Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Paraleller (Enlemler) özellikleri

Paraleller (Enlemler) özellikleri
  • 22.12.2014

Ekvatorun güney ve kuzeyindeki herhangi bir noktanın ekvator noktasına açısal olarak durumuna verilen isimdir. Ve ekvatora 1.dereceden başlayarak 90.dereceye kadar her derecede ekvatora ve kutuplara paralel olarak çizilen dairelere verilen isimdir. Ayrıca dünya üzerindeki aynı enlem üzerinde bulunan noktaların birleşmesiyle oluşan varsayımsal çemberlerdir. Paraleller, Kuzey ve Güney paralelleri veya güney ve kuzey enlemleri olarak ikiye ayrılmaktadırlar.

Paralel-1Paraleller (Enlemler) özellikleri nedir? Toplam paralel sayısı 180 adettir. Bu 180 Paralelin 90 tanesi Ekvatorun güneyinde, 90 tanesi ise Ekvatorun kuzeyinde bulunmaktadır. Ekvator 0 derece paraleli olarak ifade edilir. Kutup noktaları gerek güney kutup noktası olsun gerekse güney kutup noktası olsun her ikisi de 90.derece paraleli olarak ifade edilmekte olup bulunduğu kutup noktasına göre 90 derece Güney Paraleli veya 90 derece Kuzey Paraleli olarak isimlendirilir. Bütün paralellerin arası bir enlem derecesidir. Dünya üzerindeki 180 paralel arasındaki mesafe her yerde aynıdır. Ve ardışık yani birbirlerine paralel olan iki paralel arasındaki mesafe tam olarak 111 kilometredir. Aynı meridyen üzerindeki iki nokta arası paralel sayısı yardımı ile hesaplanmaktadır. Paraleller birbirlerine her yerde aynı mesafede olduklarından dolayı birbirleri ile kesişmezler. Komşu olan iki paralel arası her yerde 111 kilometredir. Ne azalır nede artar.  Paralel-2,Örneğin aynı meridyen üzerinde bulunan 2 nokta arasındaki mesafeyi paraleller yardımı ile hesaplayabiliriz. Kutup noktası ile Aynı meridyen ve aynı yarımkürede bulunan 50. paraleldeki iki kişi arasındaki mesafe 40×111 Kilometre olup tam olarak 4440 Kilometre etmektedir. Paralel arasındaki mesafeyi çok basit hesaplayabiliriz. Paralellerin çevre uzunlukları birbirlerinden farklıdır. En uzun olan Parelel 0 paraleli olan Ekvator paralelidir. Ve bu paraleller kutuplara doğru gittikçe uzunlukları azalır ve kutup noktasında 0 olur. Ekvator haricindeki dünya üzerinde bulunan ve uzunlukları aynı olan iki adet paralel bulunmaktadır. Yani Güney Yarımkürede bulunan 20. paralel ile Kuzey Yarımkürede bulunan 20. paralelin çevresinin uzunluğu birbirine eşittir. Paralel bütün meridyenlere 90 derecedir. Yön itibariyle doğu-batı yönlüdürler. Tam dairedir. Aynı paralel üzerindeki iki noktada dünyanın çizgisel dönüş hızı aynıdır. Aynı paralel üzerinde bulunan iki nokta arasında gece gündüz süresi birbirine eşittir. Aynı paralel üzerindeki iki nokta güneş ışınlarını aynı açıyla alır. Aynı paralel üzerinde bulunan iki ayrı noktanın kutuplara ve ekvatora olan uzaklıkları aynıdır. 

paralel-3Paraleller ve Enlemlerin etkileri nelerdir? Güneş ışınları aynı anda tüm paralellere farklı açıyla düşerler. Sadece Eğer güneş ışınları ekvatora dik açıyla düşmüş ise birbirlerine karşılık olan iki paralele de aynı açıyla düşer. Normal şartlarda kutuplara doğru gidildikçe hem güneş ışınlarındaki açı düşer, hemde güneş ışınlarının toprağa ulaşma mesafesi artar. Sıcaklığa bağlı olarak denizlerdeki buharlaşma ve tuzluluk oranı da etkilenir. Gece Gündüz süreleri paralellere göre değişir ve kutuplara doğru gittikçe artar. Bitki örtüleri paralelin derecesine göre değişiklik gösterir. Kar sınırı yine aynı şekilde paralel’in derecesine göre değişiklik gösterir.

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ