunluğundaki hatlardır.

Paris metrosunun bu 14 Ana Hattın Büyük çoğunluğunun inşası 1935 ve önceki yıllardır. Sadece 14.Hattın inşası 1998 yılıdır. Ve bu 14.Hat Paris Metrosunun en yeni hattıdır.

En çok İstasyonu bulunan hat ise 1910 yılında yapılan ve 38 İstasyonu bulunan 7.Hattır. Yaklaşık olarak 22 Kilometrelik bir uzunluğu bulunmaktadır.

Paris Metrosu tarihinin eski olması ile birlikte yine dünyanın en uzun hatta sahip metrolarından bir tanesidir. Paris Metrosunun toplam hat uzunluğu 214 kilometredir.

Paris Metrosu Avrupa ülkeleri içerisin de en çok yolcu taşıyan yani en kalabalık İkinci Metrosudur, Bilindiği üzere Avrupa’nın en kalabalık Metrosu Moskova Metrosudur.

Paris Metrosu-3Paris metrosu ayrıca yolcu taşıma kapasitesi ve yolcu sayısı bakımından da önemli bir yere sahip olan metro hatlarından bir tanesidir. Paris metrosunu bir yılda kullanan kişi sayısının yaklaşık olarak 1,5 milyar civarında olduğu tahmin edilmektedir. Buda gösteriyor ki günde aşağı yukarı bir günde 4 milyon civarında yolcu taşımaktadır.

Paris Metrosu Mimari yapısıyla da önem arz eden metrolardan bir tanesidir. Metronun mimari tarzı Art Nouveau’dur. 

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ