Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Pandaların (Dev Pandalar) özellikleri nelerdir?

Pandaların (Dev Pandalar) özellikleri nelerdir?
 • 24.11.2015

Pandalar dünyanın en sevimli hayvanlarından bir tanesi olup dünya üzerinde çok az sayıda kalan ve nesli tükenmeye yüz tutmuş hayvanlarından bir tanesidir. Pandaların yaşam alanları oldukça sınırlı olduğundan ve sayıları oldukça az kaldığından dolayı birçok ülkede artık bir panda görmek hayvanat bahçelerinde bile mümkün değildir.

Bu yazımızda asıl pandalar olan Dev pandalardan bahsedilecektir. Çünkü pandaların bir de bildiğimiz panda ya fazla benzemeyen küçük panda isimli türü bulunmaktadır. Fakat dış görünüş ve büyüklük itibarıyla birbirlerine pek benzemezler. Zaten bizim bildiğimiz pandalar da “Dev Pandalar” dır. Yazımızda “Dev Pandalar” dan “Panda” olarak bahsedilecektir.

PandalarPandaların özellikleri nelerdir?

-Ayıgiller ailesinin bir üyesidir.

-Vücutları siyah ve beyaz renktedir. Beyaz postlarının üzerinde büyük siyah benekler bulunmaktadır.

-Pandalar sadece bambu ile beslenirler (Bu sebepten dolayı Bambu Ayısı ismiyle de anılmaktadır)

-Pandalar dünya da nesli tükenen hayvanların başında gelmektedir.

-Tembel bir hayvan olarak bilinir.

-Pandaların boyları yaklaşık olarak 1,5 metre civarına kadar olabilmektedir.

-Pandaların ağırlıkları erkeklerde 110-115 kilograma kadar çıkar iken dişi pandalar ortalama olarak 90-95 kilogram ağırlığındadır. Nadiren 100 kiloya kadar çıkabilirler.

Panda-1-Pandalar otçul hayvanlardır. Fakat bilimsel sınıflamada etçil hayvanlar kategorisinde yer almaktadır. Bu sebeple pandaların sindirim sistemleri hareketsiz olan bir etçilin sindirim sistemine sahip olup, yediklerindeki selülozu sindirmeye çalışan enzimleri bulunmamaktadır. Bundan dolayı bambunun tüketiminden, az miktarda enerji ve az miktarda protein alırlar. Buda günlerinin neredeyse 13 saatlik kısmını beslenmeye ayırmalarına sebep olmaktadır.  Günlük yediği bambu miktarı değişken olmakla birlikte 12-13 kilogramdan 35-36 kilograma kadar olabilmektedir.

-Pandaların önemli özelliklerinden bir tanesi ise pençe sayılarıdır. Hayvanlarda çok nadir görülen sayıda pençe vardır. Toplam ayaklarındaki pençe sayısı 6 adettir. 1 Başparmağı 5 adette normal parmağı bulunmaktadır. Bambu yemekte bu ayak yapısı ve pençe sayısı artı avantaj katar.

Tembel Pandalar-Pandalar kuyruklu hayvanlar olup kuyrukları vücuduna nazaran küçüktür. Yaklaşık kuyruk uzunlukları 20-25 cm civarındadır.

-Pandaların ortalama yaşam süreleri 20-30 yıl aralığındadır.

-Pandaların yaşam alanları çok yüksek dağlık alanlar ve bambu ağacının bulunduğu yerlerdir.

-Pandalar Dünya Doğayı Koruma Vakfı’nın sembolü olan hayvandır.

-Nesli tükenmekte olan bu dev pandaların tamamına yakını Çin ülkesinde yaşamaktadır. Çin’de bulunan Yangtze Havzası pandaların en çok yaşadığı bölge olup, bu bölge Dünya Doğayı Koruma Vakfı tarafından da koruma altına alınmıştır. Yine Çin Halk Cumhuriyetinde doğal ortamda yaşayan Panda sayısı sadece 1000 civarındadır. Diğer yerlerde koruma altında bulunan pandalar ile birlikte Dünya üzerindeki toplam panda sayısının ise yaklaşık 1100-200 adet civarında olduğu tahmin edilmektedir. 

Pandalarda üreme ve yavru panda nasıldır?

Minik Panda-Pandalar çiftleştikten yaklaşık olarak 4 ay ile 5,5 ay civarında bir gebelik dönemi vardır. Bu dönemden sonra genel itibarıyla 1 ya da 2 panda yavrusu dünyaya gelir.

-Yeni doğan panda erişkin pandaya göre neredeyse 800 kat daha küçüktür. Ortalama ağırlıkları 100 ila 150 gram arasında değişiklik gösterir. Pandaların bu kadar küçük yavru dünyaya getirmesi sadece Kanguruda görülen bir özelliktir. Kanguruların yavruları panda yavrusundan daha küçüktür.

-Panda yavruları gözleri kapalı doğan hayvanlardan olup gözlerinin açılması yaklaşık olarak birkaç hafta sürer. Gözleri açılmasına karşın tam olarak göremezler. Yaklaşık 1,5 aylık olduğunda gözleri tam olarak görmeye başlar.  

-Pandalar ancak 80-90 günlük iken yardımsız yürümeye başlarlar. Koşmaları ise ancak 5 aylık olduklarında mümkün olur.

-Yine bambu yemeye başlamaları 5 veya 6 aylıkken olabilmektedir.

-Pandalar kendi başına yaşamaya 1,5 yaşından sonra başlarlar ve annelerinden ayrılırlar.

-Pandalar 1,5 yaşında aşağı yukarı 50 kilogramlık bir ağırlığa erişirler.

-Panda yavrularının kulakları küçükken yetişkin pandalara göre çok daha iyi duymasına karşın gözlerinin açılması ve görmeye başlaması ile birlikte kulaklarının bu özelliği azalarak normale döner.

Anne ve Yavru Panda-Hayvanlar âlemi içinde yavrusuna en iyi bakan ve en şefkatli davranan hayvan olarak pandalar gösterilmektedir. Özellikle küçük dönemlerinde yavrularıyla son derece iyi şekilde ilgilenir. Fakat bununla birlikte iki yavrusu olması durumunda yavrunun birini ölüme terk ettiği sık görülmektedir. Bu davranışın sebebi hakkında bilim adamlarınca halen tatmin edici bir yanıt ve bilimsel açıklama gelmemiştir. 

Yararlanılan kaynaklar:

wikipedia.org

Dev Panda – National Geographic Channel belgesel Kanalı

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. merve diyor ki:

  cok tatlı

  1. merve diyor ki:

   nhj

 2. Sude diyor ki:

  çok tatlı hayvanlar çokta özelikleri varmış :]

 3. Kepez diyor ki:

  Panda istiyirem

 4. sıla diyor ki:

  tşk

 5. sıla diyor ki:

  pandlar gerçektende çok uzun mu yaşıyor.

 6. İloşum diyor ki:

  Çok tatlı ve narin

 7. Akif diyor ki:

  Kaç litre su içiyorlar? Tek eksik bu.

 8. bla diyor ki:

  97.5

 9. evindar diyor ki:

  1 günde kaç litre su içiyorlar

YORUM YAZ