Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Papa kimdir, özellikleri nelerdir?

Papa kimdir, özellikleri nelerdir?
  • 11.02.2016

Papa bir unvan olup, dünyada en çok bilinen unvanlardan bir tanesidir. Papa Latince de “Baba” anlamından türetilmiş olan bir kelimedir.

Papa 16.BenediktPapa kimdir, özellikleri nelerdir?

-Papa, Hristiyan Katolik klişesinin en başında bulunan kişiye verilen unvandır.

-Papa Roma Katolik kilisesinin başıdır.

-Papa, Hristiyanlık Katolik mezhebinin dini lideridir.

-Hristiyanlığın Katolik mezhebinde bulunanlara göre yani Katoliklere göre Havari Petrus’un halefidir.

-Papa aynı zamanda Roma Başpiskoposu ’dur.

-Papa unvanı ilk olarak tüm piskoposlar için kullanılmakta iken daha sonraki yıllarda sadece Roma piskoposu için kullanılmaya başlanmıştır.

-Papa ismi Papa Siricius’un imtiyazından beri resmi olarak Roma Katolik Kilisesi’nin başı için kullanılmıştır.

-Papalar Hristiyanlığın başlamasından daha sonra başlamış olduğundan bütün papaların yaşamış olduğu dönem Milattan Sonraki dönemdir.

-Şu konuya kesinlikle açıklama getirelim ki papalar kesinlikle Hristiyanların dini lideri olmayın sadece Hristiyan Katoliklerin dini lideridir.

Papa II. john paulTarihteki ilk papa kimdir?

-Tarihteki ilk papa Petrus (Aziz Petrus)’tur. (Hristiyanlıkta isminin önüne Aziz getirilmektedir) Ve papalık yaptığı dönem olarak Milattan Sonra 30-67 yılları arası gösterilmektedir.

-Aziz Petrus aynı zamanda Hristiyanlıktaki 12 havariden birisidir.

-Aziz Petrus’un asıl mesleği balıkçılıktır.

-Papa Petrus Katolik kilisesine göre de ilk papadır.

-Papa Petrus, milattan sonra 67 yılında çarmıha gelerek öldürülmüştür.


Hristiyanlıkta bugüne kadar kaç papa görev yapmıştır? Veya Hristiyanlıktaki papa sayısı nedir?

-Günümüze kadar 2016 tarihi itibarıyla yaklaşık olarak 2000 yıllık bir süre zarfında toplam olarak 266 tane papanın olduğu belirtilmektedir. Papaların isimlerini listeleyen ilk kişi olarak da Hermannus Contractus isimli tarihçi geçmektedir. Bu tarihçinin yapmış olduğu listede toplam olarak 154 papa ismi geçmiş olup 154.papa olan IX. Leo’da 1049 yılında sona ermektedir.  Özellikle günümüzde bilinen ve en güvenildik liste olan Katolik kilisesi tarafından düzenlenen papalık listesi özellikle 20.yüzyılda bazı değişikliklere uğramış ve bazı kişilerin papa olmadıkları varsayılarak listeden çıkarılmıştır.

Roma VatikanPapalar nerede ikamet etmekte ve nerede yaşamaktadır?

Papalığın merkezi Vatikan’dır.

Yaklaşık olarak 44 kilometrekarelik bir büyüklüğü bulanan ve İtalya ülkesi sınırları içinde bir devlet olup, dünyadaki en küçük devlettir.

Papa burada yaşamaktadır.

Papalar evlenebilir mi?

Bu en çok merak edilen ve en sık sorulan sorulardan bir tanesi olması sebebiyle ayrı bir başlık altında vermeyi uygun bulduk.

Evet, papalar yani Katolik başpiskoposlar da piskoposlar gibi evlenemezler, hayatları boyunca bekâr kalırlar ve bekâr yaşarlar.

KaldinallerPapa seçimi nasıl yapılır, papalar nasıl seçilir?

-Papa seçimi oldukça ilgi çeken seçimlerden bir tanesidir. Yine bu sebepten dolayıdır ki papalık sicimi ayrı bir başlık altında verilmiştir.

-Papalar seçimle iş başına gelmektedir.

-Papaları seçen kişiler kardinallerdir. Kardinallerin papa seçimi geleneğine ise konklav adı verilmektedir.

-Günümüzde yapılan papalık seçiminin tarihi 1268 yılına kadar dayanmaktadır.  Ayrıca bir kurumun başını seçmek için yapılan dünyadaki en eski seçim olarak bilinmektedir.

-Papa seçiminin oldukça uzun zaman aldığı ve hatta 2 yıl kadar papa seçiminin yapılamadığı bir zaman dahi yaşanmıştır. Kardinallerin papayı seçememesi sebebiyle halk kardinalleri kilitlemiş ve dış dünya ile ilişkisini keserek papa seçene kadar odadan çıkarmamışlardır. Bu olay Papa 10′uncu Gregory’nin seçilmesinden sonra gelenek haline gelmiştir. O günden günümüze dek kardinaller bir papa seçene kadar dış dünya ile ilişkisini kesmektedirler. Bu zamanda televizyon izlemezler, gazete okumazlar ve dışarıdan biriyle telefonla konuşamazlar. Ve bir papa seçene kadar da odadan çıkamamaktadırlar. Hatta oylamaya katılacak olan kardinaller 2005 yılına kadar küçük bir hücrede sert bir zeminde yatar iken 2005 yılından sonra bir otel yapılarak burada kalmaları sağlanmıştır.

-Papa seçilebilmesi için şart oyların üçte ikilik (2/3’lük) kısmının alınması gerekir. Eğer 33 tur boyunca bu sonuç alınamaz ise 34. Tura geçilir ve bu turda salt çoğunluk aranır.

Bir adayın seçilebilmesi için oyların üçte ikisini alması gerekiyor. 33 tur boyunca bir sonuç alınamazsa, 34′üncü turdan itibaren salt çoğunluk yeterli olacak.

Papalık seçimi-Papa seçimlerinin en ilgi çeken kısmı siyah ve beyaz duman geleneğidir. Papanın seçiminin yapıldığı yerde iki adet soba bulunmaktadır. Bu sobalardan veya bacalardan bir tanesi beyaz duman bir tanesi ise siyah duman çıkarmaktadır. Eğer siyah duman çıkarsa sonuç alınamadığı, beyaz duman çıkar ise papanın seçildiği anlamına gelmektedir. 

Yararlanılan kaynaklar:

trthaber web sitesi

wikipedia.org

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ