Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Panter Obüsü (T-155 Çekili Obüs) özellikleri

Panter Obüsü (T-155 Çekili Obüs) özellikleri
  • 24.07.2015

Ülkemiz üretimi olan Panter obüsleri uzun menzilli en önemli toplarımızdan bir tanesidir. Yine T-155 Fırtına obüsü ile birlikte ülkemizin önemli bir silahı durumundadır. Topçu birliklerinin en önemli silahı olan bu obüs birçok görevde etkin olarak kullanılmaktadır. Panter obüsü yeterlilik açısından dünyanın en önemli obüsleri ile kıyaslanabilir üstün nitelikli toplardandır.

Panter ObüsÜlkemiz üretimi bir obüs olan Panter Çekili obüsün bazı parçalarının yurt dışından tedarik edildiği bilgisi bulunmaktadır.

Panter obüsü çekili obüs olarak nitelendirilmesine karşın kendi kendine de hareket edebilen bir özelliğe sahiptir.

Panter obüsü ülkemizde Makine Kimya ve Endüstri Kurumu tarafından üretilmektedir. Üretim adedinin ne kadar olduğu ve Türk Silahlı Kuvvetlerine kaç adet teslimat yapıldığı konusunda kesin bir bilgi bulunmadığından dolayı yazımıza üretim ve kullanım adedi yazıya eklenmemiştir.

Panter obüsü-1Panter Obüsünün teknik özellikleri nelerdir?

Panter obüsü uzun menzilli toplarımızdan olup azami menzili 40 kilometre (ERFB/BASE BLEED modeli için-M107 için 18 kilometre, M549A1 (RAP): 30 kilometredir.

Namlu boyu 52 kalibredir.

Namlu delik çapı 155 milimetredir.

Panter obüsleri oldukça hızlı atış yapabilme kabiliyetine de sahiptir. Normal şartlarda dakikada 4-6 atım yapabilme özelliğine sahipken, Darbeli atışlarda dakikada 12 atım, sürekli atışlarda ise dakikada 2 atımdır. Bu hızlı atışları yapabilmesini sağlayan en önemli etken doldurma faaliyetlerinin hem tam otomatik hem de manuel olarak yapılmasından kaynaklanmaktadır. Ayrıca bütün üniteleri elektronik olarak yapılmakta ve hidrolik üniteler bulunmaktadır.

18 tonluk bir ağırlığı bulunmaktadır.

Panter Obüsü-2Namlu ağırlığı 2240 kilogram olup içerisinde toplam olarak 48 adet yiv ve set bulunmaktadır. Bu obüste kullanılan namlunun ömrü yaklaşık 1500 atımlıktır. Yani 1500 atımdan sonra namlunun değiştirilmesi veya yenilenmesi gerekmektedir.

Panter obüsünün toplam uzunluğu 11,6 metredir.

Yüksekliği 2,6 metredir.

Genişliği 3,3 metredir.

Diesel bir motora sahip olan motor gücü 110 kw’dir.

Panter obüsünün kendi başına yapmış olduğu hızlarda arazide saatte 14 kilometrelik bir hıza ulaşır iken karayolundaki hızı yaklaşık olarak 20 kilometredir. Eğer çekili olarak bir araç arkasından götürülecek ise saatteki hız 60 kilometre olmalıdır.

Azami Yükseliş  -3/+65 derecedir.

Panter obüsünü kullanmak için toplam bulunması gereken kişi sayısı yani mürettebat sayısı 5 kişidir.

Panter obüsünde kullanılan merminin ağırlığı toplam olarak 43 kilogram olup bu merminin namlu çıkış hızı yaklaşık olarak saniyede 560 metredir. 

Yararlanılan kaynaklar:

mkek.gov.tr (Makina Kimya Endüstrisi kurumu resmi web sitesi)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ