Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Pankreas nedir, ne işe yarar, görevi ve özellikleri nelerdir?

Pankreas nedir, ne işe yarar, görevi ve özellikleri nelerdir?
  • 11.06.2015

Vücudumuzun iç organlarından bir tanesi olan pankreası genel itibari ile bu organa has bir kanser tipi nedeniyle bilmekteyiz veya duymaktayız. Onun dışında pankreas ne işe yarar nerede bulunur, başlıca görevi veya görevleri nelerdir tam olarak birçoğumuzun bilgisi bulunmamaktadır.

Pankreas-1Pankreas nedir, özellikleri ve görevleri nelerdir?

Pankreas, sindirim sistemi organlarından bir tanesidir. Salgı bezi olarak bilinir ve söylenir.

Pankreasın yeri karın boşluğunun arka kısmında yani bel bölümünde bulunmaktadır.

Bu organın ortalama uzunluğu kişiden kişiye biraz farklılık gösterse de erkeklerde biraz daha büyüktür.  Ortalama olarak 15-25 cm’lik bir uzunluğa sahiptir.

Şekil itibari ile çengel şeklindedir. Ön kısımdan arkaya doğru yassılaşan bir görünüşü bulunmaktadır.

Pankreasın ağırlığı kadınlarda 50-55 gram iken erkeklerde daha ağır olmakta ve aşağı yukarı 70-75 gramlık bir ağırlığa ulaşabilmektedir.

Pankreasın şeklinin çengele benzediğini söylemiştik. Bu nedenle pankreas 4 bölüme ayrılarak incelenmektedir. Büyük olan ve şişkin duran uca baş kısım, baş kısma nazaran daha dar olan bölüme gövde, başın tam tersinde yani diğer ucu olan ince ve uzun kısma ise kuyruk adı verilir. Gövde ve başın birleştiği kısım ise boyun olarak nitelendirilir.

Pankreasın beslenmiş olduğu organlar karaciğer, dalak ve üst mezanter atardamarlarıdır.

Wirsung kanalı ve sentorini kanalı Pankreasın boşaltım kanallarıdır.

Pankreas-3Pankreasın görevlerine gelince;

Bu organ yukarda belirtmiş olduğumuz gibi sindirim organlarından bir tanesi olup temel görevi sindirim için bazı salgılar salgılayarak yapmaktadır.

Pankreas hem iç hem de dış salgı salgılar.

İç salgıları insülin olup bu glikozun metabolizmasındaki en önemli etkendir. Bu salgının az veya salgılanmaması durumunda şeker hastalığı gibi hastalıklar ortaya çıkar.

Dış salgıyı yapan kısım ise Pankreasın Akinus Kesecikleri adını veren kesecikler yapar. Bu kesecikler pankreas özsuyu denen bir sıvı salgılar ve bu sıvıda nişastayı, yağları ve benzeri maddeleri ayrıştırır.

Pankreas günlük olarak 900 cm3 civarında pankreas özsuyu salgılamaktadır. Bu salgılar yağ, karbonhidrat ve proteinin sindirimini gerçekleştirir.

En önemli görevlerinden bir tanesi de bu organın kan şekeri dengede tutmasıdır. Buda yukarda verdiğimiz gibi insülin salgılaması sebebiyle olmaktadır.

pankreas-2Pankreas hastalıkları nelerdir?

Bütün organlar da olduğu gibi pankreasta da çeşitli rahatsızlıklar ve hastalıklar görülmektedir. Bunların en önemlileri,

Pankreatit (yangılanma)

Çeşitli urlar

Pankreas Kanseri (Bu kanser türünün sebepleri arasında 1/3’lük oranla sigara gelmektedir, erkeklerde kadınlara göre daha sık görülmekte ve genel olarak 60 üzeri yaşlarda ortaya çıkmaktadır)

Boşaltım kanalında oluşan taşlar ve kistlerdir.

Yararlanılan kaynaklar;
kanser.gov.tr
wikipedia.org
ankara.edu.tr

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Nakliyat Yapanlar diyor ki:

    Şeker hastalığı olduktan sonra kandaki şeker seviyesi bozulmaktadır. Pankreas kanserine çevirmektedir. Bu yüzden düzenli olarak kanser taraması yaptırmanızı öneririm.

YORUM YAZ